چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
Home / پروتز اعصاب / رمزگشایی از مغز با کاوشگرهای عصبی

رمزگشایی از مغز با کاوشگرهای عصبی

demo.3x622_1
3. A collection of preform leftovers after drawing. Indium-tin rods are visible in what’s left of the preform at center.

در تحولی بی سابقه در علم پزشکی محققان دانشگاه MIT کاوشگرهای عصبی ساخته اند که با نفوذ به مغز پرده از رازهای مرکز فرماندهی بدن بر می دارند. این فناوری جدید ترکیبی از سه فاکتور نور، الکترونیک و دارو را در خود دارد تا دانشمندان با استفاده از آن بتوانند به طرز بی سابقه ای ابعاد مختلف مغز انسان را درک کنند.

در سالهای اخیر ابزارهای نوینی برای کشف ناشناخته ها و دستکاری مغز انسان ارایه شده است. برخی از آنها متکی بر تجهیزات الکترونیکی هستند، برخی از نور استفاده می کنند و برخی نیز بر بهره گیری از مواد شیمیایی یا همان داروها متکی هستند.

demo.2x622_1
Blocks of polymers are the starting point for making a multifunctional neural probe. In a machine shop, patterns of conductive metal rods, transparent plastics, or hollow spaces will be added, creating a “preform.” ۲٫ The preform is loaded into this 12-foot-tall fiber-drawing tower

اما آنچه که محققان دانشگاه MIT ابداع کرده اند تلفیقی از این سه نگرش است.

پالینا آنیکوا از دانشمندان برجسته علم مواد در دانشگاه MIT فناوری جدیدی را ابداع کرده که دربرگیرنده این سه نگرش است. کاربردی بودن این ایده جدید تا آن حد است که از آن به چاقوی معروف سوئیسی یاد می کنند، ابزاری کوچک که انبوهی از ابزارآلات را یک جا در خود دارد و برای استفاده در سفر یا موارد اضطراری کاربرد زیادی دارد.

demo.7x622_2
This mouse has a fiber implanted in its brain. Visible on its head are a circuit board, a port to introduce light, and two more to inject drugs

آنچه که این محقق ارایه کرده کاوشگرهای عصبی هستند که درحالی که پرتوهای نوری را با خود حمل می کنند از تجهیزات الکترونیکی نیز استفاده کرده و در عین حال به لطف برخورداری از ریزکانالهای مخصوص می توانند داروهایی شیمیایی را به درون بخشهای مورد نظر مغز پمپاژ کنند.

این فناوری درحالی ابداع می شود که هم اکنون از سیم های فلزی یا الکترودهای سیلیکنی برای مطالعه نورونها استفاده می شود. اما این ایده جدید از هر جهت بر فناوری های فعلی برتری دارد (خبرگزاری مهر).

بیشتر بخوانید:  ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل با مصرف داروی فشار خون

منبع:

A Swiss Army Knife for Neuroscience

Check Also

الکتروآنسفالوگرافی شناختی چیست؟ (قسمت اول)

نوروسافاری | الکتروآنسفالوگرافی شناختی به مطالعه این موضوع میپردازد که چطور کارکردهای شناختی (مثل ادراک، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *