پنج شنبه , اسفند ۳ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / بازیابی حافظه تخریب شده در آلزایمر با لیزر

بازیابی حافظه تخریب شده در آلزایمر با لیزر

نوروسافاری | تیمی از محققان در دانشگاه کلمبیا دریافتند که تابش لیزر به بخش هایی از مغز موش های مبتلا به آلزایمر، که برای ذخیره سازی حافظه استفاده می شود، باعث می شود تا آنها خاطرات و بخش های از دست رفته ی حافظه ی خود را به یاد بیاورند. در این مقاله که در ژورنال Hippocampus به چاپ رسیده است، محققان این دانشگاه یافته های آزمایشات خود روی موش های مبتلا به آلزایمر را منتشر کرده و در مورد امید موثر بودن این روش در انسان نیز توضیحاتی داده اند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از مدیکال اکسپرس، سال ها پزشکان و دانشمندان بر این باور بودند که نورون های کد کننده (ذخیره کننده) حافظه در مبتلایان به آلزایمر، در پی تجمع پروتئین بتا-آمیلوید، تحریب شده و از بین میروند. به همین دلیل آنها تصور میکردند این فرآیند بازگشت ناپذیر است؛ یکبار که حافظه تخریب شد، دیگر راه بازیابی آن وجود ندارد اما در این مطالعه، محققان دریافتند که با بازیابی عملکرد نورون های مسئول ذخیره سازی حافظه، موش ها قادر هستند تا خاطرات و بخش های از دست رفته ی حافظه ی خود را به یاد بیاورند. این یافته ها نشان میدهند که آلزایمر لزوما باعث تخریب دائمی حافظه نمی شود، بلکه مکانیزم بازیابی خاطرات و حافظه را دچار اختلال میکند.

طراحی آزمایش با تکنیک های اُپتوژنتیک

در این آزمایش، گروهی از موش های تراریخته ی ژنتیکی، به گونه ای مهندسی ژنتیک شده بودند که نورون ها زمانی که  در فرآیند ذخیره سازی حافظه فعالیت میکردند، نور زرد و زمانی که در فرآیند بازیابی حافظه فعال بودند، نور قرمز از خود ساطع کنند. سپس به وسیله ی شوک های خفیف الکتریکی، به موش ها آموزش داده شد تا از بوی لیمو بترسند. موش ها دو دسته شدند، یک دسته آنهایی که مبتلا به آلزایمر شدند، و دسته ی دوم آنهایی که سالم بوده و در گروه کنترل قرار گرفتند.

موش های مبتلا به آلزایمر، ترس خود از بوی لیمو را فراموش کرده، در حالی که موش های گروه کنترل، ترس خود را به خاطر داشتند. از هر دو گروه تصاویر مبتنی بر MRI گرفته شد و همانطور که انتظار می رفت، گروه کنترل، در بخشی از حافظه ی خود، که نگه دارنده ی خاطره ی ترس آنها بود، دارای فعالیت نرمال بودند در حالی که گروه موش های مبتلا به آلزایمر، فعالیت بسیار کمی در این بخش داشتند. در برخی از موارد، تیم تحقیقاتی مشاهده کردند که سلول های عصبی با نشانگرهای قرمز فعال میشدند، که نشان دهنده ی این موضوع بود که موش های بیمار، در واقع در حال تجربه ی خاطرات غیرصحیح (غیر واقعی) بودند، اتفاقی که در بیماران انسانی آلزایمر هم رخ میدهد.

بازیابی حافطه ی از دست رفته

در بخش پایانی این مطالعه، محققان به نورون هایی که سابقا نگه دارنده ی حافظه ی ترس در موش های مبتلا به آلزایمر بودند، نور لیزر تاباندند؛ از آنجایی که این نورون ها با تکنیک های اُپتوژنتیکی مهندسی شده بودند، به خوبی دوباره فعال شدند. محققان مشاهده کردند این پروسه، به موش ها امکان به یادآوری حافظه ی از دست رفته ی آنها در مورد ترسشان از بوی لیمو را داد.

 

بیشتر بخوانید:  دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری شبکه عصبی (دوره چهارم)

ترجمه: سید محمدرضا گواهی-وبسایت نوروسافاری
لینک گزارش خبری در سایت مدیکال اکسپرس:

Laser used to reawaken lost memories in mice with Alzheimer’s disease

لینک مقاله ی پژوهشی در ژورنال Hippocampus: 

Optogenetic stimulation of dentate gyrus engrams restores memory in Alzheimer’s disease mice

Check Also

درمان بیماری‌های مغزی با استفاده از روش اپتوژنتیک

نوروسافاری | پژوهشگران ژاپنی توانستند برای تسکین تشنج در مغز موش‌ها، با موفقیت از روش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *