دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / دانشمندان ریشه های ژنتیکی جدیدی برای هوش پیدا کردند

دانشمندان ریشه های ژنتیکی جدیدی برای هوش پیدا کردند

نوروسافاری | یک تیم تحقیقاتی بین المللی با رهبری دانییل پوستوما ار دانشگاه وریج آمستردام، هلند یک جهش اساسی در فهم ریشه های ژنتیکی هوش ایجاد کرده اند.

آنها با استفاده از داده های بسیار زیاد بانک داده بیش از ۷۸۰۰۰ نفر اطلاعات ژنوتیپی  DNA و نمرات هوش آنها را استخراج کرده اند و با استفاده از این اطلاعات این تیم تحقیقاتی پایه های ژنی و بیولوژیکی جدیدی برای هوش کشف کرده اند.

هوش به عنوان یکی از بیشترین ویژگی های انسانی که مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته با سطوح بهداشتی و اقتصادی افراد مرتبط است.

علیرغم درصد بالای موروثی بودن هوش در کودکان (۴۵%) و در بزرگسالان (۸۰%)، طبق اطلاعات از قبل مشخص شده فقط تعدادی از ژنهایی که با هوش مرتبطند، کشف شده اند و برای اغلب این ژنها یافته ها موثق نیستند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه وریج، این مطالعه که در مجله Nature Genetics به چاپ رسیده، ۵۲ ژن مرتبط با هوش را آشکار می کند که ۴۰ ژن کاملا کشف های جدید هستند و اغلب این ژن ها عمدتا در بافت مغزی بیان می شوند.

محقق اصلی این مطالعه پروفسور دانییل پوستوما می گوید: این نتایج بسیار جالب و مهیج هستند به این خاطر که آنها نشان دهنده یک ارتباط بسیار قوی با هوش هستند.

او همچنین می افزاید: ژن هایی که ما پیدا کردیم در تنظیم رشد سلولی و نیز به طور اختصاصی تری در تشکیل سیناپس ها، هدایت اکسونی و تمایز نورونی دخیل هستند. این یافته ها برای اولین بار نشانه های واضحی جهت فهم مکانیسم های بیولوژیکی پایه ای برای هوش ارایه می دهند.

این مطالعه همچنین نشان داد که تاثیرات ژنتیکی بر روی هوش به طور قوی با تاثیرات ژنتیکی بر روی پیشرفت تحصیلی و همچنین اگرچه با شدت کمتری با توقف مصرف دخانیات، حجم داخل محفظه کرانیال، محیط سر در نوزاد، طیف اوتیسم و اندازه قد؛ همبسته می باشد.

این همبستگی های ژنتیکی موجب فهم بهتر مسیرهای بیولوژیکی معمول برای هوش و ویژگی های دیگر می شود. هفت تا از ژن های هوش همچنین با اسکیزوفرنی، نه ژن با شاخص توده بدنی و چهار ژن با چاقی مرتبطند. در واقع این سه ویژگی (اسکیزوفرنی، شاخص توده بدنی و چاقی ) با هوش یک همبستگی منفی دارند.

سوزان اسنیکرز، نفر اول این مطالعه و دانشجوی پسا دکتری در آزمایشگاه پروفسور پوستوما می گوید: بنابراین یک تنوع ژنی با اثرات مثبت بر روی هوش، تاثیر منفی بر روی اسکیزوفرنی، شاخص توده بدنی و چاقی دارد. و همینطور  همبستگی های معکوسی با بیماری آلزایمر، سندرم های افسردگی، سابقه مصرف دخانیات، اسکیزوفرنی، نسبت دور کمر به لگن، شاخص توده بدنی و دور کمر گزارش شده است.

در هر صورت مطالعات بیشتری جهت تبیین نقش این ژنها در هوش نیاز است تا یک تصویر کاملتری از اینکه چگونه تفاوت های ژنتیکی منجر به تفاوت های هوشی می شود را برای ما بسازد.

یافته های اخیر ژنتیکی تبیین کننده ۵ درصد از کل تنوع در هوش می باشند. اگر چه این کاملا مقدار بزرگی از تغییرات برای یک ویژگی مثل هوش است.

پروفسور دانییل پوستوما می گوید: با توجه به قابلیت توارث بالای هوش، انتظار می رود که اثرات ژنتیکی بسیار بیشتری دخیل باشند و این فقط می تواند با استفاده از نمونه های بزرگ آشکار شود.  ولی هنوز مسیر زیادی مانده است.

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

SCIENTISTS FIND NEW GENETIC ROOTS FOR INTELLIGENCE

لینک مقاله:

Genome-wide association meta-analysis of 78,308 individuals identifies new loci and genes influencing human intelligence

بیشتر بخوانید:  دنیای متنوع نورونها چگونه شکل می گیرد/رمز گشایی از فرآیند پیدایش تنوع نورونی

Check Also

استقلال معلولین با “رابطهای مغز-ماشین تقویت شده”

نوروسافاری | از قربانیان سوانح رانندگی که مجبور به استفاده از صندلی چرخ‌دار هستند تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *