دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / اختلال در “سلول های دروازه بان” مغز را به آرامی خفه میکند!

اختلال در “سلول های دروازه بان” مغز را به آرامی خفه میکند!

نوروسافاری | ناهنجاری در سلول های خاصی که اطراف رگ های خونی مغز را می پوشانند، نورون ها را به سمت زوال میبرد و احتمالا بر پیشرفت بیماری آلزایمر نیز تاثیر گذار است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه کالفرنیای جنوبی، سلول های دروازه بان که pericytes  (پریسایت) خوانده میشوند، رگ های خونی را در برگرفته اند و با استفاده از انقباض و انبساط، شدت جریان خون را برای فعال سازی بخش های مختلف مغز کنترل میکنند.

بریسلاو زلوکویک، نویسنده ی ارشد این مطالعه و رئیس انستیتو Zilkha Neurogenetic در دانشکده پزشکی کِک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بیان کرد: “استحاله پریسایت ها ممکن است نقطه ی آغازین و زمینه ساز بیماری های استحاله ای نورونی مانند آلزایمر، ALS و احتمالا بیماریهایی دیگر باشد. یک اختلال جزئی در عملکرد سلول های دروازه بان اطراف مویرگها (رگ های بسیار کوچک متصل کننده ی شبکه ی عروق کوچک سیاهرگی و سرخرگی) میتواند باعث محدود شدن رسیدن اکسیژن و خون مورد نیاز به نواحی فعال مغز شده، به تدریج باعث از بین رفتن نورون ها گردیده و پیامدهایی مانند بیماری آلزایمر داشته باشد.”

این پژوهش که در ۳۰ ام ژانویه سال جاری در ژورنال Nature Neuroscience منتشر شده است، اولین مطالعه ای محسوب میشود که در آن از موش هایی با فاقد پریسایت، برای تست نحوه ی تنظیم جریان خون در مغز استفاده شد. هدف آزمایش، مشخص کردن این موضوع بود که آیا پریسایت ها میتوانند هدف درمانی جدیدی برای معالجه ی زوال نورونی باشد یا خیر.

کاساندار کیسلر، همکار نویسنده ی اول این مطالعه و محقق همکار در انستیتو Zilkha Neurogenetic در دانشکده پزشکی کِک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بیان کرد:” مشکلات عروقی ریسک بروز نقص در توانایی های شناختی را در بسیاری از انواع زوال عقلی نظیر آلزایمر افزایش میدهد. پریسایت ها نقش مهمی را در حفظ سلامت مغز شما بازی میکنند.”

نگاهی نزدیک تر به مدل های موش 

زلوکویک  گفت:” اختلال عملکردی پریسایت ها مغز را در حالت خفگی قرار میدهد، باعث بروز استرس متابولیک شده و آسیب دیدن نورون ها و از بین رفتن آنها را شتاب میدهد.”

برای آزمایش این تئوری، محققان پای عقبی موش های جوانِ دچار کمبود سلول های دروازه بان را تحریک کردند و واکنش های سراسری و تک به تک را در مویرگهای آنها بررسی کردند. واکنش جریان خونی سراسری مغز به یک محرک الکتریکی، تا ۳۰ درصد کاهش را در مقایسه با موش های عادی نشان میداد که معرف یک سیستم تضعیف شده بود.

به نسبت موش های عادی (گروه کنترل)، مویرگها در موش های دچار کمبود پریسایت ها، ۶٫۵ ثانیه زمان بیشتری برای انبساط نیاز داشتند. باز شدنِ کندِ این عروق و کندی جریان گلبول های قرمز که حامل اکسیژن هستند، به معنای این است که مغز سوخت خود را دیرتر دریافت میکند.

زمانی که موش ها به ۶ تا ۸ ماهگی رسیدند، واکنش های سراسری جریان خون مغزی آنها به محرک تدریجا بدتر شده بود. واکنش های جریان خون در گروه مورد آزمایش ۵۸ درصد کمتر از موش های عادی، با همان سن، بود. به طور خلاصه، با افزایش سن، اختلالات عملکردی عروقی مغز به صورت نمایی وخیم تر میشوند.

امی نلسون، همکار نویسنده ی اول، دانشجوی فوق دکتری در انستیتو Zilkha Neurogenetic در دانشکده پزشکی کِک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، گفت:”ما اکنون میدانیم که وظیفه ی سلول های دروازه بان، حصول اطمینان از رسیدن مقادیر کافی از اکسیژن و انرژی به سلول های مغز است. پیش از این مطالعه دانشمندان میدانستند که در بیماری های استحاله ای نورونی مانند آلزایمر و ALS، بیماران با کاهش جریان خون و اکسیژن در مغز مواجه شده و پریسایت ها میمیرند. مطالعه ی ما بخش جدیدی را به این اطلاعات اضافه کرد: فقدان سلول های دروازه بان باعث بروز نقص در جریان خون و عدم دریافت کافی اکسیژن در سلول های مغز میشود. حالا سوال بزرگ این است که در بیماری آلزایمر، چه عاملی باعث مرگ پریسایت ها میشود؟”

 

بیشتر بخوانید:  گروه خونی O از ابتلا به زوال شناختی محافظت میکند/تاثیر بر ماده خاکستری مغز

مترجم: سید محمد رضا گواهی وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت USC News :

A glitch in ‘gatekeeper cells’ slowly suffocates the brain

لینک مقاله ی پژوهشی در ژورنال Nature Neuroscience :

Pericyte degeneration leads to neurovascular uncoupling and limits oxygen supply to brain

Check Also

استقلال معلولین با “رابطهای مغز-ماشین تقویت شده”

نوروسافاری | از قربانیان سوانح رانندگی که مجبور به استفاده از صندلی چرخ‌دار هستند تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *