ولباترین درمانی موثر برای اختلال توجه-بیش فعالی بزرگسالان

3/5 - (8 امتیاز)

 نوروسافاری| بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی است که برای کمک به درمان علائم ADHD در بزرگسالانی که به دارو های اصلی محرک برای کمبود توجه جواب نمی دهند تجویز شده است. در این نوشتار، در خصوص مزایا وعوارض همراه با این داروی مهارکننده باز جذب دوپامین و نوراپی نفرین یاد خواهیم گرفت.

 دارو های محرک همچون متیل فندیت ها و آمفتامین ها که خط اول درمان ADHD هستند به این سبب توسط اکثریت درمانگران تجویزشده اند که در ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به اختلال کمبود توجه یعنی ADD و ADHD جواب داده است.

اما در خصوص افرادی که نتایج کمتر مطلوبی از داروهای محرک می گیرند، مبتلایان به ADHD که به سایر اختلالات همچون افسردگی و اضطراب و سایر مشکلات بالینی دچار هستند و کسانی که نسبت به امتحان یک دارو محرک بی میل هستند چه باید کرد؟ یک گزینه دارویی جایگزین که برای شمار قابل توجهی از بزرگسالان مبتلا به ADHD در نظر گرفته و تجویز می شود ولباترین است که نام تجاری داروی ضد افسردگی بوپروپیون است.

بیشتر بدانید:  پیش‌بینی بیش‌فعالی از طریق "نوع نگاه نوزادان" ‌

ولباترین: درمان آف لیبل ADHD

به گزارش نوروسافاری به نقل از ادیتیود، انجمن غذا و داروی آمریکا اولین بار در سال ۱۹۸۵ ولباترین را به عنون داروی ضد افسردگی تایید کرد. از آن زمان به بعد این دارو برای درمان اختلال خلقی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد و پس از ترک سیگار به کاهش میل به نیکوتین کمک می کند. اگرچه ولباترین به عنوان یک ضد افسردگی طبقه بندی شده است اما موجب تحریک کنش هایی در مغز می شود که بر میزان دوپامین و اپی نفرین در مغز اثر می گذارد. بنابراین امروزه به طور معمول این دارو به عنوان درمانی خارج از هدف درمانی اولیه آن ((Off-Label برای ADHD تجویز می شود.

تجویز دارو های آف لیبل معمول و قانونی است. حتی درصورت عدم تایید انجمن غذا و داروی امریکا FDAدر خصوص تجویز آن دارو برای وضعیت خاص، اگر که تحقیقات نشان دهند که یک دارو ممکن است به وضعیتی همچون ADHD کمک کند می تواند تجویز شود. در این مورد ولباترین برای درمان افسردگی تایید شده است و مطالعات علمی نشان داده اند که این دارو ممکن است که به بهبود توجه، تمرکز و سایر علائم ADHD در بزرگسالان بالاتر از ۱۸ سال کمک کند.

بیشتر بدانید:  ورزش درمان ADHD است

ولباترین چگونه کار می کند: درمان آف لیبل ADHD

ولباترین همچون سایر داروهایی که برای درمان ADHD استفاده می شود بر عملکرد نوروترنسمیتر ها در مغز اثر می گذارد. این دارو مواد شیمیایی را که از نورون پیش سیناپسی سلول عصبی آزاد می شود را تحت تاثیر قرار می دهد و مانع باز جذب دوپامین ونوراپی نفرین بعد از رهایش از نورون پیش سیناپسی می شود. به دارو هایی که به این شیوه عمل می کنند بازدارنده های باز جذب دوپامین و نوراپی نفرین NDRIs گفته می شود.

باز جذب شیوه ای معمولی است که بدن برای کنترل طول مدت زمان تاثیر سیگنال عصبی به کار می گیرد. مسدود کردن باز‌جذب، میزان غلظت دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می دهد. وقتی بیشتر این نوروترنسمیتر ها فعال باقی بمانند آنها برای ارسال پیام به دیگر رشته های عصبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع هر چه تعداد نوروترنسمیتر ها بیشتر باشد بهتر است.

بیشتر بدانید:  منشأ عصبی جدیدی برای بیماری اختلال توجه

چرا از ولباترین برای تخفیف نشانه های ADHD استفاده می کنیم؟

با وجود اثر بخشی داروهای محرک در ADHD،. چندین دلیل برای تجویز ولباترین وجود دارد.

 1. کاهش قابل ملاحظه ای در نشانه های همه مبتلایان به ADHD که از دارو محرک استفاده می کنند دیده نمی شود. در این موارد، تجویز بوپروپیون که عملکرد دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می دهد می تواند کمک کننده باشد.
 2. بعضی اوقات بیمارانی که داروهای محرک می گیرند اثرات جانبی منفی را تجربه می کنند. فعالیت ولباترین از داروهای محرک متفاوت است به نحوی که بعضی بیماران عوارض منفی کمتری را با مصرف ولباترین تجربه می کنند.
 3. اکثریت مبتلایان به ADHD دست کم یک اختلال دیگر نیز دارند. اضطراب و افسردگی از جمله اختلالات همراه معمول در ADHD هستند. بعضی اوقات تجویز یک ضد افسردگی همچون ولباترین می تواند در درمان و کاهش این نشانه ها کمک کننده باشد.
 4. یک وضعیت روانپزشکی یا پزشکی می تواند موجب شود که دارویی محرک کمتر از حالت معمول تجویز شود. برای مثال ناراحتی قلبی، اختلالات خواب، اختلال تیک، سابقه اعتیاد و دیگر وضعیت های روانپزشکی همچون اختلال دو قطبی می تواند مانع از این شود که بیمار داروهای محرک را با اطمینان خاطر دریافت کند.

بیشتر بدانید:  ژنهایی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامینها می‌‌شوند، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و ADHD را کمتر می‌‌کنند.

میزان مصرف و اشکال دارویی ولباترین برای درمان ADHD

ولباترین به سه شکل استفاده میشود:

 1. ولباترین
 2. ولباترین اس آر (پیوسته رهش): مدت زمان اثر دارو ۱۲ ساعت و میزان مصرف دو بار در روز
 3. ولباترین ایکس ال ( آهسته رهش): مدت زمان اثر دارو ۲۴ ساعت و میزان مصرف یک بار در روز

معمولا برای مبتلایان به ADHD شکل آهسته رهش ولباترین تجویز می شود و می تواند همراه یا بدون غذا استفاده شود. این دارو معمولا می تواند به طور قابل اطمینانی به همراه دیگر داروهای ADHD مصرف شود. دوز اولیه برای بزرگسالان معمولا در حدود ۱۵۰ میلی گرم در روز است که می تواند به تدریج به ۴۵۰ میلی گرم نیز افزایش پیدا کند. تقسیم مقدار مصرف در شب و روز اقدامی معمول است. میزان مصرف برای هر فرد با توجه به اثرگذاری دارو متفاوت است.

مطابق با تحقیقات موجود، ولباترین برای افراد جوان زیر ۱۸ سال مطمئن و موثر تشخیص داده نشده است.

بیشتر بدانید:  کشف تغییرات مشترک مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و OCD

عوارض جانبی

عوارض جانبی ولباترین که معمول هستند، شامل موارد زیر است:

 • گیجی
 • اشتهای کم
 • تاری دید
 • بیقراری، اضطراب
 • مشکل خواب
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • تهوع یا استفراغ
 • یبوست
 • تعریق
 • پرش عضلات، بیقراری عضلانی

بیشتر بدانید:  مشکلات کنترل حرکتی مهاری: معیاری منحصر به فرد برای تشخیص ADHD در بزرگسالان

اطلاعات مهم در خصوص استفاده از ولباترین در درمان ADHD

 • درک تمام مزایای استفاده از ولباترین زمان زیادی می طلبد. بر خلاف شروع سریع اثر داروهای محرک، با دریافت ولباترین تقریبا ۳ تا ۷ روز زمان می برد تا بیمار متوجه اثرات آن شود. همچنین ممکن است که چندین هفته طول بکشد تا درمانگر و بیمار موثرترین دوز درمانی را پیدا کنند. وقتی دوزی تنظیم می شود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا بیمار متوجه مزایای کامل استفاده از این دارو شود. وقتی که دوز مناسب تعیین شد نشانه های جواب دادن دارو، بهتر شدن خواب، افزایش اشتها و بهبود خلق خواهد بود.
 • بدون نظر پزشک بهتر است که مصرف ولباترین قطع نشود. بیمارانی که دیگر تمایلی به استفاده از ولباترین ندارند باید با پزشک خود مشورت کنند. آنها ممکن است در صورت قطع کردن ناگهانی دارو دچار تحریک پذیری شوند.
 • ولباترین در طی دوران بارداری و شیردهی داروی بی ضرری نیست؛ بنابراین بیمارانی که قصد بارداری دارند باید در خصوص این دارو با پزشک خود مشورت کنند.
 • هشدار مربع سیاه ولباترین نیز مهم است. سازمان غذا و داروی آمریکا روی برخی داروهای خاص که دارای خطرات جدی و تهدید کننده زندگی هستند علامت هشدار قرار می دهند. مربع سیاه ولباترین هشداری دارد که در خصوص احتمال افکار و اعمال خودکشی در کودکان، نوجوانان و جوانان اخطار می دهد. ولباترین در جوانان زیر ۱۸ سال موثر و مطمئن تشخیص داده نشده است. مقدار مصرف تاییده شده ای از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای کودکان وجود ندارد. آگاهی از این خطر به والدین، مراقبان و همکارانی کمک می کند که هر نوع تغییری همچون افکار و رفتار خودکشی‌ یا اقدام به خودکشی را در عزیزانشان نظارت کنند.

با وجود همه این دلایل گفت وگوی بیمار و درمانگر در خصوص مزایای مصرف این دارو در قبال خطرات آن مهم است تا در ارتباط نزدیک با هم باشند و همزمان با دریافت دارو ویزیت های منظمی را زمان بندی کنند.

اگرچه که ولباترین درمان خط اول دارویی برای درمان ADHD نیست اما می تواند در درمان نشانه های برخی مبتلایان به ADHD کمک کننده باشد. بیمارانی که علاقمند به استفاده از ولباترین به عنوان بخشی از برنامه درمانی ADHD هستند بهتر است که انتخاب خود را با پزشک معالج مطرح کنند.

لینک خبر:

https://www.additudemag.com/wellbutrin-for-adhd

مترجم: سارا فتح آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  تغییر همزمان توجه و "مغز اجتماعی" در اوتیسم در سنین پایین

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۶ comments

 1. اگرچه در حال حاضر مهاربازجذب نوروترانسمیتر بوسیله دارودرمانی به یکی از اصلی ترین روش های درمان تبدیل شده ولی بنظر من توجه به موضوع سازگاری این روش، یعنی افزایش زمان فعالیت سیناپس، با سازوکار طبیعی مغز میتونه موضوع جالبی برای مطالعه باشه.
  به این دلیل که اولا رسپورهای هدف یک دارو اختصاصی مناطق درگیر در یک اختلال روانی نیستند. علاوه بر سایر بخش های مغز بطور مثال داروهای SSRI روی رسپتور سروتونین پلاکت ها هم اثر گذارند و باعث تغییر الگوی انعقاد خون میشن.
  دوم اینکه مطمئنا در ارزیابی های بالینی اولیه تاثیر افزایش زمان فعالیت سیناپس روی کل شبکه عصبی مورد بررسی قرار نگرفته.

 2. باسلام آقای دکترامکان ثبت داخل سلولی پاسخ دونورون همزمان که با هم سیناپس داشته باشند در ایران هست؟ باتشکر

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   سلام
   در مقالات بنده از چنین روشی هم در برشهای بافتی و هم مغز حیوان زنده استفاده کرده ام. امکتانش در ایران هست ولی تا جایی که اطلاع دارم همکاران انجام نمی دهند.
   با احترام

 3. با سلام .شوهرمن مشکل بیش فعالی و مخصوصا دوقطبی داره لطفا راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *