شناسایی ارتباط افسردگی دوران بارداری با ساختار غیرعادی مغز در کودک

Rate this post

مادرانی که قبل از تولد نوزادشان دچار افسردگی شده اند، کودکانی به دنیا می آورند که در دوران بعدی زندگی خود نسبت به افسردگی آسیب پذیری بیشتری دارند.

نوروسافاری | بنا بر تحقیقات جدید منتشر شده در روانپزشکی بیولوژیک، علایم افسردگی در زنان در طی دوران بارداری و بعد از آن، با کاهش ضخامت قشر مغز یعنی لایه کورتکس در کودکان در ارتباط است. قشر مغز بیرونی ترین لایه مغز و مسئول تفکر و رفتارهای ترکیبی و پیچیده است. یافته ها گویای آن است که حالت خُلقی و مزاجی مادر بر رشد مغز کودک او در مراحل بسیار مهم و حیاتی زندگیش تاثیر می گذارد.

محققان، افسردگی مادران را در طی سه ماهه‌دوم، با کاهش ضخامت کورتکس مغز کودکشان مرتبط دانسته اند. بطور کلی مادران می خواهند هر کاری انجام دهند تا بهترین شانس زندگی را به نوزاد خویش بدهند. به نقل از جان کریستال ویراستار نشریه روانپزشکی بیولوژیک (Biological Psychiatry)، آنها اغلب خوب می خورند و ویتامینهای خاصی را مصرف می کنند ولی مطالعات جدید نشان می دهند چیز دیگری هم هست که مادران می توانند انجام دهند و آن این است که مطمئن شوند افسردگی آنها تحت درمان است. ۱۸ درصد مادران در طی بارداری خود، مدتی افسردگی را تجربه می کنند و هر دوی افسردگیهای قبل و بعد از زایمان می توانند با نتایجی منفی در کودکان، ارتباط داشته باشند.

بیشتر بدانید:  فقر کدام بخش مغز کودکان را بیشتر تخریب می‌کند؟

به گزارش نوروسافاری به نقل از الزوایر، مطالعات جدید به رهبری کاترین لِبِل از دانشگاه کالگاری در آلبرتا، برای اولین بار ارتباط میان افسردگی مادر و ساختار ناهنجار مغز در نوزادان را در این سن، گزارش کرده است. محققان ۵۲ زن را از نظر وجود نشانه های افسردگی در طی هر سه ماهه دوران بارداری و نیز چند ماه بعد از تولد نوزاد، غربالگری کرده اند. این زنان از نظر حضور نشانه های افسردگی دسته بندی شده اند بطوری که برخی از آنها هیچ نشانه ای نداشته یا نشانه هایی اندک داشته اند و برخی هم طبق معیار غربالگری، افسرده تشخیص داده شده اند.

وقتی که کودکان به سن ۲٫۵ تا ۵ سالگی رسیدند، محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای بررسی ساختار مغز این کودکان استفاده کردند. زنانی که از نشانه های افسردگی بیشتری برخوردار بودند، کودکانی با ضخامت کمتر لایه کورتکس در نواحی پیشانی و گیجگاهی داشته اند که باعث می شود مشکلاتی در کارهایی مانند بازداری و کنترل توجه داشته باشند.

محققان همچنین ارتباطی بین نشانه های افسردگی و مقدار غیر عادی ماده سفید مغز در ناحیه پیشانی، مسیر فیبری متصل کننده این ناحیه به سایر نواحی مغز، پیدا کرده اند. این روابط تنها زمانی یافت شده اند که نشانه های افسردگی در سه ماهه دوم و بعد از زایمان بروز کرده باشد و این نشان می دهد که دوره های مذکور بخصوص برای رشد مغز کودک، از اهمیتی حیاتی برخوردارند.

بیشتر بدانید:  استرس در کودکان، تغییرات ساختمانی منفی در مغز آنان ایجاد می کند

نازک شدن کورتکس مغز یکی از جنبه های عادی رشد مغز در طی اوایل دوران کودکی است لذا لِبِل می گوید که این یافته ها نشان می دهند که مغز می تواند در کودکانی که مادرانشان نشانه های افسردگی بیشتری را تجربه کرده اند، بصورت ناکامل رشد کند. ناهنجاریهایی در ساختار مغز در طی این دوره های بحرانی رشد، اغلب با نتایجی منفی در ارتباط است از قبیل مشکلاتی در یادگیری و اختلالات رفتاری.

علاوه بر این، ناهنجارهای ساختاری مغز که در این تحقیق شناسایی شده اند، تایید کننده موارد قبلا شناسایی شده در کودکانی است که با افسردگی و یا ریسک بالای ابتلا به اختلالات رشد مواجه می باشند، برای مثال این موضوع نشان می دهد مادرانی که قبل از تولد نوزادشان دچار افسردگی شده اند، کودکانی به دنیا می آورند که در دوران بعدی زندگی خود نسبت به افسردگی آسیب پذیری بیشتری دارند. اگرچه مکانیسم این ارتباط همچنان نامشخص است اما یافته های مذکور نکاتی حیاتی برای به حداقل رساندن ریسک رشد غیر عادی مغز در کودکان، به همراه دارند. به گفته لِبِل، یافته های ما اهمیت نظارت و حمایت از سلامت روانی مادران را نه تنها در دوران بعد از زایمان بلکه همچنین در دوران بارداری مورد تاکید قرار می دهد.

بیشتر بدانید:  "اتیسم همراه با ناتوانی ذهنی" با اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن مادر در دوران بارداری مرتبط است

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش پژوهش در Biological Psychiatry:

Prepartum and Postpartum Maternal Depressive Symptoms Are Related to Children’s Brain Structure in Preschool

لینک گزارش خبری الزوایر:

Depression During Pregnancy is Associated with Abnormal Brain Structure in Children

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *