چرا مردان تمایلات جنسی زنان را بیش از حد واقعی تخمین می­ زنند؟

تمایلات جنسی
تمایلات جنسی

نوروسافاری | تحقیقات متعددی نشان می­ دهند که مردان تمایل جنسی زنان را به خودشان بیش از میزان واقعی تصور کرده و تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲؛ تریت و همکاران، ۲۰۱۵). جالب توجه است که زنان نیز تمایل جنسی مردان را به خودشان کمتر از میزان واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲). ادراک اشتباه مردان نسبت به تمایلات جنسی زنان ممکن است عاملی برای آزار و اذیت جنسی (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲) و حتی پرخاشگری جنسی یا اجبار و تهدید جنسی (تریت و همکاران، ۲۰۱۵) باشد. این تخمین بیش از حد واقعی از سوی مردان احتمالاً از سه منبع نشات می­گیرد ۱) سیگنال­های نامحسوس زنان در زمینه تمایلات جنسی؛ ۲) تأکید مردان بر شاخص­های غیر قابل اعتماد تمایلات جنسی و ۳) احتمال این که داشتن تخمینی کمتر از حد واقعی در مورد تمایل جنسی زن، نسبت به داشتن تخمینی بیشتر، ضرر بیشتری را متوجه مرد کند.

سیگنال­های نامحسوس

به گزارش نوروسافاری از سایکولوژی تودی، بسیاری از استراتژی­های زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی خود نسبت به مردان نامحسوس و غیرکلامی هستند، مانند تماس چشمی، حرکات ابرو، وضعیت بدنی راحت و لبخند زدن (مور، ۲۰۱۰). در حالی که مردان به احتمال بیشتری از استراتژی­های آشکار مانند شروع گفتگو استفاده می­کنند، مردان اغلب پیش از «شروع اقدام خود» منتظر دریافت سیگنال­های زنان می­شوند (مور، ۲۰۱۰).

محققان معتقدند زنان بیشتر از سیگنال­های نامحسوس استفاده می­کنند، چرا که احتمالاً می­خواهند از شهرت یافتن به بی قیدی اخلاقی اجتناب کنند و یا به این دلیل که احتمالاً به وقت بیشتری برای ارزیابی مرد به­ عنوان همسری بالقوه و یا بررسی امکان علاقه­ مندی به او نیاز دارند (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲). به همین ترتیب، زنان احتمالاً به دلیل نگرانی در مورد استانداردهای جنسی دوگانه، تمایل جنسی خود را به مردان، کمتر از حد واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶). از آنجایی که زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی خود به استفاده از سرنخ­های نامحسوس روی می ­آورند، مردانی که نسبت به این سرنخ­های پنهانی حساس­تر هستند، به نتایج موفقیت آمیزتری در زمینه ارتباط با زنان دست می ­یابند (مور، ۲۰۱۰).

شاخص­های غیرقابل اعتماد

در حالی که این حقیقت دارد که زنان برای نشان دادن تمایلات جنسی احتمالاً از لباس­های اغواگرانه ­ای (ازجمله لباس­هایی که بخش بیشتری از بدن را نمایان می­کنند یا پوشیدن لباس قرمز) استفاده می­کنند (دورانت و همکاران، ۲۰۰۸؛ الیوت و همکاران، ۲۰۱۳)، ولی بررسیها نشان داده این سیگنال ممکن است تنها برای مردان جذاب (الیوت و همکاران، ۲۰۱۳) یا تنها با هدف جلب مردی خاص استفاده شود. بنابراین طرز لباس پوشیدن شاخص قابل اعتمادی برای تمایل جنسی زنان به مردان به­ طور کلی نیست (پوشیدن لباسی خاص در زنان به معنی تمایل جنسی آنان به مردان نیست). به­ علاوه، به نظر می­رسد مردان نیز جذابیت جسمانی زنان را به عنوان شاخصی برای تمایلات جنسی آنان در نظر می­گیرند، به این معنی که فرض می­کنند زنانی که جذاب­تر هستند، به رابطه جنسی نیز تمایل بیشتری دارند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲؛ تریت و همکاران، ۲۰۱۵) (جذابیت جسمانی زنان نشانه تمایل جنسی آنان به مردان نیست). بعید به نظر می­رسد که جذابیت جنسی زنان به­ طور کلی ارتباطی با علاقه آنان به مردان داشته باشد و حتی زنانی که بسیار جذاب هستند، احتمالاً علاقه کمتری به برقراری رابطه جنسی با اکثر مردان دارند. مردانی که آموزش دیده بودند که سیگنال­هایی مانند طرز لباس پوشیدن و جذابیت جسمانی را نادیده گرفته و بر تظاهرات هیجانی زنان تمرکز کنند، قادر بودند که در این آزمایش با دقت بیشتری تمایل جنسی زنان را درک کنند (تریت و همکاران، ۲۰۱۵). این آموزش، به­ خصوص برای مردانی که تمایل بیشتری به پرخاشگری جنسی داشتند، موثر بود.

اشتباهات پرهزینه

به لحاظ تکاملی، از دست دادن فرصت جفتگیری برای مردان، گران­تر از خطر طرد شدن در نتیجه ادراک نادرست از تمایل جنسی فرد مقابل، تمام می­ شود. احتمالاً در طول تکامل مردانی که ادراک نادرستی از تمایلات جنسی زنان دارند، فرصت­های جفتگیری موفقیت آمیزتری داشته­ اند و از این رو این تخمین بیش از حد واقعی در خصوص تمایل جنسی زنان، در آنان تکامل یافته است (پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲).

در واقع، محققان اینطور پیش­ بینی می­ کنند که باید ارتباطی بین جذابیت جسمانی زنان و ادراک اشتباه مردان وجود داشته باشد، زیرا از دست دادن فرصت ازدواج و جفتگیری با زنی جذاب (و بارور ساختن او) نسبت به زنی که جذابیت کمتری دارد، گران­تر تمام می­شود.

از آنجایی که زنان نیز علاقه جنسی مردان را به خودشان کمتر از حد واقعی تخمین می­زنند (لوسک و همکاران، ۲۰۰۶؛ پریلوکس و همکاران، ۲۰۱۲) تحقیقات بیشتری برای افزایش دقت در ادراک تمایلات جنسی در میان جفت­ها لازم است. تحقیقات آینده احتمالاً مشخص می­سازد که آیا افراد همجنس در درک تمایلات جنسی فرد دیگر دقیق­تر هستند یا خیر. عاقلانه­ است که مردان و زنان نسبت به سوگیری­های خود در درک تمایلات جنسی طرف مقابل آگاه باشند.

ترجمه: مریم شجاعی – وبسایت نوروسافاری

منابع:

How Men Overestimate Women’s Interest in Them

Women DO Make the First Move

Durante, K. M., Li, N. P., &Haselton, M. G. (2008). Changes in women’s choice of dress across the ovulatory cycle: Naturalistic and laboratory task-based evidence. Personality and Social Psychology Bulletin, 34(11), 1451-1460. doi:10.1177/0146167208323103

Elliot, A. J., Greitemeyer, T., & Pazda, A. D. (2013). Women’s use of red clothing as a sexual signal in intersexual interaction. Journal of Experimental Social Psychology, ۴۹(۳), ۵۹۹-۶۰۲٫

Levesque, M. J., Nave, C. S., & Lowe, C. A. (2006). Toward an understanding of gender differences in inferring sexual interest. Psychology of Women Quarterly, ۳۰(۲), ۱۵۰-۱۵۸٫

درباره دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

فوق دکترای علوم اعصاب از ریکن ژاپن عضو هیئت مدیره انجمن علوم اعصاب ایران عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدیر آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی قشر مغز

همچنین ببینید

چرا نیمکره چپ مغز بهتر از نیمکره راست زبان را درک می کند؟

نوروسافاری | بر اساس گزارش منتشر شده توسط پژوهشگران Ruhr-Universitat Bochum و Technische Universitat Dresden، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *