دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری شبکه عصبی (دوره چهارم)

5 (100%) 1 vote

مدرس: دکتر میر شهرام صفری

فوق دکترای علوم اعصاب از ریکن ژاپن

عضو هیئت مدیره انجمن علوم اعصاب ایران

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مدیر آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی قشر مغز

شروع کلاسها: ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۶

آخرین مهلت ثبت نام: ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۶

ظرفیت کلاسها: ۱۰ نفر، بر اساس اولویت ثبت نام و رزومه

تعداد ساعات تدریس: ۲۵ ساعت در ۵ هفته

روزهای برگزاری: پنجشنبه ها – ۹ صبح تا ۲ عصر

محل برگزاری: تهران – تجریش

مخاطبین: رشته های تحصیلی علوم پزشکی – زیستی و فنی مهندسی

هزینه ثبت نام: ۵۸۰۰۰۰۰ ریال (با امکان ارائه تخفیف برای دانشجویان عزیز)

انتخاب بر اساس رزومه خواهد بود.

به کلیه شرکت کنندگان مدرک رسمی اعطا خواهد شد.

سرفصلها:

 • مفاهیم اپتوژنتیک
 • فتوشیمی، بیوفیزیک، ساختار و عملکرد اپسینهای تحریکی و مهاری
 • اپسینهای با عملکرد پله ای
 • ابزارهای نوری و ملکولی مورد استفاده در اپتوژنتیک
 • رویکردهای ژنتیکی مختلف جهت بیان اپسینها
 • اپتوژنتیک دو فوتونی
 • رویکرد حیوانات تراریخته در اپتوژنتیک
 • رویکردهای بر پایه تزریق ویروس در اپتوژنتیک
 • استفاده از اپتوژنتیک در نقشه برداری مغز در سطح شبکه های عصبی
 • استفاده از اپتوژنتیک در کنترل عملکرد مغز
 • تصویربرداری اپتوژنتیک
 • کاربردهای اپتوژنتیک در مطالعات رفتاری
 • کاربردهای اپتوژنتیک به عنوان DBS
 • کاربرد اپتوژنتیک در ژن درمانی: بازگرداندن بینایی
 • سخت افزارها و نرم افزارهای پیشرفته در مطالعات اپتوژنتیک
 • چالشهای فعلی اپتوژنتیک
 • رویکردهای آینده در اپتوژنتیک

معرفی دوره: اپتوژنتیک

(به انگلیسی: Optogenetics) به پیشرفت تکنیک‌های تصویربرداری در قرن اخیر، مطالعه و بررسی عملکردهای مغزی را سرعت بخشیده‌است و تکنولوژی اپتوژنتیک قدمی است به سوی بررسی‌های دقیق تر. روش‌ها و ابزار تک مولفه‌ای قابل اعتماد که بتوانند تنها یک اپسین (ترکیبی که شامل بخش پروتئینی شبکیه می‌باشد) را هدف قرار بدهند و هم چنین میزان حساسیت نوری از عناصر مهم در این روش هستند که امکان مطالعه عملکرد دقیق و خاص سیستم عصبی را ایجاد می‌کنند. اپتوژنتیک همان‌طور که از اسمش پیداست استفاده همزمان از اپتیک و ژنتیک برای تشخیص عملکرد سلول‌های خاص در بافت‌های زنده می‌باشد. به طور مثال ژنهای اپسینی- میکروبی می‌توانند برای کنترل نوری عملکردهای تعریف شده‌ای در مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی استفاده شوند. برای اپتوژنتیک نیاز است به ۱- وسایل مهندسی که بتوانند به طور دقیق سلولهای خاص را هدف قرار دهند. ۲- تکنولوژی انتقال نور و ۳- روش‌های کنترل اپتیکی با قابلیت بازخوانی سریع اطلاعات (مانند ارگان‌های فلورسنت یا شاخص‌های ژنتیکی کدگذاری شده، ثبت الکتریکی، سیگنال fMRI و یا آنالیز کمیتی رفتارها).

پیشنیاز دوره: آشنایی مقدماتی با مبانی علوم اعصاب و فیزیولوژی اعصاب

اهداف دوره: آشنایی دانشجویان با مفاهیم مرتبط و نکات تکنیکی و آماده سازی جهت انتخاب موضوع، طراحی آزمایشات، نحوه کار با ابزارهای مختلف مورد استفاده در اپتوژنتیک

نحوه ثبت نام: ابتدا یک نسخه از آخرین رزومه خود را به همراه وضعیت اشتغال یا تحصیل فعلی، هدف خود از شرکت در این دوره و میزان آشنایی با اپتوژنتیک را به آدرس info@neurosafari..com ارسال فرمایید. در صورت پذیرش برای شرکت در دوره، ای-میلی دریافت خواهید کرد که می توانید پس از واریز هزینه به شماره کارت ۷۰۱۰ ۸۹۰۳ ۹۹۱۸ ۶۰۳۷ به نام “میر شهرام صفری” پرینت تراکنش بانکی را به همراه نام و نام خانوادگی به فارسی و انگلیسی، کد ملی، میزان تحصیلات و نام دانشگاه اخذ آخرین مدرک تحصیلی به آدرس ای-میل info@neurosafari.com ارسال فرمایید، جزئیات کلاسها از طریق ای -میل به اطلاع پذیرفته شدگان نهایی خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:  تولید نخستین مدار عصبی مصنوعی مقلد مغز انسان با همکاری محقق ایرانی

همچنین ببینید

کشف شکل جدیدی از ارتباط نورون‌ها در مغز: ارتباط وایرلس

5 (100%) 1 vote نوروسافاری | دانشمندان آمریکایی در بررسی جدیدی موفق شدند شکل جدیدی …

۴۶ comments

 1. دکتر شما کلا جز افراد یونیک هستین توی سطح ملی. نه فقط توی نوروساینس، بلکه به عنوان یه ساینتیست و یه استاد، کلا بدعت محسوب میشین در فضای سنتی ایران

 2. آقای دکتر از تبار شیخ بو علی سینا میباشند. فردی باسواد و پرتلاش و ‌دارای کرامات اخلاقی. بسیار خوشحالم از آشنای با ایشان

 3. جناب آقای دکتر صفری سلام

  اول از همه می خواستم از شما تشکر ویژه بکنم به خاطر کلاس. واقعا فوق العاده است! یعنی من به شدت لذت می برم و اصلا حاضر نیستم حتی یک لحظه از آن را از دست بدهم. اینکه شما سطح کلاس را بالا نگه می دارید هم بسیار عالی است و من تشویق می شوم که بیشتر مطالعه کنم و بیشتر به فکر پر کردن خلا های خودم بیفتم. مورد بعدی خود شما هستید! از آن آدمهای
  دوست داشتنی و علمی و نخبه که من در عمرم کم دیدم و در این مدت کوتاه شما را به عنوان یکی از مدلها و نمونه های آرمانی خودم می دانم! من خودم در حوزه زبان شناسی و جامعه شناسی بسیار کتاب می خوانم و عاشق انسانهایی هستم که مثل شما بی اندازه می خوانند. دیدن شما باعث شد انرژی خواندن من صد چندان شود؛ هم در حوزه های مطالعاتی خودم و هم در حوزه علوم اعصاب. شما واقعا به وعده ای که در ابتدای کلاس داده بودید عمل کردید : آن مجموعه فولدرهایی که قرار بود در ذهن ما بسازید که هر چه از این به بعد می بینیم را در آن قرار دهیم! واقعا اینطور شد! و من به یک دید خوب از آنچه می خواهم بخوانم و آنچه نمی دانم رسیدم. ابهام هایم تا حدودی برطرف شد و از همه مهم تر خواندن علوم اعصاب را یاد گرفتم. این یکی از دغدغه های اصلی من بود.
  من این دوره را به همه کسانی که سرشان برای علم درد می کند معرفی کردم و می کنم.

 4. با سلام حضور شما جناب دکتر صفری عزیز

  می خواستم تشکر کنم از دوره بسیار بسیار خوب و بی نظیرتون ، برای من یک فضای بسیار جذاب هست که برای هر جلسه بی صبرانه لحظه شماری می کنم ، خیلی ممنون که این فضا و این امکان رو در اختیار ما گذاشتین ، تا ما هم بتونیم از دانش شما بهره مند شویم . امیدوارم بتونیم در دوره های بعدی و حتی تکرار همین دوره در خدمت شما باشیم و استفاده کنیم .
  یک خواهشی هم داشتم ، اگر صلاح می دونید سر فصل های جلسه‌ی بعدی رو بفرمایید تا پیش مطالعه ای داشته باشیم . هر چند که تدریس شما انقدر گویا و پرشور و مسلط هست که با اینکه بیشتر مباحث جدید هست ولی آدم فکر می کنه که چقدر عجیبه که من انقدر راحت مباحث رو می فهمم .. و بی شک این اعجاز شماست ..
  بی نهایت سپاسگزارم

 5. جناب اقای دکتر صفری گرامی …. بسیار از شما اموختم. بسیار سپاس گزار پاسخگویی شما هستم . به غیر از رتبه بالایی علمی شما، انسانیت و والایی اخلاقی شما ستودنی است .

 6. خیلی بزرگوارید جناب آقای دکتر.

  واقعیت امر این است که ما قصد رفتن به چین را داشتیم تا با چند دانشمند/مخترع فرانسوی مقیم چین از جمله آقای (Janick Simeray) دیدار و همکاری داشته باشیم. آقای ژانیک سیمری را من از طریق اختراعاتشان (levitation) و (optical remote controller) می شناسم. متاسفانه دیروز خبردار شدیم که ایشان وضعیت جسمی مناسبی ندارد و ممکن است برای درمان به پاریس برگردند. خواستم که جایگزینی برای آن سفر در خود ایران پیدا کنم. خود من بسیار excited هستم از این کلاسها. چون می دانم که فقط دانش و علم است که شعفی بلند مدت را می دهد. از صمیم قلب، از این که در این جامعه علم گریز، دست به برپاکردن چنین کلاسهایی زده اید، سپاسگزارم.
  م. گنجی

 7. Dear Dr. Safari,

  Thank you for your letter indicating that Ms……………. successfully completed the optogenetics course/workshop that you recently held in Tehran. I think that the knowledge that Ms………… obtained from your course will serve an important roll in her future research in graduate school and beyond.

  Best regards,

  -Warren.

  Warren H. Meck, Ph.D.
  Editor-in-Chief, Timing & Time Perception
  Professor – Dept. of Psychology and Neuroscience
  Genome Sciences Research Building II – ۳rd Floor
  ۵۷۲ Research Drive – Box 91050
  Duke University
  Durham, NC 27708
  Phone: (919) 660-5765 – Fax: (919) 660-5798
  http://psychandneuro.duke.edu/people?Gurl=&Uil=1607&subpage=profile
  http://sites.google.com/site/whmeck/home

 8. فرزین تحویلی

  سلام
  میخواستم خیلی ازتون تشکر کنم استاد به خاطر این دوره،من اول که میخواستم تو این دوره ثبت نام کنم اصلاً نمیدونستم اینفدر دوره جذابی باشه و اینقدر دید وسیعی به آدم بده. و اینرو هم بگم که این دوره ٢۵ ساعت هست ولی به اندازه چندین ماه دوره آموزشی مطالب داره. بعید میدونم کسی در ایران به اندازه دکتر صفری در این حیطه مسلط باشه. این دوره را به همه کسانی که به علوم اعصاب علاقه دارند پیشنهاد می کنم.

 9. دکتر صفرى نازنین، رییس آزمایشگاه نقشه بردارى شبکه هاى عصبى قشر مغز، و عضو هیات علمى دانشگاه شهید بهشتى، یکى از تاثیر گذارترین انسان ها در زندگى من .. بدون شک ایشون یکى از دانشمندان بزرگ عصر حاضر هستند، انسانى که شوق علم در چشمانش موج مى زنه و همیشه بودن در کنار ایشون الهام بخش و انگیزه سازه.. همیشه تنتون سلام و لبتون خندون باشه..

 10. سلام
  قبل از اینکه شما را ملاقات کنم… همیشه فکر میکردم آدم های موفق، طور دیگری هستند… فکر میکردم نوابغ و ستاره های علم، همواره خودخواهند… درد دیگران را نمی فهمند… فکر میکردم موفق ها و بزرگان همواره خشک و بی احساسند… فکر میکردم برای موفق شدن باید همه را زیر پا گذاشت و به خود رسید…
  اما شما استاد بزرگوارِ من… خیلی متواضعانه موفق شده اید و می شوید… خیلی مهربانانه ستاره هستید… خیلی همدردانه نابغه اید و خیلی با احساس و انسان وار دانشمند بودن را به دیگران می آموزید… و خیلی عاشقانه، عالِم هستید…

  عمرتان طولانی، علمتان رو به افزایش، سایه تان مستدام، نامتان پر آوازه و جسمتان سلامت باد… سال نو بر شما مبارک بهترین دوست و استاد دنیا… دکتر صفری عزیز 😊😊✌️✌️🌹🌹

 11. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون
  بشه

 12. سلام آقای دکتر
  خیلی ممنون که ایمیل ها را می فرستید. همان دوره قبلی را که پیش شما گذراندم من را تا چند سال شارژ نگه داشته و خودم به شکل خودآموز می خوانم. اون کتاب LEARNING AND MEMORY: FROM BRAIN TO BEHAVIOR رو هم که معرفی کردید خواندم و بسیار لذت بردم. اگر چند کتابی در مورد علوم اعصاب و مغز کودکان هم می شناسید معرفی کنید ممنون می شوم. فعلا در همان شرکت تولید محتوا برای فرزندپروری مشغول کارم که بخشی از کار هم مربوط به پرورش مغز کودک است. بسیار بسیار سپاسگزارم از شما و خاطره کلاس خوب و پربارتان با من هست همیشه.

 13. با سلام و احترام
  اقای دکتر ،کارگاه علوم شناختی بسیار خوب بود در عین سادگی بسیار گیرا و جذاب و در عین حال کاربردی بود .

  تدریس شما بعد از مدتها دوباره به من یادآوری کرد که علم و خلاقیت میتونه لحظات زیبایی رو به همراه بیاره بر خلاف بسیاری از کلاسهای خشک و…دانشگاهی. ممنون بابت این زیبایی و نیز اطلاعات بسیار گرانبها.

 14. سلام آقای دکتر صفری
  وقت بخیر
  من از دانشجوهای دوره دهم مبانی علوم اعصاب هستم. کلاس شما خیلی به من انگیزه داد و امسال در آزمون ارشد علوم شناختی شرکت کردم و در آزمون رتبه ۴۷ رو کسب کردم. الان هم توانبخشی شناختی در پژوهشکده علوم شناختی قبول شدم. به دلایلی تصمیم ندارم برم اما لازم دونستم از شما تشکر کنم. کلاس شما برای من خیلی مفید بود هرچند به دلیل نامرتبط بودن تحصیلاتم، کمی سخت گذشت😅
  امیدوارم همیشه سلامت و پایدار باشید🙏

 15. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  افسردگی از منظر علوم شناختی:

  http://www.telewebion.com/episode/1611262

 16. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  تاثیر گوشیهای هوشمند بر خواب:

  http://www.telewebion.com/episode/1554472

 17. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  جایزه نوبل پزشکی در مکانیسم تنظیم سیرکادین ریتمها:

  http://www.telewebion.com/episode/1697229

 18. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  گزارش شبکه نسیم از آزمایشگاه:

  http://www.telewebion.com/episode/1843033

 19. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  آزمایشگاه دینامیک مدارهای عصبی قشر مغز :

  https://www.aparat.com/v/eFkIa

 20. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

  http://www.isti.ir/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=172&newsview=36342

 21. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  در خبرهای بین المللی:

  https://neurosciencenews.com/visual-cortex-anesthesia-changes-1395/

 22. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  در رسانه های جهانی:

  https://medicalxpress.com/news/2014-10-visual.html

 23. با سلام
  وجود شما افتخاری هست برای ما و کشور ما و رشته ما. کشورمون و ما به داشتن اساتیدی چون شما میبالد، و شاگردی شما باعث افتخار تک تک ماست 🙏🦋🌺

 24. دوره مبانی اعصاب

  با سلام و بینهایت ممنون برای این همه تفاوت
  امیدوارم این سیستم قدر شما و امثال شما رو بدونه
  و البته خودم که هر چه کنم نمیتونم این همه لطفتون رو جبران کنم یقینا
  اصلا نگاه به شما عبادته 😊😊😊

 25. دوره مبانی علوم اعصاب

  دکتر جان درود بر شما
  آشنایی با شما سعادتی بود که همه تلاشم این است از همه لحظات با شما بودن بهترین بهره را ببرم چه مصاحبت گرم و چه دانش ژرف شما، همیشه پیروز و بهروز و پاینده باشید🌹

 26. سلام استاد عزیز
  ان شاءالله همیشه موفق و سلامت باشید 🌺
  حقیقتا یک روز رو با استاد بزرگی مثل شما سپری کردن از هزار روز سخت کوشی و مطالعه بهتر و مفیدتر خواهد بود
  ممنون به خاطر تمام زحماتتون 🌺

 27. دوره مبانی اعصاب و شناخت

  سلام استاد
  بدون اغراق، شناختن و آموختن از شما سعادت بزرگی در زندگی من بوده‌ و راهم رو روشن کرده. ازتون سپاسگزارم. 🌹

 28. دوره مبانی علوم اعصاب و روشها

  استاد بزرگوار عاشقانه مزه علم رو از زبانتون میچشیم و برای بلندپروازی های خودمون با وجودتون جاده امیدی می بینیم. من به نوبه خودم این کلاس رانقطه عطفی برای آینده ام میبینم وسپاسگزارم از وجود پر برکتتون. 🙏🙏🙏🙏

 29. دوره مبانی اعصاب و دانش مغز

  استاد عزیز چیزی که امروز مثل یک گوهر گرانبها نایاب شده، یک معلم عاشق است که فارغ از هیاهو و مسابقه کسب ثروت هر چه دارد را با تمام وجود یاد می دهد. از صمیم قلب خوشحال هستم که افتخار معاشرت با یک معلم عاشق را دارم 🙏

 30. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  ریکن هایلایت:

  http://www.riken.jp/en/research/rikenresearch/highlights/7850/

 31. در سپیده دم ازل آن زمان که سازندگی کائنات اغاز می گردید
  و کتاب تکوین گشوده میشد نخستین کلمه ایی که با قلم تقدیر
  بر دیباچه قاموس هستی نقش بست واژه ی زیبای استاد بود
  و سر فصل این کتاب کهن به تعلیم و تربیت اختصاص یافت
  همیشه و در همه چیز استاد من هستید…عاشقانه یاد دادید و آموختیم …از صمیم قلب موفقیت های بیشتری رو برای شما از پروردگار بی همتا خواستارم💕💕💕💕 موفق و پایدار باشید

 32. جناب دکتر صفری عزیز
  استاد باسواد ، پر انرژی و خوش اخلاق
  سپاس از کیفیت تدریس و شور تدریس حضرتعالی
  ممنون بابت دوره خوبتان
  امید است همواره چرخ روزگار بر وفق مرادتان بچرخد بیاموزید بیندیشید و بسازید

 33. از استاد دانشمند نهایت سپاس و قدردانی رو دارم و امیدوارم همگی شما عزیزان همواره سربلند و موفق باشید

 34. استاد بزرگوار و متواضع دوست داشتنی
  بابت تمام لحظات پربار علمی و بسیار شاد از شما ممنونم ،شاگردی شما باعث افتخار است، امیدوارم که باز هم این افتخار را داشته باشم.

 35. سلام استاد گرامی
  وقتتون بخیر و خیلی ممنونم بابت دوره خوبی که برگزار کردین
  دریچه جدیدی از دنیا برای من باز شد 😊

 1. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب و دانش مغز/آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره دوازدهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 2. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب و دانش مغز/آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره سیزدهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 3. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب و دانش مغز/آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره چهاردهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 4. Pingback: دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری شبکه عصبی (دوره پنجم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 5. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب، دانش مغز و آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره شانزدهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 6. Pingback: دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری از مدارهای عصبی (دوره ششم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 7. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب، دانش مغز و آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره هجدهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

 8. Pingback: دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب، دانش مغز و آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره نوزدهم) - نوروسافاری «دانش مغز و علوم اعصاب»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *