نوسان خلاقیت در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی

5/5 - (2 امتیاز)

نوروسافاری | با توجه به یک مطالعه جدید منتشر شده درمجله تحقیقات روانپزشکی(Psychiatry Research)، نوسانات مختلف خلق و خوی دراختلال دوقطبی با سطوح مختلف خلاقیتی که توسط خود فرد گزارش می شود (خلاقیت خود گزارش شده) مرتبط است.

تخمین زده شده است ۵٫۷ میلیون آمریکایی مبتلا به اختلال دوقطبی می باشند، اختلال دوقطبی یک بیماری جدی روانی است که با دوره های مکرر شیدایی و افسردگی مشخص می شود. فاز مانیک معمولا شامل بیش فعالی، سرخوشی و بی خوابی هست.

تانیا پریچ، مدرس دانشگاه دانشگاه سیدنی و نویسنده این مقاله گفت:

اگر چه برخی مطالعات به دنبال اندازه گیری های عینی خلاقیت در اختلال دوقطبی بوده اند، ولی ما به این مورد اندیشیده ایم که جالب و مفید است که بدانیم چگونه افراد مبتلا به اختلال دوقطبی خلاقیت خود را درک می کنند و چگونه ممکن است این درک از خلاقیت با خلق و خوی آنها مرتبط باشد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایکپست، محققان ۳۹۷ فرد مبتلا به اختلال دو قطبی را با توجه به نشانه های اخیرشان و درک آنها در مورد سطح خلاقیت خود مورد بررسی قرار دادند.

کسانی که علائم افسردگی را گزارش میکردند، احساس خلاقیت کمتری را بطور قابل توجهی تجربه میکردند. اما شرکت کنندگان که علائم شیدایی را گزارش کردند، خود را از کسانی که هیچ نشانه ای را گزارش نکرده بودند خلاق ترنمیدیدند.

بیشتر بدانید:  اختلال روانی دوقطبی چرا به وجود می‌آید؟: نقشه مغزی در اختلال دوقطبی

مانیا و خلاقیت؟

بین خلق و خو و تجربه خلاقیت برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که با این اختلال زندگی میکنند، ارتباط وجود دارد.

پریچ در این مورد می گوید:

هنگامی که افراد مبتلا وارد فاز افسردگی میشدند، درک کمتری از خلاقیت را تجربه می کردند.

برخی از یافته ها برخلاف پژوهش های گذشته بود که بین مانیا و خلاقیت ارتباط گزارش کرده بودند. این ناهمخوانی در نتایج می تواند نتیجه اندازه گیری خلاقیت به شیوه های مختلف باشد.

برای اندازه گیری خلاقیت در مطالعه جدید از شرکت کنندگان خواسته شد تا میزان خلاقیت خود را در زمینه های خاص و مختلفی از قبیل بازیگری، صنایع دستی، رقص، مدیریت پول، حل مشکلات شخصی و نوشتن، ارزیابی کنند. اما در مطالعات قبلی از یک معیار کلی تر برای دستیابی به خلاقیت استفاده کرده اند.

پریچ گفت:

تحقیقات بیشتری لازم است تا بهتر درک کنیم که چگونه خلاقیت میتواند در زندگی افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کند و چگونه میتواند به بهبود وضعیت سلامت و بهزیستی این افراد کمک کند.

مطالعه، “افسردگی، شیدایی و خلاقیت خود گزارش شده در اختلال دوقطبی” توسط ناتالی میلر، تانیا پریچ و تانیا مید انجام شده است.

بیشتر بدانید:  مبانی ذهنی دوقطبی های اجتماعی

ترجمه: الهام مه آبای پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Depression, mania and self-reported creativity in bipolar disorder

لینک خبر:

Study finds a link between mood and the experience of creativity in those with bipolar disorder

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *