پنج شنبه , آذر ۲۳ ۱۳۹۶
Home / داروشناسی اعصاب و روان / ارتباط استرس و افسردگی با ناراحتی‌های کبدی

ارتباط استرس و افسردگی با ناراحتی‌های کبدی

Signs-of-stress2

 

نوروسافاری| مطالعه ای که به مدت ۱۰ سال بر روی ۱۶۵۰۰۰ نفر انجام شده است، نشان می‌دهد ارتباطی بین سطح بالای اضطراب یا افسردگی و افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های کبدی وجود دارد.

 

به گزارش نوروسافاری، محققین در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ادینبورگ انجام شده است؛ عوامل مداخله گر جامعه شناختی و فیزیولوژیکی مانند مصرف الکل، چاقی، دیابت و طبقه اجتماعی- اقتصادی را در این بررسی مد نظر قرار داده اند. نتایج به‌دست آمده به وجود رابطه روشنی بین شرایط روانی – استرس و افسردگی- و  سلامت کبدی دلالت دارد.

 

افزون بر ۱۶۵ هزار شرکت‌کننده ای که در این مطالعه شرکت داشتند بیش از یک دهه از منظر ناراحتی‌های روانی مورد بررسی قرار گرفتند؛ افرادی که در این فاصله زمانی فوت کردند؛ علائمی از افسردگی، اضطراب و بیماری‌های مرگبار کبدی داشتند.

 

دکتر تام راس از مرکز علوم بالینی مغز گفت: این مطالعه شواهدی مبنی بر ارتباط‌های محکم بین ذهن و شرایط جسمانی و اثرات مخرب اضطراب‌های روحی و روانی بر سلامت جسمانی فرد دارد.

 

در مطالعات قبلی تاثیر شرایط روانی فرد بر بروز بیماری‌هایی همچون فشارخون، چاقی، ناراحتی‌های قلبی نشان داده شده بود ولی مطالعه جدید ارتباط آن را با بیمایهای کبدی نیز اثبات می‌کند.

 

مبنای زیستی این ارتباط که چگونه استرس یا افسردگی طولانی مدت می تواند زمینه ساز یا تشدید کننده بیماری کبدی باشد، هنوز روشن نیست.

 

نتایج این تحقیق در ژورنال Gastroenterology گزارش شده است: 

 

Association Between Psychological Distress and Liver Disease Mortality: A Meta-analysis of Individual Study Participant

بیشتر بخوانید:  راهکاری جدید برای خارج کردن بیماران از کما با ابزاری آزمایشی

Check Also

اکسیژن خالص موجب ترمیم آسیب مغزی می شود/”حتی سالها بعد از ضربه مغزی”

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند که درمان بیماران با نشگانگان پس از آسیب مغزی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *