روشی ساده برای کاهش استرس

Rate this post

 

نوروسافاری | این گونه به نظر می رسد که یادآوری خاطراتی خوب می تواند نقش چشمگیری در کاهش پاسخ استرس روانی داشته باشد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه روتگرز، «هنگامی که عاملی موجب شکل‌گیری استرس در شما می‌شود – مانند گیر افتادن در ترافیک، در شرایطی که باید به یک جلسه مهم برسید – آیا به این مساله توجه کرده‌اید که موارد منفی دیگری که علاقه‌ای به فکر کردن درباره آنها ندارید نیز در ذهن شما نقش می‌بندند؟ افکار منفی یک اثر دومینویی را شکل می‌دهند و همه آنها به شما می‌گویند که چه روز بدی را پیش رو خواهید داشت، زیرا واکنش استرسی بدن در حقیقت بخشی از مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد که به احساسات رسیدگی می‌کند.

“ول اند گود” در این باره نوشت: با این وجود، نتایج مطالعه‌ای جدید که در نشریه Nature Human Behavoir منتشر شده است، نشان می‌دهد، راه‌حلی ساده برای این مشکل وجود دارد. پژوهشگران دریافتند که تنها به یاد آوردن خاطراتی خوب و شاد احساسات و تفکرات منفی را به سرعت کاهش می‌دهد. در حقیقت بار دیگر صحبت از تفکر مثبت است.

طراحی مطالعه:

پژوهشگران دانشگاه روتگرز این مطالعه را با حضور ۱۳۴ داوطلب بزرگسال سالم انجام دادند. آنها از شرکت‌کنندگان خواستند دستان خود را در آب یخ غوطه‌ور کنند، سپس به برخی از آنها گفته شد درباره یک خاطره خوب فکر کنند، در شرایطی که به باقی آنها گفته شد به خاطره‌ای خنثی (مانند بستن چمدان برای مسافرت) فکر کنند. این در شرایطی بود که پژوهشگران با استفاده از دستگاه‌های fMRI به اسکن شرایط مغز شرکت کنندگان می‌پرداختند.

بیشتر بدانید:  سوگ عزیزان‌ می‌تواند باعث مرگ شود؟/ بررسی پدیده‌ای که خیلی‌ها دیده‌اند

افرادی که به خاطراتی خوب فکر می‌کردند، احساس بهتری داشتند و سطوح هورمون کورتیزول در بدن آنها ۱۵ درصد پایین‌تر بود. افزون بر این، پژوهشگران شاهد افزایش فعالیت در بخش قشر پیش پیشانی در آنها بودند که با تنظیم عاطفی سر و کار دارد و همچنین بخشی است که هنگام تجربه استرس غیر فعال می‌شود.

به گفته پژوهشگران این گونه به نظر می‌رسد که یادآوری خاطراتی خوب می‌تواند نقش چشمگیری در کاهش پاسخ استرس روانی داشته باشد.

در نتیجه دفعه بعد که با هجوم عوامل استرس‌زا مواجه شدید، چشم‌های خود را بسته و لحظات خوب و شادی‌آفرین گذشته را احضار کنید.

لینک مقاله:

Reminiscing about positive memories buffers acute stress responses

لینک خبر:

new-evidence-shows-the-calming-power-of-reminiscing-about-happy-times/

ترجمه و نشر اولیه از: عصر ایران

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *