چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / اولین نشانه آلزایمر: کاهش سطح گلوکز مغز نشانگر آغاز انحطاط فرآیندهای شناختی/ امکان پیشگیری از آلزایمر

اولین نشانه آلزایمر: کاهش سطح گلوکز مغز نشانگر آغاز انحطاط فرآیندهای شناختی/ امکان پیشگیری از آلزایمر

نوروسافاری | از دست دادن حافظه و تضعیف فرآیندهای شناختی معمولا به عنوان اولین نشانه های اختلال عصبی آلزایمر تصور میشوند، در حالی که بر اساس یک مطالعه جدید، کاهش سطح گلوکز در مغز حتی زودتر از بروز اولین نشانه ها پدیدار می شود. این تیم تحقیقاتی باور دارد که توانسته است راهی برای جلوگیری از این کاهش سطح در همان وهله ی اول پیدا کند که می تواند به طور بالقوه از  ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از اینترنشنال بیزینس تایمز، اگرچه پزشکان برای مدت طولانی به رابطه بین کاهش سطح گلوکز مغز و شروع بیماری آلزایمر اشاره کرده بودند، برای اولین بار، یک پژوهش تازه که به صورت آنلاین در مجله علمی  Translational Psychiatry منتشر شده، ثابت کرده است که این کاهش سطوح انرژی یک عامل آغاز کننده ی مستقیم برای مختل شدن فرآیند های شناختی است که از ابتدا با این بیماری مرتبط بوده است. طبق نتایج مطالعه ی اخیر، این موضوع می تواند توضیح دهد که چرا دیابت (وضعیتی که در آن گلوکز نمی تواند وارد سلول شود) یک فاکتور خطرناک برای زوال عقل است.

پروتئین P38

بر اساس این مطالعه، پروتئینی معروف به p38 ممکن است قادر باشد از رخ دادن این اختلال جلوگیری کند. محقق راهنما دکتر دومینیکو پراتیچو اینگونه توضیح میدهد: “این یافته ها بسیار هیجان انگیز هستند. اکنون شواهد بسیاری وجود دارد حاکی از آن که p38 در پیشرفت بیماری آلزایمر دخیل است. “

برای انجام این آزمایش، و به منظور حصول نتیجه، محققان عمدا مغز موش ها را از داشتن گلوگز محروم کردند. همانطور که انتظار می رفت، این موش ها نشانه هایی از اختلال را نشان دادند که از تخریب مسیرهای ارتباط عصبی در مغز خبر می دادند. علاوه بر این، موش های محروم از گلوکز عملکرد به مراتب ضعیف تری نسبت به سایر موش ها در آزمایش های مربوط به حافظه در هزارتو ( ماز) داشتند. در این موش ها همچنین سطوح بالایی از پروتئینهای تاو فسفریله و افزایش چشمگیر مرگ و میر سلول های مغزی مشاهده شد که هر دو نشانه های شناخته شده دیگری از شروع آلزایمر هستند.

 این آزمایش همچنین p38 را به عنوان کاندیدای مناسبی برای تولید داروی جدیدی یه منظور پیشگیری از اختلالات شناختیِ حاصل از سطوح پایین گلوکز معرفی کرده است. بر اساس این تحقیق، این پروتئین به طور طبیعی در بدن به عنوان پاسخی به نبود گلوکز ساخته میشود. تحقیقات آینده، بیشتر به بررسی نقش p38 در اختلالات حافظه خواهند پرداخت.

واکسن آلزایمر

پیشگیری از بیماری آلزایمر یک هدف عمده برای دانشمندان در سراسر جهان است، و در سال جاری پیشرفت های چشم گیری در این راستا محقق شده اند. به عنوان نمونه، در ماه جولای میلادی یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه فلیندرز ایالت آدلاید استرالیا با همکاری گروه پژوهشی دیگری در موسسه پزشکی مولکولی دانشگاه کالیفرنیا در ایالت ارواین آمریکا، نتایج تحقیقات خود را منتشر کردند. این مطالعه در راستای ایجاد یک دارو است که می تواند مانع از تجمع بیش از حد پروتئین های مغزی -به عنوان نشانه اصلی بیماری- شود. براساس این تحقیق، این یافته ها می تواند منجر به ساخته شدن واکسن آلزایمر در زمانی کمتر از پنج سال آینده شود.

در همین راستا، محققان کالج پزشکی بیولر، بیمارستان کودکان تگزاس و دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز امیدوارند که قرصی تولید کنند که در صورت مصرف می تواند از انباشت مولکول های سمی در مغز، که در نهایت موجب تشکیل پلاک های بتا آمیلویدی میشوند، جلوگیری کند.

 

بیشتر بخوانید:  ۵ نشانه هشدار‌دهنده زوال عقل

مترجم: محمد هویدی اردستانی _ وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت ibTimes :

What Is the Earliest Sign of Alzheimer’s disease? Decline In Glucose Levels Signals Onset of Cognitive Degeneration; Alzheimer’s Prevention May Be Possible

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Nature Translational Psychiatry  :

Glucose deficit triggers tau pathology and synaptic dysfunction in a tauopathy mouse model

Check Also

پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *