اکسیژن خالص موجب ترمیم آسیب مغزی می شود، حتی سالها بعد از ضربه مغزی

3.7/5 - (9 امتیاز)

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند که درمان بیماران با نشگانگان پس از آسیب مغزی با اکسیژن خالص به رشد دوباره رگ های خونی و پایانه های عصبی کمک میکند. این درمان میتواند به تسکین نشانگان شناختی، از سردرد تا تغییرات خلق کمک کند.

ترمیم مغز

پژوهشگران جلسات اکسیژن پرفشار را به عنوان یک درمان برای آسیب مغزی که بعد از ضربه مغزی به وجود می آید در نظر گرفته اند. براساس گزارشی که برای کنگره مرکز کنترل بیماریها (CDC) تهیه شده بود، در یک سال تقریباً ۲/۲ میلیون از معاینات در اورژانسهای امریکا مربوط به آسیب مغزی ناشی از ضربه (TBI) بوده است. بیشتر این آسیب ها خفیف درنظر گرفته شده اند و عموماً ضربه مغزی (concussion) نامیده میشوند. این نوع آسیب ها در ورزش های با تماس فیزیکی بالا و در میان سربازان نیز معمول است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از فیوچریسم، بیشتر افرادی که از آسیب مغزی رنج میبرند قادرند که به فعالیت مغزی نرمال برگردند ولی با این وجود بیشتر از پنج درصد از آسیب دیدگان نشانه های بلند مدت را تجربه میکنند که نشانگان پس از ضربه نامیده میشود و میتواند به صورت سردرد، تغییرات خلق و دیگر مشکلات شناختی خودنمایی کند. نشانه ها با آسیب به رگ های خونی در مغز ایجاد میشوند و دریافت اکسیژن کافی برای عضو مربوطه را مشکل میسازد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که درمان بیماران با نشانگان پس از ضربه به وسیله اکسیژن خالص کارکرد های شناختی و کیفیت زندگی بیماران را به طور معناداری بهبود داد. پژوهش انجام شده که در مجله Frontiers in Human Neuroscience چاپ شد، به طور دقیق نشان میدهد که چطور این درمان، مغز را شفا میدهد. شای افرتی نویسنده اول توضیح میدهد که “زمانی که اکسیژن اضافی به مناطق آسیب دیده میرسد، انرژی اضافی تأمین میکند و فرایند بازسازی میتواند اتفاق بیافتد.” اکسیژن اضافی به رشد دوباره رگ های خونی و عصب های مغزی کمک میکند.

بیشتر بدانید:  بلندی افکار ما درک بلندی صداهای بیرونی را تغییر می دهد

درمان جعلی واقعا جعلی بود!

این درمان قبلاً در سال ۲۰۱۵ توسط پژوهشگرانی از دانشگاه یوتا آزمایش شده بود. آنها به این نتیجه رسیدند که این درمان مؤثر نیست. هرچند که نتیجه گیری آنها بر اساس یک تفسیر اشتباه از درمان “جعلی” فرضی شان استوار بود. پژوهشگران یک گروه از آزمودنی ها را به یک اتاقک با سطح اکسیژن عادی ولی پرفشار هدایت کردند، این بیماران نیز کارکرد شناختی بهبود یافته نشان دادند، بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند که این درمان مؤثرتر از تنفس عادی نیست.

هرچند در پژوهش مذکور پژوهشگران فشار بالاتر اکسیژن را لحاظ نکردند که در واقع اجازه می داد اکسیژن بیشتری وارد مغز شود بنابراین در به همان اندازه بیمارانی که درمان فعال دریافت کرده بودند، بهبود عملکرد داشتند. عفرتی میگوید: “قرار بود که آن یک درمان جعلی باشد ولی درحقیقت یک درمان فعال بود”.

درمان های با اکسیژن پرقشار برای نشانگان پس از ضربه هنوز نیازمند تایید توسط FDA است. پژوهش بیشتری مورد نیاز است تا ایمنی و کارایی آن را تایید کند. هرچند اگر که این درمان موفقیت آمیز باشد، برخلاف درمان نشانه ها به صورت منفرد، اولین درمانی خواهد بود که علت زیربنایی این اختلال را تحت تاثیر قرار میدهد.

ترجمه: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

Breathing Pure Oxygen Could Repair Brain Damage Years After a Concussion
Hyperbaric Oxygen Therapy Can Improve Post Concussion Syndrome Years after Mild Traumatic Brain Injury – Randomized Prospective Trial
Frontiers | Hyperbaric Oxygen Therapy Can Induce Angiogenesis and Regeneration of Nerve Fibers in Traumatic Brain Injury Patients | Frontiers in Human Neuroscience

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲ comments

  1. منظور از اکسیژن خالص همان ازن است؟

    • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

      سلام. نه منظور اکسیژن با درصد خلوص بالا هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *