چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آناتومی اعصاب / آیا مغز ما می تواند بدن را تشویق به سوزاندن چربی بیشتری کند؟

آیا مغز ما می تواند بدن را تشویق به سوزاندن چربی بیشتری کند؟

leptin-insulin

آیا مغز ما می تواند بدن را تشویق به سوزاندن چربی بیشتری کند؟

ترجمه و تلخیص: جعفر دوست محمدپور

 

نتایج یک پژوهش که در ژورنال Cell به چاپ رسیده، افق های جدیدی را نشان می دهد که چگونه مغز با افزایش تبدیل چربی نوع سفید به چربی قهوه ای، بافت چربی بدن را تنظیم می نماید و این امر ممکن است منجر به کشف راههای موثرتری جهت کاهش وزن و یا جلوگیری از چاقی گردد.

محققان دانشگاه موناش (Monash) استرالیا  مکانیسم مولکولی جدیدی را یافته اند که بسته به فعالیت دو هورمون به نام های لپتین (یک هورمون سرکوبگر اشتها که از سلول های چربی ترشح می شود) و انسولین دارد.

نتایج تحقیق آنها نشان می دهد که این دو هورمون به شکل هماهنگی با هم بر روی یک گروه از نورونهای مغز عمل کرده که منجر به سوختن چربی بدن از طریق مغز می گردد.
سرپرست تیم تحقیقات پروفسور Tony Tiganis از دپارتمان بیوشیمی و بیولوژی مولکولی می گوید که کشف تاثیر همزمان این دو هورمون، ممکن است چگونگی تجمع چربی های اضافه را آشکار سازد.
این تیم تحقیقاتی دریافته اند که لپتین و انسولین بر روی نورون های پرواپیوملانوکورتین در ناحیه هیپوتالاموس مغز اثر کرده و سبب می شوند این ناحیه پیام هایی را از سیستم عصبی به بافت های محیطی ارسال نمایند که منتج به افزایش تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای گردد. این مکانیسم مغزی سبب سوختن چربی های اضافه می شود.
پروفسور Tiganis می گوید که این فرایند پایه در شرایط نرمال به حفظ وزن طبیعی کمک می کند ولی در چاقی های ناشی از رژیم غذایی (ِDiet-induced) این سازوکار به خوبی عمل نمی کند.
این محققان امیدوارند با هدف قرار دادن این دو هورمون سبب کاهش وزن و چاقی در آینده شوند ولی تا کشف یک درمان بالقوه راه آسانی در پیش نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:  موش هایی که با دریافت سلول های مغزی انسان باهوش تر شده اند

لینک مقاله:

Leptin and Insulin Act on POMC Neurons to Promote the Browning of White Fat

لینک خبر:

Could our brain instruct our bodies to burn more fat

Check Also

پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین …

One comment

  1. لطفا در ادرس میل 57به لاتین تایپ کنید
    سلام اتفاقی با سایت شما اشنا شدم و از بابت ان بسیار خوشحالم علاقه مند شرکت در کلاسهابه ر اینترنتی هستم شرایط و زمان را بگویید ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *