مغز انسان در حال کوچک شدن است!

3.9/5 - (18 امتیاز)

نوروسافاری | کوچک شدن مغز انسان به صورت عمومی، در همه جای جهان در حال رخ دادن است. طی ۲۰۰۰۰ سال گذشته، اندازه مغز انسان از ۱۵۰۰ سانتیمتر مکعب به ۱۳۵۰ سانتیمتر مکعب رسیده است.

این کاهش تقریبا به اندازه یک توپ تنیس است. مغز زن و مرد تقریبا به یک نسبت کوچک شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه یوتا،  اگر مغزهای ما در ۲۰۰۰۰ سال آینده به همین نسبت به کوچک شدن ادامه دهند، اندازه مغز انسان در آن زمان، به اندازه مغز هوموارکتوس می رسد که از خویشاوندان ما بودند و نیم میلیون سال قبل زندگی می کردند و اندازه مغز کوچکی در حد فقط ۱۱۰۰ سانتیمتر مکعب داشتند.

هوشمندتر یا کودنتر؟

تئوری ها درباره علت کوچک شدن اندازه مغز انسان، بسیار متفاوت است: برخی معتقد هستند بخش خاکستری مغز انسان در حال خورده شدن است، به این معنی که انسان متمدن کنونی در حال کودن شدن بیشتر است!!

برخی محققان، نظریه ای مخالف این را مطرح می کنند، آنها می گویند هر چقدر مغز انسان کوچکتر شود سیم کشی درونی مغز بین نورون ها کارآتر می شود. یعنی با اینکه مغز کوچکتر می شود ولی چگالی و دانسیته نورون ها در مغز بیشتر می گردد و سبب می شود ما سریع تر و زیرکانه تر فکر کنیم.

با این حال دیگران تصور می کنند کوچک شدن مغز سندی است که نشان می دهد ما خود را مانند یک گربه اهلی، فرمان بردار و مطیع کرده ایم. همه گربه های اهلی نسبت به گربه های وحشی اجداد خود، مغز کوچک تری دارند. ولی بسیاری از دانشمندان اهمیت خاصی برای این مطلب قائل نیستند و بسیاری آن را نادیده می گیرند یا آن را جزئیات بی اهمیتی می دانند.

بیشتر بدانید:  نقش افکار در رشد یک نوع تومور مغزی

سایر تئوریها

هرچه عضلات بیشتری روی استخوان ها داشته باشیم به مغز بیشتر و بزرگتری برای ارسال پیام ها به توده های عضلانی نیازمند هستیم. (این قانون به عنوان نسبت حجم مغز به توده بدنی تعریف می شود).

امروزه بسیاری از دانشمندان آنتروپولوژیست (مردم شناس) در مورد این تئوری بار دیگر می اندیشند. مشخص نیست آیا در دوره سنگ، مغز در حال کوچک شدن بوده است یا کوچک شدن مغز متوقف شده است. مطالعات جدید روی فسیل انسان نشان میدهد در انسان جدید، سرعت کوچک شدن مغز بیش از نسبت کوچک شدن بدن بوده است. در واقع عملکردهای داخلی مغز در حال تکامل بوده تا با اندازه بدن کوچکتر تطابق یابد. امکان دارد توانایی های استدلال ما در نتیجه این تغییرات تکامل یافته باشد.

کوچک شدن مغز، ممکن است در نتیجه تغییرات آب و هوا و درجه حرارت هم باشد. آب و هوای سردتر منجر می شود بدن های موجودات زنده بزرگتر باشند چون مقدار بیشتری از درجه حرارت، حفظ می گردد.

افزایش درجه حرارت، سبب کوچک شدن اسکلت بدن و جمجمه می شود. و مغزهای ما هم در این پروسه، رو به کوچک شدن نهاده است. بهترین متخصصان جهان، دقیقا نمی دانند چرا ابزار هوشمندی ما رو به کوچک شدن گذاشته است. ولی پس از سالها نادیده گرفتن این موضوع، برخی از آنها امروزه این موضوع را با دقت زیاد و به طور جدی مورد بررسی قرار داده اند.
فیلمی را دراین رابطه ببینید:

 

ترجمه: دکتر سید سلمان فاطمی – وبسایت نوروسافاری

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۵ comments

  1. با این کارهایی که امروز میکنند اصلا باید دید مغز دارند یا پنیره هه هه هه

  2. اگه دلیل واقعی این موضوع دست یه دانشمند زیر زمینی باشه که سالها در حال تحقیق در این باره باشه باید بگم که نباید این موضوع را نا دیده بگیریم چرا که اون دانشمند میگه که اگر ما به خو دمان نیاییم بسیار سریع خواهیم مرد.

  3. اگه دلیل واقعی این موضوع دست یه دانشمند زیر زمینی باشه که سالها در حال تحقیق در این باره باشه باید بگم که نباید این موضوع را نا دیده بگیریم چرا که اون دانشمند میگه که اگر ما به خو دمان نیاییم بسیار سریع خواهیم مرد.۱۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *