یکشنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / ارتباط تنظیم احساسات با سلامت روانی/ مدلسازی جدید برای تشخیص بهتر اختلالات روانی

ارتباط تنظیم احساسات با سلامت روانی/ مدلسازی جدید برای تشخیص بهتر اختلالات روانی

نوروسافاری | روانشناسان دهه های متمادی است که در مورد چگونگی پردازش و تنظیم احساسات پژوهش می کنند و روش های بی شماری را برای ارزیابی و مدلسازی این مقوله به کار گرفته اند. پژوهشی که در هفته ی اخیر، توسط الیوت ژوریست و دیوید گرینبرگ (از کالج شهری نیویورک)، در ژورنال PLOS ONE منتشر شده است، نشان میدهد که چگونه استفاده از یک مدل جدید میتواند به محققان و درمانگران برای داشتن رویکردی جدید، در تشخیص اختلالات روانی مانند اضطراب، مشکلات خلقی و اختلالات رشد عصبی کمک کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش خبری سایت دانشگاه CCNY، نویسندگان این پژوهش معیاری را با نام مقیاس تاثیرپذیری ذهنی (یا به اختصار MAS) طراحی کرده اند، که به عنوان یک روش ارزیابی جدید، پردازش و تنظیمات احساسی را به سه مولفه تقسیم میکند:

شناسایی: توانایی شناسایی احساسات و منعکس کردن فاکتورهایی که روی احساسات تاثیر میگذارند. مانند رخدادهای دوران کودکی.

پردازش: توانایی پردازش و تمایز احساسات پیچیده.

ابراز: تمایل ابراز احساسات به صورت ظاهری (بیرونی) یا درونی.

ژوریست و گرینبرگ، مدل MAS را برای ۳۰۰۰ نفر بزرگسال به صورت آنلاین مورد استفاده قرار دادند. مدلسازی آماری انجام شده روی نتایج نشان داد که شناسایی احساسات، فرآیند پردازش را تعریف میکند و پردازش احساسات، کیفیت فرآیند ابراز را تعیین میکند.

تیم روانشناسان دریافتند که پردازش احساسات با میزان سلامتی و تیپ شخصیتی فرد به طور غیر قابل انتظاری در ارتباط است. بعلاوه آنها دریافتند که توانایی پردازش و تنطیم (کنترل) یک معیار پیش بینی کننده ی مثبت برای میزان سلامتی، با مفهومی فراتر از تیپ شخصیتی و نمودارهای اطلاعاتی، است. همانطور که جدول زیر نشان میدهد، مهمترین یافته ی این پژوهش، چگونگی ارتباط این سه مولفه با تشخیص زود هنگام اضطراب، اختلالات خلقی و رشد سیستم عصبی و اختلالات مربوط به غذا خوردن است.

گرینبرگ، دانشجوی پسا دکترای مدرسه مدیریت مدنی و جهانی Colin Powell و نویسنده ی ارشد این پژوهش ابنطور بیان میکند: “ما روش جدیدی را به روانشناسان و روانپزشکان معرفی کرده ایم تا آنها بتوانند از کیفیت تنطیم و کنترل احساسات، به عنوان یک مکمل فرآیند تشخیص استفاده کنند.”

ژوریست، دیگر نویسنده ی ارشد این پژوهش و مدیر مسئول آزمایشگاه تاثیرپذیری ذهنی در CCNY و استاد مدرسه مدیریت مدنی و جهانی Colin Powell اینگونه بیان میکند:” برای اولین بار ما شواهدی عملی در دست داریم که تایید کننده ی صحت و مفید بودن تئوری مطرح شده می باشد. این تئوری می تواند توسط دانشمندان علوم اعصاب، محققان احساسات و روانپزشکان، وارد جریان اصلی پژوهشی و تشخیصی شود.”

 

بیشتر بخوانید:  «قلب شکسته» می‌تواند باعث مرگ‌ شود!/سندرومی با علائم مشابه سکته قلبی

ترجمه: سید محمدرضا گواهی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت دانشگاه CCNY:

CCNY psychologists develop new model that links emotions and mental health

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال PLOS ONE:

Mentalized affectivity: A new model and assessment of emotion regulation

Check Also

بررسی جدید: ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد

نوروسافاری | پژوهشگران آمریکایی در بررسی اخیر خود اعلام کردند سونوگرافی دوران بارداری ارتباطی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *