حتی یک جلسه ورزش برای پیری مغز مزایای فوق العاده ای دارد

5/5 - (63 امتیاز)

نوروسافاری | به نظر می رسد ورزش از مزایای زیادی برخوردار است، از رهایش هورمون های ایجاد کننده شادی تا آمادگی جسمانی بالاتر. تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است باعث تقویت ذهن شود.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه آیووا، محققان این دانشگاه دریافته اند که تنها یک جلسه ورزش باعث بهبود عملکردهای شناختی و حافظه کاری در برخی افراد مسن می شود. در آزمایش هایی که شامل فعالیت بدنی، اسکن مغزی و تست های حافظه کاری بود، محققان همچنین دریافتند که شرکت کنندگان همان مزایای شناختی و بهبود حافظه را از یک جلسه تمرین منفرد دریافت کردند همانگونه که با تمرینات طولانی تر و منظم تجربه می کردند.

میشل ووس، استادیار گروه روانشناسی و علوم مغز و نویسنده مسئول این مطالعه می گوید:

یکی از پیامدهای این مطالعه این است که شما می توانید به فواید روز به روز آن فکر کنید. از نظر تغییر رفتاری و فواید شناختی ناشی از فعالیت بدنی، می توانید بگویید “من امروز فقط تصمیم دارم فعال باشم، فایده ای به دست خواهم آورد” بنابراین، نیازی نیست فکر کنید  که مثلا قرار است برای یک ماراتن تمرین کنید تا به نوعی از اوج عملکرد مطلوب خود برسید. شما فقط لازم است روز به روز آن را انجام دهید تا مزایایش را بدست آورید.

تحقیقات قبلی نشان داده است که ورزش می تواند باعث تقویت ذهنی شود. اما این مزایا متنوع است: ممکن است یک فرد از لحاظ شناختی بهتر شده و حافظه  اش بهبود یابد، در حالی که برای شخص دیگری ممکن است سود کمی داشته باشد.

تحقیقات محدودی انجام شده است که چگونه یک جلسه خاص از فعالیتهای بدنی ممکن است بر شناخت و حافظه کاری بطور خاص در جمعیت مسن تأثیر بگذارد، علی رغم شواهدی که مبنی بر کاهش برخی عملکردهای مغزی در افراد مسن وجود دارد.

بیشتر بدانید:  ۱۳ فایده ذهنی ورزش کردن

بررسی حافظه کاری و ارتباط عملکردی

ووس می خواست این مسئله را دریابد که چگونه یک جلسه تمرینی ممکن است بر افراد مسن تأثیر بگذارد. تیم او ۳۴ بزرگسال بین ۶۰ تا ۸۰ سال را شرکت داد که سالم بودند اما به طور منظم فعال نبودند. هر شرکت کننده به مدت ۲۰ دقیقه در دو نوبت جداگانه یک دوچرخه ثابت سوار میشد- ابتدا سبک و سپس با مقاومت شدیدتر هنگام پدال زدن. قبل و بعد از هر جلسه تمرین، هر شرکت کننده تحت آزمایش اسکن مغزی قرار گرفت و یک تست حافظه را  کامل کرد.

در اسکن مغز، محققان انفجاری از فعالیت را در مناطقی شناخته شده که در جمع آوری و به اشتراک گذاری خاطرات درگیر هستند، مورد بررسی قرار دادند. در تست های حافظه کاری، هر یک از شرکت کنندگان از یک صفحه رایانه استفاده می کردند تا به مجموعه ای از هشت چهره جوان بالغ که هر سه ثانیه میچرخند نگاه کند- سبک فلش کارت- و باید تصمیم می گرفتند چهره ای که دو “کارت”  قبل از کارت فعلی دیده اند مطابق با موردی که در حال مشاهده آنها هستند، هست یا نه.

محققان پس از یک جلسه ورزشی واحد، در برخی افراد افزایش ارتباط را بین قشر گیجگاهی میانی (که مرکز حافظه مغز،هیپوکامپ را احاطه میکند) و قشر پاریتال و قشر جلوی مغزی، دو ناحیه درگیر در شناخت و حافظه را یافتند. همین افراد نیز در تست های حافظه عملکرد بهتری داشتند. افراد دیگر بهبودی جزئی داشتند.

محققان دریافتند که افزایش شناخت و حافظه از یک جلسه تمرینی برای کسانی که بهبودی نشان دادند، فقط مدت کوتاهی به طول انجامید.

ووس می گوید:

مزایای ورزش می توانند خیلی سریعتر از آنچه مردم فکر می کنند به دست آیند. امید این است که بسیاری از مردم ورزش کنند زیرا که مزایای بهبود ارتباطی مغز، موقتی است. دانستن اینکه دقیقا چه مدتی مزایایی پس از یک جلسه واحد باقی میماند، و اینکه چرا برخی بیشتر از دیگران بهره می برند، می توانند جهت هایی مهیج برای تحقیقات آینده باشند.

بیشتر بدانید:  تاثیر تمرینات ورزشی شدید و کوتاه بر مغز: بررسی در دیابت

مقایسه با تمرینات ورزشی طولانی مدت

شرکت کنندگان و همچنین در ورزش منظم طولانی مدت هم استفاده شدند که به شکل پدال زدن روی دوچرخه ثابت به مدت ۵۰ دقیقه سه بار در هفته به مدت سه ماه بود. یک گروه مشغول پدال زدن با شدت متوسط شد، در حالی که گروه دیگر تمرینی سبک تر داشتند که در آن پدال های دوچرخه برای آنها روان حرکت می کردند.

اکثر افراد در گروههای متوسط و با شدت سبک، دریافت مزایای ذهنی را نشان دادند، قضاوت بر اساس اسکن مغزی و تست های حافظه کاری انجام شده در آغاز و در پایان دوره ورزش سه ماهه انجام شد. اما عملکرد مغزی بیشتر از پیشرفتهای مربوط به زمانی که یکبار تمرین کرده بودند، نبود.

نویسندگان می نویسند:

نتیجه این که یک جلسه تمرین هوازی اثرات ۱۲ هفته تمرین بر عملکرد را تقلید می کند، پیامدهای مهمی هم از نظر عملی و هم به لحاظ تئوری دارد.

محققان خاطرنشان کردند که مطالعه آنها جمعیت کوچکی از شرکت کنندگان، با جمعیتی یکدست بود که افراد با مشکلات سلامتی مزمن و یا افراد مصرف کننده بتا بلاکرها از آن حذف شده بودند.

برای برطرف کردن این محدودیت ها، ووس برای تأیید یافته های اولیه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که چگونه ورزش مغز افراد مسن را تغییر میدهد، جمعیت شرکت کنندگان خود را در یک مطالعه ۵ ساله فعلی گسترش داده است. شرکت کنندگان افراد سالخورده سالم هستند که از نظر جسمی فعال نیستند، مشابه مشخصات شرکت کنندگان نتایج گزارش شده در مطالعه این مقاله.

بیشتر بدانید:  فقط ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته شما را شادتر می‌کند

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

New study suggests exercise is good for the aging brain

لینک مقاله:

Acute Exercise Effects Predict Training Change in Cognition and Connectivity

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *