دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
Home / ایمنی شناسی عصبی / عفونتها می توانند بهره هوشی را تحت تاثیر قرار دهند

عفونتها می توانند بهره هوشی را تحت تاثیر قرار دهند

28FB2CCF00000578-3092806-image-m-22_1432303884211

 

نوروسافاری| تحقیقات جدید نشان می دهند که عفونت ها می توانند توانایی های شناختی را مختل کنند. این مطالعه بزرگترین پژوهش تا به امروز در نوع خود بوده و نشان دهنده یک همبستگی واضح بین سطوح عفونت و اختلال شناختی است.
هر کسی ممکن است از یک عفونت نظیر عفونت معده، مجاری ادراری یا پوست رنج ببرد. بهر حال این مطالعه جدید در دانمارک نشان می دهد که مشکلات بیمار لزوما با درمان عفونت پایان نمی پذیرد. در این مطالعه جهت بررسی اینکه عفونت ها می توانند توانایی شناختی را تحت تاثیر قرار دهند یا نه، در 190000 نفر تست هوشبهر انجام شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه آرهوس دانمارک، محققین در این پژوهش همبستگی بین “بستری شدن به علت عفونت” و اختلال شناختی را با کاهش هوشبهر به میزان 1/76 نمره کمتر از میانگین افراد عادی نشان دادند. افرادی که پنج بار یا بیشتر سر و کارشان به علت عفونت به بیمارستان افتاده بود نمره هوشبهر آنها 9/44 نمره کمتر از میانگین بود. همچنین ارتباط واضحی بین عفونت ها و  کاهش توانایی شناختی با نزدیکی زمانی و یا شدت آخرین عفونت وجود داشته است.

در این بررسی اگرچه عفونت های مغزی بیشترین تاثیر را بر توانایی شناختی داشتند اما نشان می دهد بسیاری دیگر از انواع عفونت هایی که شخص را  نیازمند بستری شدن می کنند، همچنین می توانند توانایی شناختی فرد را مختل کنند.
میکائیل اریکسون از دانشگاه کوپنهاگ می گوید “به نظر می رسد که سیستم ایمنی می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد تا حدی که توانایی شناختی فرد که با یک تست هوشبهر اندازه گیری می شود، سالیان متمادی بعد از درمان عفونت می تواند مختل باشد.”
این مطالعه یک طرح ملی بوده که در آن 190 هزار نفر از شهروندان دانمارکی را که بین سالهای 1947 تا 1994 به دنیا آمده اند را در بر گرفته است و تست هوشبهر آنها بین سالهای 2006 تا 2012 بررسی شده است. 35 درصد از این افراد قبل از انجام تست هوشبهر به خاطر عفونت به بیمارستان مراجعه کرده اند.

طبق توضیحات محقق ارشد این طرح دکتر میکائیل اریکسون، قسمتی از مکانیسم افزایش ریسک اختلال شناختی بعد از عفونت اینطور بیان شده است: “عفونت می تواند هم با تاثیر مستقیم بر مغز و همچنین از طریق التهابات محیطی، مغز و ظرفیت ذهنی را تحت تاثیر قرار دهد.”

ارتباط عفونت با افسردگی و اسکیزوفرنی قبلا اثبات شده بود. همچنین بررسی شده بود که عفونت، توانایی شناختی بیمارانی را که از دمانس رنج می برند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به نظر میکائیل اریکسون این اولین مطالعه بزرگی است که پیشنهاد می کند مغز و توانایی شناختی در افراد سالم متاثر از عفونت است. او همچنین افزود: “مغز تاثیر پذیر از همه انواع عفونت هاست، بنابراین باید تحقیقات بیشتر جهت آگاهی از مکانیسم های اصلی ارتباطی بین سیستم ایمنی فرد و بهداشت ذهنی صورت گیرد.او امیدوار است که با دانستن این ارتباطات بتوان از اختلال بهداشت ذهنی افراد جلوگیری کرد و همینطور درمان های بعدی آنها را ارتقا داد.

مطالعات حیوانی قبلا نشان داده اند که سیستم ایمنی می تواند قابلیت های شناختی را تحت تاثیر قرار دهد و مطالعات انسانی اخیر نیز بر این موضوع صحه گذاشته اند. مغز اگرچه در حالت طبیعی در برابر آسیبهای مرتبط با سیستم ایمنی محافظت شده است اما هنگام عفونت و التهاب، مغز هم مصون نیست.

محققین مجری این طرح امیدوارند که نتایج آنها تلنگری باشد جهت انجام مطالعات بعدی بر روی نقش احتمالی سیستم ایمنی در اختلالات روانپزشکی و همبستگی احتمالی و علت و معلولی که بین آنها وجود دارد و همچنین بررسی استعداد های ژنتیکی جهت ابتلا به عفونت در بیماران با توانایی شناختی کاهش یافته.

 

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال PLOS ONE:

The Association between Infections and General Cognitive Ability in Young Men – A Nationwide Study

گزارشی درباره این تحقیق در سایت دانشگاه آرهوس دانمارک:

Infections can affect your IQ

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی

بیشتر بخوانید:  افزایش هشت درصدی خلاقیت با تحریک الکتریکی مغز

Check Also

استقلال معلولین با “رابطهای مغز-ماشین تقویت شده”

نوروسافاری | از قربانیان سوانح رانندگی که مجبور به استفاده از صندلی چرخ‌دار هستند تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *