مفهوم معنای زندگی از نظر علمی چیست ؟

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | بیشتر ما می خواهیم که زندگی مان معنا داشته باشد اما منظورمان از معنا چیست.

این سوال همچون سوال های فلسفی و معنوی به نظر می رسد؛ اما در کمال تعجب علم می تواند پاسخ هایی برای آن داشته باشد. این پاسخ علمی ممکن است همچون مواردی که با استفاده از روش های علمی به صورت متمایز و غیر شخصی حل می شوند به نظر نرسد؛ اما محققان با طرح سوال های درست در حوزه زبان، علوم شناختی، پزشکی و هوش مصنوعی می توانند در این زمینه دستاوردهایی داشته باشند.

سوال ها شامل موارد زیر است:

چگونه کلمات و نمادها معنی را انتقال می دهند؟ چگونه طبقه بندی ذهنی ما اطلاعات مفید را از اطلاعات غیر مفید جدا می سازد؟ اگرچه این سوالات قطعا دشوار هستند اما غیر علمی نیستند.

بیشتر بدانید:  تاثیر عجیب دو زبانه بودن بر ادراک زمان

به زبان خود توجه کن

توانایی زبانی انسان را در نظر بگیرید، چه چیزی آن را از نحوه ارتباط سایر حیوانات، نظیر زبان اشاره ای که به شامپانزه آموخته می شود، صداهای پرندگان و رقص گرده افشانی زنبورها متمایز می کند؟ یک عامل این است که سیستم هایی که توسط سایر حیوانات استفاده می‌شوند اساسا به صورت خطی است و معنی هر نمادی توسط نمادی که بلافاصله قبل یا بعد از آن می آید تعدیل می شود. برای مثال در اینجا عبارتی در زبان اشاره شامپانزه وجود دارد: ( بده موز خوردن) این عبارت به همان اندازه پیچیده است که شامپانزه دریافت می کند. کلمه سوم از کلمه اول متفاوت است و تنها به وسیله کلمه دوم به یکدیگر پیوند خورده اند.

اما کلمات پایانی یک جمله استاندارد در هر زبان انسانی می توانند معانی کلماتی که در ابتدا و قبل از این کلمه آمده اند را تغییر دهند.

به این جملات نگاهی داشته باشید:

موز در یک کاسه میوه طعم خوبی دارد.

اگرچه آن کلمات در مجاورت هم قرار دارند اما “کاسه میوه طعم خوبی ندارد.”

ما بدون هیچ زحمتی، از معانی جمله ها بر پایه سلسه مراتب سر درمی‌آوردیم؛ بنابراین عبارات می توانند در عبارات دیگری جای گرفته باشند و در اغلب اوقات این موضوع مشکلی را ایجاد نمی کند. آیا تا حالا هنگام یادگیری دستور زبان در مدرسه، وظیفه داشتی که نموداری برای یک جمله رسم کنید؟ یک جمله در زبان انسانی باید همچون یک ساختار درختی طرح شود. این ساختار، سلسه مراتبی که در زبان قرار دارد را نشان می دهد.

دابلیو.تکامسه فیچ W. Tecumseh Fitch دانشمند شناختی و متخصص در سیر تکامل زبان بشری می گوید: (آنچه انسان را از سایر گونه ها متمایز می سازد توانایی تفسیر چیزها در یک ساختار درختی است). مغز ما برای گروه بندی چیزها ساخته شده است به نحوی که آنها را نه تنها در دستور زبان بلکه در قالب یک سلسه مراتب قرار می دهد. این توانایی، جهانی بی کم و کاست از معانی را به روی ما می گشاید که ما می توانیم از زبان و دیگر منابع اطلاعات استخراج کنیم؛ اما ساختار پیچیده تمام آن چیزی نیست که در معنی کلمات است. اگر برنامه ای کامپیوتری را دیده باشید، می‌دانید که کامپیوترها نیز می‌توانند این نوع از دستور زبان پیچیده را به کار ببرند البته این به این معنا نیست که کامپیوترها نیز معنی آن را می فهمند. تحقیقات در خصوص مغز انسانها سعی دارد کشف کند که ما چگونه اطلاعات با اهمیت را تشخیص میدهیم. ما به سخنانی که خود میگوییم و می شنویم بار معنایی و احساسی می دهیم. علوم اعصاب حافظه کاری ممکن است تعدادی از سرنخها را به ما نشان دهد.

بیشتر بدانید:  چرا نیمکره چپ مغز بهتر از نیمکره راست زبان را درک می کند؟

حافظه مرتبط با شی

ما به حافظه کاری برای توجه به جمله های بلندی که دستور زبان پیچیده دارند که در بالا توضیح داده شد احتیاج داریم. حافظه کاری همچنین به ما کمک می کند تا تجربه روزمره یکدیگر را لحظه به لحظه بهم پیوند بزنیم. ما جریانی زنده و قابل فهم از آگاهی را به جای جلوه ای ناقص از عمل تجربه می کنیم. یکی از محققان برجسته در این زمینه استانیسلا دهانه عصب شناس فرانسوی است. در کتاب ۲۰۱۴ او به نام مغز و آگاهی؛ او از چگونگی کدگذاری مغز برای افکار ما رمزگشایی می کند و از آنچه که به عنوان نظریه فضای کاری عمومی شناخته می شود حمایت می کند. هنگامی که واقعا چیزی توجه ما را به خود جلب می کند از سطح نا‌خود‌آگاه و پردازش های موضعی مغز به فضای کاری عمومی ذهنی بالا می آید. این یک فضای استعاره ای در مغز است که سیگنال های مهم در سراسر قشر مغز منتشر می شوند. به طور کلی، اگر یک سیگنال در فضای کاری عمومی تقویت نشود موضعی باقی می ماند و مغز ما به طور ناخودآگاه با آن درگیر می شود؛ اما اگر اطلاعات به فضای کاری عمومی برسد ما از آن آگاه می شویم. اطلاعات از ورودی های مختلف حسی از جمله بینایی، شنوایی، لامسه می‌توانند ترکیب شوند تا تفسیر کلی از آنچه اتفاق می افتد و اینکه چطور برای ما معنی پیدا می کند را شکل دهد.

بیشتر بدانید:  گوش دادن به زبان شامپانزه ها

با یکدیگر کار کنید

فرای مغز فردی، کارهای زیادی در رابطه با شناخت اجتماعی انجام شده است. کارهایی همچون اینکه چگونه انسان ها به طور خاص در تفکر و مشارکت جمعی خوب هستند. بدیهی است که شناخت اجتماعی با زبان پیچیده تر ما پیوند می خورد؛ اما توانایی های دیگری وجود دارد که به نظر می رسد در کنار زبان سر بر آورده اند که برای انسان ها منحصر به فرد و برای همکاری بسیار مهم هستند. مایکل توماسلو Michael Tomasello مدیر موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک در آلمان برای ۲۵ سال شامپانزه ها را همپا با نوزادان انسان مطالعه کرده است. او بر نقش هدفمندی مشترک تاکید می کند. از حدود سه سالگی بر خلاف بوزینه ها، نوزادان انسانی به آسانی می توانند حتی بدون کلمه ای در کارهای ساده مشارکت کنند. برای انجام این کار آنها باید بر فعالیت های خود و فعالیت های دیگران با توجه به اهداف مشترک یا مجموعه ای  از انتظارات، نظارت کنند. این یک نتیجه گیج کننده به نظر نمی رسد اما توماسلو این گونه استدلال می کند که اساسا این منشا اخلاق انسانی است. با اتخاذ دیدگاه هدفمندی مشترک انسان ها هنجارها و آداب و رسوم را ایجاد کردند که رفتارهای مشترک ما را شکل می دهد. این دیدگاه به ما اجازه می دهد که اعمال و رفتارها را در زمینه ای گسترده تر ارزیابی کنیم تا اینکه هدف این باشد که آیا صرفا پاداش فوری فراهم می آورد یا خیر. از این رو ما می توانیم چیزها را براساس تطابق یا عدم تطابق با هنجارها و ارزش ها و اخلاق به عنوان معنادار یا بی معنی قضاوت کنیم.

بیشتر بدانید:  چگونه امواج مغزی حافظه کاری را کنترل می‌کنند؟

اما منظور همه آنها چیست؟

بنابراین دستور زبان پیچیده، حافظه کاری و مشارکت فقط سه حوزه تحقیقاتی از میان ده ها مورد است. اما محققان رشته های متفاوت در سطح بسیار بنیادی مفهوم معنا را نادیده می گیرند که به نظر می رسد این به سبب پیچیدگی اطلاعات؛ انسجام اطلاعات در طی دوره طولانی از زمان و و اشتراک اطلاعات با دیگران باشد. آنها ممکن است که از سوالاتی همچون ( چگونه زندگی ام را معنادار کنم؟) دور به نظر برسند؛ اما علم دقیقا با کتاب های خود‌آموز در این نمونه منطبق است. یک معلم مذهبی می گوید اگر شما بتوانید هماهنگی هایی میان خود گذشته، حال و آینده تان پیدا کنید (انسجام اطلاعات در طی زمان) شما معنای زندگی خود معنی دار خواهید یافت. آنها همچنین به شما می گویند که برقراری ارتباط از نظر اجتماعی در مقایسه با انزوا طلبی بسیار مهم است. ترجمه آن: اشتراک اطلاعات و مشارکت با دیگران. علم چیزی نیست که بتواند به ما بگوید معنای زندگی چیست؛ اما می تواند بگوید مغز ما چگونه چیزها را معنادار میکند و چرا ما برای انجام این کار تکامل یافته ایم.

ترجمه: سارا فتح آبادی – وبسایت نوروسافاری

 لینک منبع:

What do we mean by meaning? Science can help with that

بیشتر بدانید:  تغییر زبان بعد از کما!/مدار های خفته غیرقابل دسترس مغز برای زبان

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *