تاثیر وحشتناک اعتیاد به کوکائین بر مغز

5/5 - (20 امتیاز)

نوروسافاری | اثرات کوکائین میتواند بسیار عمیق تر از طپش قلب، عرق کردن کف دست  و تست اعصاب باشد. اسکنهای MRI نشان میدهد که سوء مصرف سنگین کوکائین از طریق تحلیل عصبی میتواند منجر به ایجاد تغییرات فیزیکی دائمی در ماده سفید مغز شود.

همانطور که در گزارشات BMJ Case گزارش شده است، یک مرد ۴۵ ساله با سردرگمی و رفتاری غیر معمول به اورژانس مالتای مالزی مراجعه کرده است، دکتر یلنیا عبدیلا، پزشک معالج این مرد در بیمارستان ماتردی در شهر مالتای مالزی، در گزارش این پرونده توضیح میدهد:

بیمار همکاری نمیکرد، قادر به انجام کارهای ساده نبود و از دستورات پیروی نمیکرد. به طور مداوم هر چهار اندامش را به طور عمدی حرکت میداد.

هنگامی که ارتباطش با پرسنل قطع و سرانجام کاتاتونیک شد، رفتار وی بدتر شد. آزمایش خون و معاینات نسبتا طبیعی بودند، به جز اسکن های MRI از مغز وی که نشان میداد قسمتهایی از ماده سفید او خورده شده است.

بر اساس این اسکن ها، سرانجام پزشکان به تشخیص لکوانسفالوپاتی، آسیب پیشرونده یا التهاب ماده سفید مغز رسیدند، شبیه یک بیماری نادر، معروف به لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده، که می دانیم در اثر عفونت ایجاد میشود. عجیب بود که این مرد هیچ علامتی از چنین عفونتی ویروسی یا باکتریایی نداشته است.

بیشتر بدانید:  ویروس رفتارهای اعتیادآور در بدن ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت جهان وجود دارد

لکوانسفالوپاتی سمی

پزشکان مقدار زیادی کوکائین را در ادرار او یافتند. اگر چه این مرد دو تا سه روز قبلش هیچ دارویی مصرف نکرده است، اما او یک مصرف کننده ی منظم کوکائین بود. بر اساس این بینش، پزشکان نتیجه گرفتند که وضعیت وی در نتیجه سوء مصرف کوکائین بوده است.

موارد مصرف کوکائین منجر به لکوانسفالوپاتی سمی بسیار نادر است، اما به تعداد انگشت شماری در مقالات پزشکی ثبت شده است. همچنین دقیقا مشخص نیست که چرا کوکائین باعث چنین اثری در مغز میشود، اما مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف خیلی زیاد مواد مخدر میتواند منجر به “تکه تکه شدن و از هم باز شدن” لایه عایق در اطراف اعصاب و همچنین تورم آکسون های مغزی شود.

 بررسی موردی خاطرنشان میکند که لکوانسفالوپاتی ناشی از کوکائین اغلب کشنده است.

خوشبختانه، او بهبود یافت و در طی یک سال کاملا مستقل شد و در آزمون های عصبی به طور طبیعی نمره گرفت، اگر چه اسکن های MRI تغییرات پایداری را در ماده سفید نشان میداد. پزشکان این مرد را با استفاده از ترکیبی از داروهای کاهش التهاب، تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین برنده آنتی بادی پلاسمای خون درمان کردند. او حتی برای مسائل مربوط به اعتیادش به توانبخشی رفت.

نویسنده مطالعه افزود:

او به مدت یک سال از مواد مخدر استفاده نکرد. جدا از برخی از شکایاتش از خلق پایین، او کاملا مستقل بود و به وضعیت کارکردی قبلی خود برگشته بود.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Fatal toxic leukoencephalopathy: clinical, radiological, and necropsy findings in two patients | Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry
Cocaine-induced toxic leucoencephalopathy with complete clinical recovery | BMJ Case Reports
Multifocal leukoencephalopathy in cocaine users: a report of two cases and review of the literature
Progressive Multifocal Leukoencephalopathy Information Page: National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS)
MRI Scans Show The Horrific Effect Cocaine Abuse Can Have On Your Brain | IFLScience

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *