“دوست دارم زندگی کنم”: خوانش ذهن بیماران فلج کامل

Rate this post
خواندن ذهن بیماران فلج کامل
خواندن ذهن بیماران فلج کامل

نوروسافاری | یک رابط مغز – رایانه  brain-computer interface ، پاسخ “بله” و “خیر” بیمارانی که هیچ حرکت ارادی عضلانی ندارند را ثبت می کند.

در سال ۱۹۹۵، ژان دومینیک بابی Jean-Dominique Bauby  سکته شدیدی کرد که منجر به فلج و لالی او شد و تنها توانایی حرکت پلک چپ را داشت. او با استفاده از این چشم، بی صدا سرگذشت خود را بیان کرد که بعدها با اقتباس از آن فیلم The Diving Bell The Butterfly ساخته شد.

بابی از “سندرم قفل شدگی” locked-in syndrome  رنج می برد که در آن بیماران به جز برخی حرکات چشمی کاملا فلج می شوند. بعضی از بیماران در نهایت حتی توانایی چشمک زدن را از دست داده و تمامی ارتباط آنها با جهان قطع  می شود، وضعیتی که سوالاتی راجع به اینکه آیا آنها کماکان کاملا هوشیار هستند؟ اگر بله، آیا هنوز هم مایل به زندگی هستند؟

به گزارش نوروسافاری از ام آی تی تکنولوژی ریویو، اکنون محققان در اروپا می گویند که با استفاده از یک رابط مغز- رایانه برای برقراری ارتباط با چهار نفر که در پی ازدست دادن تمامی حرکات ارادی به علت بیماری لوگهریگ یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک Lou Gehrig’s disease, amyotrophic lateral sclerosis، به طور کامل دچار قفل شدگی شده بودند، پاسخ را یافته اند.

در پاسخ به جمله ی “من دوست دارم زندگی کنم” سه نفر از چهارفرد پاسخ “بله” دادند. آنها همچنین در پاسخ سوال: “آیا شما خوشحال هستید؟ “بله” گفتند. از بیمار چهارم که زنی ۲۳ ساله بود، سؤالات باز پرسیده نشد زیرا والدینش ترسیدند او در وضعیت عاطفی شکننده ای باشد.

بیشتر بدانید:  امید جدید برای بازگشت بیماران از کما به زندگی/استفاده از امواج فراصوت

طراحی مطالعه

رابط مغز- رایانه که بوسیله ی  نیل بیربامر Niels Birbaumer،عصب شناس  مرکز بیو و مهندسی اعصاب ویس Wyss در ژنو، طراحی  شده، مانند کلاه شنا در سر فرد جا گذاری شده و تغییرات امواج الکتریکی مغزی و نیز جریان خون را با استفاده از تکنیک شناخته شده ی طیف سنجی مادون قرمز نزدیک  near-infrared spectroscopy، اندازه گیری می کند.

برای بررسی اینکه این چهار نفر می توانند ارتباط برقرار کنند، تیم بیر بامر با استفاده ازمدوله سازی modulating  افکار و تغییر الگوی جریان خون، در یک دوره ی آزمایش ۱۰ روزه از بیماران خواستند تا پاسخ های بله یا خیر به جمله هایی از قبیل “شما در برلین متولد شدید” یا “پاریس پایتخت آلمان است” بدهند. پاسخ ها از طریق سیستم تحلیلگری که حدود ۷۰ درصد در تشخیص ثبات داشت، منتقل می شد که اساسا بهتر از شانس است.

اهمیت مطالعه

بیربامر می گوید که برای اعضای خانواده که قادر به ارتباط با عزیزان خود پس از چهار سال سکوت کامل بودند و اینکه بدانند که آنها با دستگاه تنفس مصنوعی هم دوست دارند زنده بمانند این “تسکین، کمک بسیار بزرگی بود”. آنها آزمایشات خود را در مطالعه ای که در مجله PLOS Biology منتشر شده است، شرح داده اند.

در سال ۲۰۱۰، آدریان اون Adrian Owen، متخصص مغز و اعصاب بریتانیایی برای اولین بار گزارش داد که تغییرات در جریان خون در قسمت های خاصی از مغز نشان می دهد که بیماری که پیشتر نباتی تلقی شده بود، در واقع هوشیار بود.

جین هاگینزJane Huggins، متصدی آزمایشگاه رابط مستقیم مغز  Direct Brain Interface Laboratory در دانشگاه میشیگان می گوید: کسی نمی داند چه تعداد بیمار در حالت قفل شدگی وجود دارد، با این حال، بر اساس برآورد محققان هلندی، تعداد آنها کمتر از یک در ۱۵۰،۰۰۰ نفر در این کشور  است.

بیشتر بدانید:  افزایش توانایی توجه بصری با کاهش امواج آلفا

احتمالا بعضی از آنها به اشتباه کما تشخیص داده می شوند زیرا حرکت چشم نداشته یا اینکه بسیار ظریف است. بیربامر و تیم او می گویند سیستم آنها می تواند به عنوان تشخیصی برای تعیین اینکه چه کسی در واقع آگاه و هوشیار باقی می ماند، مورد استفاده قرار گیرد. او امیدوار است که یک فن آوری برای فراهم کردن شرایط انتخاب حروف برای افراد مبتلا به سندرم قفل شدگی کامل ایجاد کند تا آنها بتوانند بیش از پاسخ بله -خیر ارتباط برقرار کنند.

فیلمی از این دستاورد علمی:

ترجمه: فریبا زمانی – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Reached Via a Mind-Reading Device, Deeply Paralyzed Patients Say They Want to Live
 

لینک مقاله:

Brain–Computer Interface–Based Communication in the Completely Locked-In State

Willful Modulation of Brain Activity in Disorders of Consciousness

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

One comment

  1. باسلام به دست اندرکاران سابت نوروسافاری بخصوص آقای دکتر میر صفری بدینوسیله اززحمات کلیه کارکنان سایت تشکرخودرا اعلام میدارم هرچند که اطلاعات علمی اینجانب زیاد نیست ولی غالبا در مقالاتی که دراین سایت بعنوان علاقمند به متون علمی مطالعه نمودم نقطه ابهام انگیز برایم وجود نداشت که جای سپاسگزاری خاص داردواینکه مقالات برای عموم قابل درک است نیز تحسین برانگیز است درپایان آرزوی موفقیت وشادکامی برای یکایک دست اندرکاران سایت راازایزد منان خواهانم .با احترام نوبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *