چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / تشخیص منبع تشنج توسط میکرومغناطیس سنج های نوری

تشخیص منبع تشنج توسط میکرومغناطیس سنج های نوری

نوروسافاری | همانطور که همه از کلاس های مبانی فیزیک خود به یاد داریم، جریان در حال حرکت باعث تولید میدان مغناطیسی در اطراف خود میشود. الکترون هایی که در مغز انسان، بین نورون ها در حرکت هستند، میدان مغناطیسی بسیار ضعیفی را تولید میکنند که تشخیص آن ها بی نهایت سخت است؛ با این حال، آن ها حاوی اطلاعات مهمی در مورد آنچه درون مغز میگذرد، هستند. تشخیص محل شروع یا همان منبع تولید این میدان های مغناطیسی، میتواند به جراحان مغز و اعصاب در درمان برخی از انواع صرع یاری کند؛ در حال حاضر روش درمانی آن ها کاشت مستقیم الکترودهای EEG روی غشاء مغز بوده و دارای مشکلاتی اساسی میباشد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از Medgadget، در موسسه ملی تکنولوژی و استاندارد (NIST)، محققان در حال کار بر روی نوعی مغناطیس سنج هستند که توانایی تشخیص میدان های مغناطیسی را با دقت ۱۵-۱۰×۱ تسلا خواهد داشت. این دقت، برای یافتن محل دقیق بافتی که سیگنال های الکتریکی سرکش را تولید کرده و باعث تشنج میشود، کفایت میکند و به عنوان یک ابزار دقیق، این امکان را به جراحان میدهد تا بافت هدف را با دقت زیادی پیدا کنند.

در حال حاضر، بهترین مغناطیس سنج های مورد استفاده در مصارف پژوهشی و پزشکی، دستگاه های ابر رسانای کوانتومی یا  (SQUIDs) هستند. مشکل آن ها این است که باید با هلیوم مایع، خنک نگه داشته شوند. این دستگاه ها گران هستند، پشتیبانی آن ها سخت بوده و دقت کافی برای بسیاری از کاربردها را ندارند.

µOPMs

تکنولوژی موسسه NIST به میکرو مغناطیس سنج های نوری یا (µOPMs) وابسته است و از آنجایی که نیازی به خنک شدن ندارند، میتوانند مستقیما روی جمجمه قرار بگیرند و با هر بیماری تطبیق پیدا کنند. شیوه ی عملکرد تکنولوژی µOPMs اینگونه است که چگونگی تغییر چرخش اتم های روبیدیوم، که به وسیله ی میدان مغناطیسی ایجاد شده است، را تشخیص میدهد. اتم ها توسط تابش لیزر پولاریزه، منظم و تراز میشوند و هر گونه انحراف از جهت گیری اولیه که توسط میدان مغناطیسی رخ بدهد، شدت نور خارج شده را تغییر میدهد. در واقع تشخیص تغییرات در این نور، معیاری برای اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی ای است که باعث این نوسان شده است.

نمونه ی اولیه ی NIST تا کنون به دقت سیستم های SQUID رسیده است و در حال حاضز تیم تحقیقاتی در تلاش است تا دقت این تکنولوژی را فراتر از آنچه پیش از این در دسترس بود ارتقا دهد.

ترجمه: سید محمد رضا گواهی – وبسایت نوروسافاری

منبع گزارش خبری در سایت Medgadget :

Optically Pumped Magnetometers to Detect Source of Seizures

بیشتر بخوانید:  مواجهه با ترافیک خطر زوال عقلی را افزایش می دهد

Check Also

پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *