یکشنبه , اسفند ۶ ۱۳۹۶
Home / اکتشاف عصبی / یک تئوری جالب دربارهٔ رشد مغز

یک تئوری جالب دربارهٔ رشد مغز

1982283_237959179722959_1074894021_n

یک تئوری جالب دربارهٔ رشد مغز

در دهه ۶۰ میلادی دانشمندان دریافتند که در صورتی‌ که یک چشم حیوان در دوران خاصّی از زندگی‌ بسته شود، نواحی از قشر بینایی مغز که اطلاعات دریافتی از چشم بسته شده را پردازش می کردند، حال به پردازش اطلاعات دریافتی از چشم باز می‌پردازند، به این دوران از زندگی‌ حیوان دورهٔ بحرانی می گویند که در آن مغز در حال رشد حساسیت زیادی به عوامل محیطی‌ دارد.

مطالعات بعدی نشان داد آغاز دورهٔ بحرانی با بلوغ شبکه نورونهای مهاری گاباارژیک ارتباط دارد. تئوری که اخیرا ارائه شده نشان می دهد چگونه افزایش مهار می تواند آغازگر دورهٔ بحرانی باشد.

با مدلسازی عصبی قشر بینایی، در این تحقیق نشان داده اند که مهار ایجاد شده، فعالیت خودبخودی نورونها را بیشتر از فعالیت ناشی‌ از تجربه های‌ بصری کاهش می دهد.

این تئوری در مدل حیوانی ترانسژنیک خاصی -که حیوان فاقد آنزیم سازندهٔ گابا است- نیز ثابت شده است. این حیوان هرگز وارد دورهٔ بحرانی نمی‌شود ولی‌ تزریق دیازپام (داروی مقلد اثر گابا) منجر به کاهش در فعالیت خودبخودی نورونها می شود.

نتایج این تحقیق ممکن است به القاء درمانی تغییرات در شبکه‌های عصبی با تغییر در فعالیت خودبخودی نورونها در دورانی خاص کمک کند.

این تحقیق در مجلهٔ نورون گزارش شده است:

A Theory of the Transition to Critical Period Plasticity: Inhibition Selectively Suppresses Spontaneous Activity

بیشتر بخوانید:  محققان دارپا در تلاش برای آپلود مستقیم مهارتها روی مغز/ هک کردن فرآیند یادگیری مغز

Check Also

منشا فیزیکی افسردگی شناسایی شد/پتانسیل برای درمان های جدید

این محتوا صرفا برای کاربران ویژه سایت در نظر گرفته شده است. اگر میخواهید به …

۲ comments

  1. محمد ابراهیم گوهریان

    سلام دکتر جان
    ممنون از دعوت جنابعالی
    در کشوری که همه چیز ادم ها را حتی ایده و طرح و…….. را براحتی می دزدند و بنام خودشان ثبت مکنند کسی هم جوابگو نیست دیگر چه انگیزه ای و رغبتی برا ی فکر کردن و اندیشیدن می مامند حا لا میفهمم که چرانخبگان مهاجرت مکنند.خدا به خیر کند مملکت از دست رفت.امیدی هم نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *