Home / داروشناسی اعصاب و روان / کشف شیوه جدید درمان آلزایمر: “ترمیم و بازسازی DNA”

کشف شیوه جدید درمان آلزایمر: “ترمیم و بازسازی DNA”

15070315020

 

نوروسافاری| محققان توانسته اند با کشف مکانیسم جدیدی که از طریق آن DNA ترمیم و بازسازی می شود، موفق به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه درمان و پیشگیری از اختلالات زوال عصبی از جمله آلزایمر شوند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از مهر، ترمیم DNA در قالب مجموعه‌ فرآیندهایی است که در آن یک سلول شناسایی می ‌گردد و آسیب وارد شده به مولکول‌های DNA  اصلاح می‌گردد و ژنوم کدگذاری می ‌شود.

 

در سلول ‌های انسان، فعالیت‌ های متابولیکی طبیعی و فاکتورهای زیست محیطی مانند نور و اشعه فرابنفش می‌توانند باعث آسیب به DNA شده و در نتیجه در هر سلول به میزان ۱۰۰۰۰ تا ۱ میلیون ضایعه مولکولی در هر روز رخ می‌دهد. بیشتر این آسیب‌ها مربوط به آسیب ساختاری مولکول DNA است و می‌تواند توانایی سلول را برای رونویسی ژن موثر در کدگذاری DNA تحت تاثیر قرار دهد.

طبق نتایج این مطالعه آسیب های DNA که در یک رشته شکست ایجاد می شوند، می توانند باعث به هم ریختن ساختار DNA شده و اختلال در آنزیم های ترمیمی مانند PARP۱ ایجاد کنند.

 

عدم ترمیم آسیب وارده به DNA می تواند منجر به مرگ سلولی و پیشرفت شرایط سخت نظیر بیماری آلزایمر شود. از این رو واکنش ترمیمی DNA برای سلامت بدن بسیار مهم و حیاتی است.

 

حال محققان دانشگاه مسکو در روسیه با ابداع روشی جدید برای بازسازی ساختار DNA امیدوارند بتوانند روش های نوینی در جلوگیری و درمان اختلالات زوال عقلی پیدا کنند.

 

گزارش این تحقیق در ژورنال Science Advances:

Structure of transcribed chromatin is a sensor of DNA damage

بیشتر بخوانید:  چاقی چه تاثیری در پیشگیری از زوال عقلی دارد؟

Check Also

شناسایی وجه اشتراک آلزایمر، پارکینسون و هانتینگتون/یک درمان برای سه بیماری

پروتئین های غیر عادی یافت شده در بیماری های آلزایمر، پارکینسون و هانتینگتون از توانایی مشابهی برای ایجاد آسیب به هنگام حمله به سلول های مغزی برخوردا هستند. یافته ها نشان می دهند که یک درمان موثر برای یکی از این بیماری های مخرب اعصاب می تواند برای سایر بیماری های مخرب اعصاب هم موثر و کارآمد باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *