چگونه کتامین مغز را برای مبارزه با افسردگی تغییر می دهد

4.8/5 - (5 امتیاز)

نوروسافاری | تحقیقات جدیدی که انستیتو ملی سلامت امریکا از آن حمایت کرده  است، نشان میدهد چگونه کتامین مدارهای مغزی را می تواند تغییر دهد و علائم افسردگی را به سرعت التیام بخشد.

مطالعات اخیر نشان داده است که کتامین – داروی بیهوش کننده- می تواند به سرعت باعث کاهش علائم اختلال افسردگی اساسی، به ویژه میزان بروز افکار خودکشی شود.

با این حال، محققان هنوز هم مطمئن نیستند که چگونه این ماده در مغز برای مبارزه با افسردگی یا حفظ اثرات درمانی آن در طولانی مدت عمل می کند.

به گزارش نوروسافاری از NIH به تازگی، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه توکیو ژاپن، دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و دانشگاه ویل کورنل مدیسن درنیویورک، در مورد نحوه مبارزه کتامین با افسردگی در مغز بوسیله مطالعه اثر کتامین بر روی موش های آزمایشگاهی شروع به کار کرده اند.

این تحقیقات از یافته های انیستیتو سلامت ملی آمریکا حمایت میکند و آن را به عنوان “پژوهش بنیادی” توصیف می کند که مبنایی است برای پیشرفت های جدید و راه بهتری برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها.

محققین این مطالعه را در ژورنال بسیار معتبر ساینس منتشر کرده اند.

بیشتر بدانید:  TMS درمانی برای افسردگی مقاوم به داروها

کتامین و مدارهای مغزی

دکتر کونور لیتلون، یکی از محققان این مطالعه، در مورد درمان کتامین اینگونه توضیح می دهد:

کتامین دارویی است که بصورت بالقوه درمان افسردگی را تغییر میدهد، اما یکی از مهمترین چالش های مرتبط با این دارو، حفظ بهبودی بعد از درمان اولیه است.

محققان برای بررسی نحوه کارکرد کتامین در مغز و شناسایی مکانیسم هایی که موجب کاهش علائم افسردگی می شوند، با موش هایی که رفتارهای افسردگی را نشان می دادند، کار کردند.

به طور مشخص، تیم تحقیقی بر روی خارهای دندریتی تمرکز کردند. این خارها برآمدگیهای کوچکی بر روی دندریت ها هستند که به صورت زواید سلول های عصبی منجر به ارتباط نورون ها با همدیگر می شوند. خارهای دندریتی، بخش هایی هستند که دریافت کننده تحریک یا مهار از دیگر نورونها می باشند.

محققان، خارهای دندریتی را در قشر پیش-پیشانی مغز موش ها، قبل و بعد از قرارگیری در معرض منبع استرس مطالعه کردند. آنها دریافتند که موش هایی که  در معرض استرس قرار گرفته بودند رفتارهای افسردگی مشابهی را نشان دادند، این موش ها  سریع تر از موش های کنترل، خارهای دندریتی را از دست دادند. علاوه بر این، تشکیل خارهای دندریتی جدید در این موش ها کاهش داشته است.

بیشتر بدانید:  چرا به وقت خوشحالی زمان سریعتر می‌گذرد؟/شناسایی مدار عصبی

متخصصان همچنین مشاهده کردند که موش های گروه آزمایش که در معرض استرس قرار گرفتند، اتصالات و هماهنگی فعالیت عصبی قشرپیش پیشانی تضعیف شد، محققان توضیح می دهند که این تغییرات مربوط به رفتارهای معمول در افسردگی است که در پاسخ به استرس رخ می دهد. 

هنگامی که محققان این موش ها را با کتامین تحت درمان قرار دادند، متوجه شدند که حیوانات ارتباطات عملکردی و فعالیت طبیعی نورونها را در قشر پیش پیشانی به دست آوردند و دیگر رفتارهای مرتبط با افسردگی را نشان نمی دهند.

تنها ۲۴ ساعت پس از دریافت فقط یک دوز کتامین، موش های گروه آزمایش که با منبع استرس زا مواجه بودند، نشانه های افسردگی را نشان نمی دادند. اسکن مغز همچنین افزایش در تشکیل خارهای دندریت های اصلی رابه طور کامل نشان داد.

محققان توضیح می دهند، موش هایی که کتامین دریافت می کنند، بهبود عملکرد در عرض ۳ ساعت پس از درمان را نشان می دهند، و در طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از درمان، خارهای دندریتی جدید را ایجاد کردند.

نتایج نشان می دهد که مداخلات درمانی با کتامین باعث افزایش شکل گیری سیناپس ها میشود و افزایش طول عمر خارهای دندریتی می تواند برای حفظ اثرات ضد افسردگی کتامین در روزها و هفته های بعد از درمان سودمند باشد.

بیشتر بدانید:  پیش بینی پاسخ به داروهای ضد افسردگی از روی امواج مغزی

بینش بیشتر می تواند هدایت کننده پیشرفت در این زمینه باشد

اگر چه محققان اعتراف می کنند که باید مطالعات بیشتری را برای درک  دقیق مکانیسم اثر کتامین انجام دهند، آنها بر این باورند که بر اساس یافته های فعلی خود، تشکیل خارهای دندریتی جدید ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که کتامین، فعالیت مغز را در قشر پیش-پیشانی افزایش می دهد.

محققان همچنین دریافتند که خارهای دندریتی احتمالا نقش مهمی در بهبود نشانه های افسردگی در موش دارد. هنگامی که محققان سعی کردند که بطور انتخابی خارهای دندریتی تازه رشد یافته در مغز موش ها را حذف کنند، این جوندگان شروع به نشان دادن رفتارهای مرتبط با افسردگی کردند.

دکترجانین سیمونز، که موسسه ملی سلامت روان را رهبری می کند و در مطالعه حاضر همکاری نداشته، توضیح می دهد که چرا تحقیقات جدید در مورد کار کتامین در مغز مهم است.

او می نویسد:

کتامین، اولین داروی جدید ضد افسردگی است که از دهه ۱۹۸۰ تاکنون با یک مکانیسم جدید عمل می کند. توانایی کتامین در کاهش سریع افکار خودکشی، یک پیشرفت اساسی است.

درک بیشتر درباره اثرات بلند مدت کتامین در مدارهای مغزی می تواند هدایت کننده پیشرفت های آتی در درمان اختلالات خلقی باشد.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

 

بیشتر بدانید:  مداربندی مغز نوزادان با رشد عاطفی صحیح مرتبط است

لینک مقاله:

لینک خبر اصلی NIH:
 لینک خبر مدیکال نیوز:
 
بیشتر بدانید:  تایید یک اسپری بینی ضد افسردگی

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲ comments

  1. شاهرخ زعفری نوبری

    با سلام ضمن تشکر از مقاله خوب ارایه شده بنظر میرسد عملکرد کتامین مشابه آمفتامین در رابطه با نوروترانسمیترهای مغزی است مشکل اصلی در پروسه درمان تاثیر کوتاه مدت داروها بوده ونگهداری درمان همانطور که در مقاله آمده مهم وتحقیقات خاص خودرا میطلبد

  2. شاهرخ زعفری نوبری

    با سلام ضمن تشکر از مقاله خوب ارایه شده بنظر میرسد عملکرد کتامین مشابه آمفتامین است مشکل اصلی در پروسه درمان تاثیر کوتاه مدت داروها بوده ونگهداری درمان همانطور که در مقاله آمده مهم وتحقیقات خاص خودرا میطلبد که امیدوارم راه حل آن توسط دانشمندان خوبمان نظیر آقای دکتر صفری وسایر همکاران خوب سایت نوروسافاری کشف وارایه گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *