تولید نخستین مدار عصبی مصنوعی مقلد مغز انسان با همکاری محقق ایرانی

5/5 - (1 امتیاز)

28999EDF00000578-3078955-Pictured_is_an_artist_s_concept_of_a_neural_network-m-14_1431471652895

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری| دانشمندان با همکاری یک دانشمند ایرانی موفق به تولید نخستین مدار عصبی مصنوعی حاوی ۱۰۰ سیناپس شدند که می‌تواند گروه‌بندی تصاویر را مانند مغز انسان انجام دهد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سرویس علمی ایسنا، این دستاورد حاصل تحقیقات تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به سرپرستی «دمیتری استرکف» و با همکاری «فرنود مریخ‌بیات» دانشمند ایرانی حال حاضر این دانشگاه و دانش‌آموخته دانشگاه‌های خواجه‌ نصیر و دانشگاه صنعتی شریف بوده است.

 

Strukov et al

محققان امیدوارند بتوانند در آینده، علم مدار را بسط داده و به جایی برسانند که مانند مغز انسان عمل کند؛ مغز که دارای ۱۰ به توان ۱۵ اتصال سیناپسی است.

این عضو مهم با وجود تمامی اشتباهات و پتانسیل آن برای خطاکردن همچنان به عنوان مدلی برای قدرت و کارآیی محاسباتی عمل می‌کند؛ چون می‌تواند فعالیت‌های خاصی را در کسری از ثانیه انجام دهد در حالی که انجام این کار برای رایانه‌ها زمان و انرژی بیشتری می‌برد.

زمانی که انسان متنی را می‌خواند، مغز در کسری از ثانیه، تصمیمات بی‌شماری را درباره حروف و نمادهای موجود در آن می‌گیرد؛ این عضو شکل‌ها و موقعیت‌های آن‌ها را با یکدیگر گروه‌بندی می‌کند و سطوح مختلفی از معنا را در زمان بسیار کوتاه اسکن‌کردن متن استخراج می‌کند.

 

28999ECF00000578-3078955-image-a-12_1431471517355

مدار موجود در شبکه عصبی مصنوعی ابتدایی ارائه شده توسط فرنود مریخ‌بیات و همکارانش توانست سه حرف z، v و n را با تصاویرشان گروه‌بندی کند. در فرآیندی شبیه به این که چگونه انسان‌ها دوستانشان را از میان یک جمعیت انتخاب می‌کنند یا کلید درستی را از میان کلیدهای مشابه می‌یابند، مدار عصبی ساده این دانشمندان نیز توانست تصاویر ساده را به درستی گروه‌بندی کند.

بیشتر بدانید:  تغییر زبان بعد از کما!/مدار های خفته غیرقابل دسترس مغز برای زبان

مریخ بیات، دانشمند ایرانی این تحقیق در این باره گفت: گرچه این مدار در مقایسه با شبکه‌های عملی بسیار کوچک بود، اما به اندازه کافی برای اثبات مفهوم عملی‌کردنش بزرگ بود.

 

این تحقیق May 2015 در ژورنال نچر گزارش شده است:

Training and operation of an integrated neuromorphic network based on metal-oxide memristors

گزارش دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا درباره این تحقیق:

An Important Step in Artificial Intelligence

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *