شباهت اعصاب‌ مغز با جهان هستی‌

4/5 - (3 امتیاز)

10514258_270324603153083_5000143689745176536_o

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری | مارک میلر دانشجوی دکترای دانشگاه برندیس روی ارتباطات ساختاری بین انواع مختلف اعصاب مغزی تحقیق می کرده است که تصویر سمت چپی‌ را بعد از رنگ آمیزی خاصی‌ روی برشهای نازک مغزی به دست می آورد، این تصویر سه عصب مغزی، یکی‌ به رنگ زرد و دو تای‌ دیگر به رنگ قرمز را نشان می دهد. اندازه‌ها در این تصویر میکرونی (یک میلیونیوم متر) است.

در تصویر سمت راست شبیه سازی تشکیل و تکامل جهان هستی‌ را می‌بینید که توسط گروهی از ستاره شناسان انجام شده است. قسمت زرد روشن بیشترین محل تجمع کهکشانها و نواحی اطراف هزاران ستاره و کهکشان و ماده سیاه را نشان می دهد. اندازه‌ها در این تصویر میلیاردها سال نوری است.

محققین معتقدند شباهت عجیبی‌ بین الگوهای هندسی پدیده‌های بسیار متفاوت طبیعی وجود دارد. این تصویر توسط نیویورک تایمز منتشر شده است.

Neuroscience Safari/آموزش همگانی دانش مغز

منبع: Visual complexity

بیشتر بدانید:  استرس در کودکان، تغییرات ساختمانی منفی در مغز آنان ایجاد می کند

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

۷ comments

 1. امین گرگین

  با سلام و تشکر
  مطلبتون بسیار پربار هست و این تلاشتون واقعا جای تقدیر داره
  در صورت امکان گزینه اشتراک گذاری رو هم به سایت اضافه کنید که از همین جا بشه این اطلاعات ارزشمند رو در اختیار دیگران گذاشت

  • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

   سلام

   ممنون از لطف و عنایت شما، حتما با دوستان در این زمینه تماس میگیرم که گزینه به اشتراک گذاری هم اضافه بشه.

 2. سلام
  در اینکه این شباهت بسیار زیباست هیچ شکی نیست. ولی به نظرم از نظر علمی هیچگونه ارزش و اعتباری ندارد، میتوان بسیاری از چیزها را طوری نشان داد که شبیه پدیده ای دیگر شوند، مثلا اینجا از یک شیوه ی خاص رنگ آمیزی استفاده شده است و این لزوما دلیلی بر ارتباط علمی و منطقی آهنها پدید نمی آورد.
  با سپاس

  • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

   ممننون از کامنتتون. این کامنت رو دوست عزیزم دکتر طایفه، استاد دانشگاه فلوریدا مرقوم فرمودن. فکر می کنم منظور از این مقایسه رو به خوبی می رسونه:
   The dynamical approach between different scales of neural, behavioral and social dynamics of features in living things by coordination dynamics or in physics terminology “renormalization groups” is one of my biggest interest.
   ” Self-organization refers to the spontaneous formation and change of patterns that occurs near criticality in Nature’s open systems.”~J. Scott. Kelso,The Dynamic Brain in Action: Coordinative Structures, Criticality and Coordination Dynamics

 3. دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

  DR Vahid Tayefeh: Also, this one is lesser known, but no less important
  http://www.homeokinetics.org/

 4. دوستان اگه به هردو تصویر بالا نگاه کنید میبینید که هرو شکل ساختاری درون سلولی مغز هست که در هردو تصویر نورن ها بر روی مدارهای عصبی در حال انتقال پیامهای های عصبی میباشند و میدانیم دنیا چگونه به وجود امد انفجار بیگ بنگ

 5. این نظم و هماهنگی بدون خالقی توانا ممکن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *