خانه / آناتومی اعصاب / بازی‌های تمرینی مغز باهوشترتان نمی‌کنند: ۳ چیز دیگر این امکان را می دهند

بازی‌های تمرینی مغز باهوشترتان نمی‌کنند: ۳ چیز دیگر این امکان را می دهند

نوروسافاری | ما اکثرا در کشورهایی زندگی می‌کنیم که جمعیت سالخورده‌ی آن با سرعت چشمگیر و به میزان بی‌سابقه‌ای رو به رشد است. با فرارسیدن پیری نیاز به حفظ حافظه ی خود در راستای حفظ کیفیت زندگی، به وجودمی آید. محققان دانشگاه دولتی فلوریدا، بازی‌های تمرینی مغز (brain games) رایجی را برای بزرگسالان پیشنهاد می‌دهند که به بهبود حافظه کمی کمک می‌کنند و یا مانع کاهش شناخت و بروز اختلالات می‌شوند.

به گزارش نورسافاری به نقل از مدیکال دیلی، والی بوت (Wally Boot) نویسنده مطالعه و استاد روانشناسی در FSU، در بیانیه‌ای گفته اند: یافته‌های ما و مطالعات قبلی تائید می‌کنند که شواهد بسیار کمی دال بر تأثیر این نوع بازی‌ها در بهبود معنی‌دار زندگی شما وجود دارد.

آموزش شناختی که به‌اصطلاح آموزش مغز نامیده می‌شود، به خاطر ادعاهای خود در خصوص بهبود توانایی‌های شناختی مانند حافظه‌ کاری، استدلال و سرعت پردازش مورد توجه قرارگرفته است.

شرکت‌های آموزش مغزی مانند Lumosity، Cogmed و Brain HQ وعده می‌دهند که ما را باهوش‌تر می‌کنند، اما بوت (Boot) و همکارانش متوجه شده‌اند که شواهد علمی جامعی وجود ندارد که برعملی شدن این وعده صحه گذارد. ما می‌توانیم در این بازی‌های ذهنی عملکرد خوبی داشته باشیم، اما احتمالا آن به ما کمک نمی‌کند به یاد داشته باشیم که کلیدهایمان را کجا قرار داده‌ایم.

بوت و همکارانش در این مطالعه که در مجله Frontiers in Aging Neuroscience منتشرشده بود، به دنبال این آزمایش بودند که آیا بازی‌های آموزشی مغز می‌توانند حافظه‌ کاری موردنیاز برای انجام وظایف مختلف را افزایش دهند. درمجموع ۶۰ بزرگ‌سال سالمند (۶۵+) به‌طور تصادفی و به‌طور مساوی بین دو گروه توزیع شدند. آن‌ها یا یک بازی ویدیویی آموزش مغز به نام Mind Frontiers و یا جدول کلمه‌ یا عدد با استفاده از تبلت در جلسه‌ی تمرینی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای در طول یک دوره‌ی یک‌ماهه، بازی کردند. عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان در ابتدای آزمون و پس از اتمام آن، مورد آزمایش قرار گرفت.

یافته‌ها نشان می‌دهد شواهد کمی از جابجایی زیاد تواناییها (در یادگیری) وجود دارد، به این معنی که حافظه‌ کاری بهبودیافته از طریق بازی‌های تمرینی مغز به عملکرد بهتر در کارهای دیگر منجر نمی‌شود. محققان معتقدند ممکن است بتوان مردم را طوری آموزش داد که در انجام وظایفی که کارهای حافظه کاری محسوب می‌شوند، مانند حفظ ۷۰، ۸۰ یا حتی ۱۰۰ رقم، بسیار خوب باشند.

نیل چارنس، Neil Charness, نویسنده‌ی مطالعه و استاد روانشناسی و یکی از مقامات برجسته درزمینهٔ پیری و شناخت در FSU، گفت: اما این مهارت‌ها بسیار خاص هستند و بهبود زیادی در یادگیری  را نشان نمی‌دهند.

اگرچه تمرینات ذهنی نتایج کوتاه‌مدت به دست می‌دهند، چارنس و همکارانش اذعان می‌کنند که ورزش هوازی می‌تواند به تغییرات ساختاری مفیدی در مغز منجر شود و عملکرد آن را تقویت کند. او معتقد است که ترکیب ورزش با بازی‌های تمرینی مغزی پتانسیل این را دارد که تأثیر قابل‌توجهی در پیشگیری از از دست دادن حافظه و کاهش کلی شناخت داشته باشد.

به‌جای تکیه‌بر بازی‌های تمرینی مغز، راه‌های متعددی از ورزش گرفته تا یادگیری زبان جدید برای ایجاد مسیرهای عصبی جدید در مغز وجود دارد که باعث بهبود کارکرد آن حتی در پیری می شود.

ورزش

جهت تقویت سلامت مغز، ورزش منظم می‌تواند مؤثرتر از تمرینات ذهنی باشد. ورزش توانایی کاهش دادن مقاومت به انسولین و التهاب را دارد و رهایش عوامل رشد را تحریک می‌کند- مواد شیمیایی موجود در مغز که بر سلامت سلول‌های مغز تأثیر می‌گذارند، رشد رگ‌های خونی جدید در مغز را تسهیل کرده و حتی وفور و بقای سلول‌های جدید مغزی را موجب می شوند.

مطالعه‌ای در ۲۰۱۶ نشان داد که ورزش منظم و ثابت می‌تواند تغییرات بیولوژیکی را که منجر به زوال عقل در میان گروهی از مردان و زنان کم تحرک با اختلالات شناختی خفیف – از دست دادن حافظه – و پیش-دیابت بودند را کند کرده یا از بین ببرد. پس از چهار بار تمرین ۴۵ دقیقه‌ای هفتگی در شش ماه، سالمندان دارای مشکلات حافظه، مهارت‌های فکری خود را بهبود بخشیدند و همچنین سطح پروتئین تاو tau سمی موجود در مغز را کاهش دادند. ورزش شدید منجر به بهبود جریان خون در مناطق مغزی معمولاً محدودشده در افرادی شد که حافظه ی خود را ازدست‌داده بودند.

نواختن آلات موسیقی

توانایی یادگیری استعدادهای جدید در سالمندان می‌تواند به ایجاد ارتباطات جدید در مغز کمک کند. اسکن‌های اولیه (قدیمی) مغز نشان داده است که جسم پینه‌ای (corpus callosum)_دسته‌ی بزرگی از تارهای عصبی که دو سمت مغز را به هم متصل می‌کنند_در موسیقی‌دانان نسبت به بقیه به‌طور چشمگیری بزرگ‌تر است. علاوه بر این، آموزش موسیقی می‌تواند حافظه کلامی، استدلال فضایی و مهارت‌های سوادآموزی را افزایش دهد.

یادگیری زبان جدید

بهنگام صحبت از سلامت مغز، افراد دوزبانه دارای مزیت بیشتری هستند. مطالعه‌ی در ۲۰۱۴ نشان داد افرادی که به بیش از یک‌زبان صحبت می کنند، بهتر کلمات غیرضروری را پالایش می‌کنند تا یک‌زبانه‌ها. محققان بر این باورند که این بدان دلیل است که دوزبانگی یک ورزش مغزی ثابت است. اگرچه ممکن است لزوماً شمارا باهوش‌تر نکند، اما می‌تواند مغز شما سالم و فعال نگهدارد.

ترجمه: فریبا زمانی – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Frontiers | Evidence for Narrow Transfer after Short-Term Cognitive Training in Older Adults | Frontiers in Aging Neuroscience
Brain Games Don’t Make You Smarter In Old Age, But These 3 Things Do
musicianbrain.com/papers/Schlaug_CCallosum_1995b.pdf
Think brain games make you smarter? Think again, FSU researchers say | EurekAlert! Science News
Brain Health 2017: The Best Diet To Improve Your Memory And Concentration; Tips, Menus And Recipes For Every Meal Plus Dessert
Regular exercise changes the brain to improve memory, thinking skills – Harvard Health Blog – Harvard Health Publishing
Human Brain Health Tips: How To Keep Your Memory Sharp And Improve Mental Aptitude
Bilingualism And Brain Health: Learning A Second Language Boosts Cognitive Function, Even At Old Age

 

بیشتر بدانید:  بهبود آلزایمر و حافظه با "نور چشمک‌زن" و "نویز صورتی"

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *