چرا مردان تمایلات جنسی زنان را بیش از حد واقعی تخمین می­ زنند؟

Rate this post
تمایلات جنسی
تمایلات جنسی

نوروسافاری | تحقیقات متعددی نشان می­ دهند که مردان تمایل جنسی زنان را به خودشان بیش از میزان واقعی تصور کرده و تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲؛ تریت و همکاران، ۲۰۱۵). جالب توجه است که زنان نیز تمایل جنسی مردان را به خودشان کمتر از میزان واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲). ادراک اشتباه مردان نسبت به تمایلات جنسی زنان ممکن است عاملی برای آزار و اذیت جنسی (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲) و حتی پرخاشگری جنسی یا اجبار و تهدید جنسی (تریت و همکاران، ۲۰۱۵) باشد. این تخمین بیش از حد واقعی از سوی مردان احتمالاً از سه منبع نشات می­گیرد ۱) سیگنال­های نامحسوس زنان در زمینه تمایلات جنسی؛ ۲) تأکید مردان بر شاخص­های غیر قابل اعتماد تمایلات جنسی و ۳) احتمال این که داشتن تخمینی کمتر از حد واقعی در مورد تمایل جنسی زن، نسبت به داشتن تخمینی بیشتر، ضرر بیشتری را متوجه مرد کند.

سیگنال­های نامحسوس

به گزارش نوروسافاری از سایکولوژی تودی، بسیاری از استراتژی­های زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی خود نسبت به مردان نامحسوس و غیرکلامی هستند، مانند تماس چشمی، حرکات ابرو، وضعیت بدنی راحت و لبخند زدن (مور، ۲۰۱۰). در حالی که مردان به احتمال بیشتری از استراتژی­های آشکار مانند شروع گفتگو استفاده می­کنند، مردان اغلب پیش از «شروع اقدام خود» منتظر دریافت سیگنال­های زنان می­شوند (مور، ۲۰۱۰).

محققان معتقدند زنان بیشتر از سیگنال­های نامحسوس استفاده می­کنند، چرا که احتمالاً می­خواهند از شهرت یافتن به بی قیدی اخلاقی اجتناب کنند و یا به این دلیل که احتمالاً به وقت بیشتری برای ارزیابی مرد به­ عنوان همسری بالقوه و یا بررسی امکان علاقه­ مندی به او نیاز دارند (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲). به همین ترتیب، زنان احتمالاً به دلیل نگرانی در مورد استانداردهای جنسی دوگانه، تمایل جنسی خود را به مردان، کمتر از حد واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶). از آنجایی که زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی خود به استفاده از سرنخ­های نامحسوس روی می ­آورند، مردانی که نسبت به این سرنخ­های پنهانی حساس­تر هستند، به نتایج موفقیت آمیزتری در زمینه ارتباط با زنان دست می ­یابند (مور، ۲۰۱۰).

بیشتر بدانید:  راز خوشبختی: مغز همسرتان را اسکن کنید

شاخص­های غیرقابل اعتماد

در حالی که این حقیقت دارد که زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی احتمالاً از لباس­های اغواگرانه ­ای (ازجمله لباس­هایی که بخش بیشتری از بدن را نمایان می­کنند یا پوشیدن لباس قرمز) استفاده می­کنند (دورانت و همکاران، ۲۰۰۸؛ الیوت و همکاران، ۲۰۱۳)، ولی بررسیها نشان داده این سیگنال ممکن است تنها برای مردان جذاب (الیوت و همکاران، ۲۰۱۳) یا تنها با هدف جلب مردی خاص استفاده شود. بنابراین طرز لباس پوشیدن شاخص قابل اعتمادی برای تمایل جنسی زنان به مردان به­ طور کلی نیست (پوشیدن لباسی خاص در زنان به معنی تمایل جنسی آنان به مردان نیست). به­ علاوه، به نظر می­رسد مردان نیز جذابیت جسمانی زنان را به عنوان شاخصی برای تمایلات جنسی آنان در نظر می­گیرند، به این معنی که فرض می­کنند زنانی که جذاب­تر هستند، به رابطه جنسی نیز تمایل بیشتری دارند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲؛ تریت و همکاران، ۲۰۱۵) (جذابیت جسمانی زنان نشانه تمایل جنسی آنان به مردان نیست). بعید به نظر می­رسد که جذابیت جنسی زنان به­ طور کلی ارتباطی با علاقه آنان به مردان داشته باشد و حتی زنانی که بسیار جذاب هستند، احتمالاً علاقه کمتری به برقراری رابطه جنسی با اکثر مردان دارند. مردانی که آموزش دیده بودند که سیگنال­هایی مانند طرز لباس پوشیدن و جذابیت جسمانی را نادیده گرفته و بر تظاهرات هیجانی زنان تمرکز کنند، قادر بودند که در این آزمایش با دقت بیشتری تمایل جنسی زنان را درک کنند (تریت و همکاران، ۲۰۱۵). این آموزش، به­ خصوص برای مردانی که تمایل بیشتری به پرخاشگری جنسی داشتند، موثر بود.

بیشتر بدانید:  آیا باکتری‌های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

اشتباهات پرهزینه

به لحاظ تکاملی، از دست دادن فرصت جفتگیری برای مردان، گران­تر از خطر طرد شدن در نتیجه ادراک نادرست از تمایل جنسی فرد مقابل، تمام می­ شود. احتمالاً در طول تکامل مردانی که ادراک نادرستی از تمایلات جنسی زنان دارند، فرصت­های جفتگیری موفقیت آمیزتری داشته­ اند و از این رو این تخمین بیش از حد واقعی در خصوص تمایل جنسی زنان، در آنان تکامل یافته است (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲).

در واقع، محققان اینطور پیش­ بینی می­ کنند که باید ارتباطی بین جذابیت جسمانی زنان و ادراک اشتباه مردان وجود داشته باشد، زیرا از دست دادن فرصت ازدواج و جفتگیری با زنی جذاب (و بارور ساختن او) نسبت به زنی که جذابیت کمتری دارد، گران­تر تمام می­شود.

از آنجایی که زنان نیز علاقه جنسی مردان را به خودشان کمتر از حد واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲) تحقیقات بیشتری برای افزایش دقت در ادراک تمایلات جنسی در میان جفت­ها لازم است. تحقیقات آینده احتمالاً مشخص می­سازد که آیا افراد همجنس در درک تمایلات جنسی فرد دیگر دقیق­تر هستند یا خیر. عاقلانه­ است که مردان و زنان نسبت به سوگیری­های خود در درک تمایلات جنسی طرف مقابل آگاه باشند.

ترجمه: مریم شجاعی – وبسایت نوروسافاری

منابع:

How Men Overestimate Women’s Interest in Them

Women DO Make the First Move

Durante, K. M., Li, N. P., &Haselton, M. G. (2008). Changes in women’s choice of dress across the ovulatory cycle: Naturalistic and laboratory task-based evidence. Personality and Social Psychology Bulletin, 34(11), 1451-1460. doi:10.1177/0146167208323103

Elliot, A. J., Greitemeyer, T., & Pazda, A. D. (2013). Women’s use of red clothing as a sexual signal in intersexual interaction. Journal of Experimental Social Psychology, ۴۹(۳), ۵۹۹-۶۰۲٫

بیشتر بدانید:  کودکانی که با نادر ترین بیماری های دنیا زندگی می کنند

Levesque, M. J., Nave, C. S., & Lowe, C. A. (2006). Toward an understanding of gender differences in inferring sexual interest. Psychology of Women Quarterly, ۳۰(۲), ۱۵۰-۱۵۸٫

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *