تله‌پاتی میان انسان و ماشین‌

4.7/5 - (3 امتیاز)

نوروسافاری | سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا (دارپا) قصد دارد در یک پژوهش جدید، امکان کنترل ماشین‌ها را از راه دور و با کمک قدرت فکر برای انسان فراهم کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از دیفنس‌وان، دارپا قصد دارد هوش مصنوعی را در رابط‌های عصبی به کار گیرد تا به انسان‌ها امکان دهد ماشین‌ها را با فکر خود کنترل کنند.

سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته پنتاگون در حال بررسی نحوه به کارگیری هوش مصنوعی برای بهبود فناوری‌هایی است که مغز و بدن را در سیستم‌های نظامی به هم متصل می‌کنند.

بیشتر بدانید:  محققان دارپا در تلاش برای آپلود مستقیم مهارتها روی مغز/ هک کردن فرآیند یادگیری مغز

واسطه‌های عصبی

دارپا اخیراً یک گروه پژوهشی را به کار گرفته تا پژوهش در مورد نحوه بهبود نسل جدید فناوری‌های مربوط به علوم اعصاب را با کمک هوش مصنوعی آغاز کند. این نسل جدید از فناوری، به انسان‌ها امکان می‌دهد از راه دور ماشین‌ها را کنترل و با آنها ارتباط برقرار کنند؛ بدین ترتیب، انسان‌ها می‌توانند اعضای مصنوعی را کنترل کنند، افکار را به صورت متن درآورند و به پهپادهای در حال پرواز به صورت تله‌پاتی متصل شوند. هدف دارپا در برنامه مربوط به واسطه‌های عصبی این است که هوش مصنوعی بتواند سیستم‌ها را به شکلی بادوام‌تر، کارآمدتر و مؤثرتر ارائه دهد.

پلاستیسیتی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که پژوهشگران هنگام ابداع واسطه‌های عصبی با آن روبه‌رو هستند، سازگار کردن این فناوری به تغییرات مغز است. مغز ما پیوسته الگوی فعالیتی و ارتباطی خاصی را در نورون‌ها به دست می‌آورد و از دست می‌دهد (پلاستیسیتی)؛ در نتیجه ماشین‌ها اغلب باید با تغییر اتصالات میان نورون‌ها سازگار شوند.

ممکن است پژوهشگران با کمک هوش مصنوعی موفق شوند سیستم‌ها را طوری آموزش دهند که بتوانند خود را به صورت خودکار با این تغییرات سازگار کنند. آنها قصد دارند الگوریتم‌هایی ارائه دهند که هنگام کاهش یا افزایش ارتباطات نورون‌ها، توانایی وساطت میان سیستم و مغز را داشته باشند.

پژوهشگران قصد دارند در این برنامه، روش‌هایی برای غلبه بر یکی دیگر از محدودیت‌های واسطه‌های عصبی یعنی بدن انسان ارائه دهند.

بیشتر بدانید:  ۱۰ مورد از عجیبترین آزمایشات نظامی روی مغز

مغز، اطلاعات حسی را از عصب‌هایی که در سراسر بدن گسترش یافته‌اند، دریافت می‌کند. پژوهشگران قصد دارند در این برنامه، یک واسطه مبتنی بر هوش مصنوعی بسازند که می‌تواند بدن را با سیگنال‌های مصنوعی تحریک کند و احساساتی مانند احساس سوختن بدون وجود گرما یا حس لامسه بدون تماس فیزیکی را پدید آورد.

چنین سیستمی، ظرفیت استخراج اطلاعات را از عصب‌های اصلی به حداکثر خواهد رساند. دارپا برای این پروژه، یک میلیون دلار بودجه در نظر گرفته و ۱۸ ماه نیز برای ارائه نمونه ابتدایی تخمین زده شده است.

منابع:

Inside the Pentagon’s Plan to Make Computers ‘Collaborative Partners’ – Nextgov
DARPA Thinks AI Could Help Troops Telepathically Control Machines – Defense One
DARPA Helps Paralyzed Man Feel Again Using a Brain-Controlled Robotic Arm
Twitter Telepathy: Researchers Turn Thoughts Into Tweets | WIRED
The Pentagon Wants to Bring Mind-Controlled Tech To Troops – Nextgov
It’s Now Possible To Telepathically Communicate with a Drone Swarm – Defense One
Woman Controls a Fighter Jet Sim Using Only Her Mind | WIRED

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *