جمعه , آذر ۲۴ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / ۱۰ روشی که رنگها هر روز شما را فریب می دهند!

۱۰ روشی که رنگها هر روز شما را فریب می دهند!

colours

 

نوروسافاری| رنگها قادرند در اولین نگاه انتخاب های ما را تحت تأثیر قرار داده  و احساسات ما را دستخوش تغییر کنند.

رنگ ها قادرند احساسات را برانگیزند، اشتها را تحریک کنند و حتی شیرخوارگان را به گریه وادارند. روانشناسی رنگ ها چیزی ورای سلیقه های شخصی، تربیت، تأثیر فرهنگ و تجربه های فردی است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از مدیکال دیلی، رنگ ها عمیقاً در جامعه مدرن ریشه دوانیده اند، به طوری که می توانند نشان دهنده عشق، دوستی، جنسیت، خلوص، شور و اشتیاق، شادی و صلح باشند. بازاریاب ها به خوبی از سلطه قدرتمند رنگ ها بر زندگی ما آگاهند به همین دلیل است که رستوران های زنجیره ای مک دونالد برای برانگیختن حس گرسنگی در ما، از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز استفاده می کنند. همین طور است پوشاک زنانه ویکتوریا سکرت که با استفاده از رنگهای صورتی و بنفش حس افزون شدن زنانگی را در مشتریان خود القا می کند.

جای تعجب ندارد که خرده فروشان با بهره گیری از این علم، و تأثیر گذاری بر ذهن و احساسمان، ما را وا می دارند تا جنس خاصی را بخریم، به فروشگاهشان سری بزنیم و خرید کنیم یا در رستورانشان غذا بخوریم. بر اساس مطالعه ای که کانادایی ها در مورد تأثیر رنگ ها در بازاریابی انجام دادند، قدرت جذب مشتری توسط یک محصول در همان برخورد اول می تواند تا ۹۰ درصد متأثر از رنگ آن محصول باشد.

جرالد کرالیک، استادیار دپارتمان روانشناسی و علوم مغز دانشگاه دارثموث به  مجله آتلانتیک گفت: ” رنگ ها آن چنان بر روی ما تأثیر می گذارند که حتی بالاترین سطح ادراک و هوشمندی ما با این برداشت های سطح پایین، سمت و سویی جانبدارانه به خود می گیرد.”

 

بیشتر بخوانید:  سندرم "بینایی ناشی از کامپیوتر" چیست؟

۱۰ روشی که رنگ ها به طور ناخودآگاه زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهند:

 

۱-     قرمز

این رنگ اشتها را بر می انگیزد و توجه مغز به جزئیات را افزایش می دهد، به همین دلیل است که قرمز انتخاب مناسبی برای فست فودهایی چون مک دونالد، پیزا هات، کی اف سی، وندیز و ۷۱۱ است. تحقیقات اخیر نشان داده است که پیشخدمت های زن ملبس به لباس قرمز از مشتریان مرد انعام بیشتری دریافت می کنند که به دلیل جلب شدن توجه مغز به رنگ قرمز می باشد. همچنین از آن جایی که رنگ قرمز معرف خطر است، انگیزه را کاهش می دهد و به همین علت است که می تواند عملکرد ما در یک امتحان یا نحوه انجام یک وظیفه را تضعیف کند.

 

۲-     آبی

رنگ آبی ذهن را تشویق می کند که خارج از چهارچوب فکر کند، پربارتر باشد و عملکردش بهبود یابد. شرکت بیمه درمانی بلو کراس بلو شیلد، مجله اقتصادی فوربز و کمپانی مخابراتی ای تی اند تی، همه با در نظر داشتن این نکته نشان تجاری خود را با رنگ آبی طراحی کرده اند.  همچنین رنگ آبی با تداعی حس آرامش و فرونشاندن هیجان در مغز اشتها را کور می کند.

 

۳-     سبز

سبز آرامش درونی را تقویت می کند و ذهن را به اعتماد و سلامتی معطوف می کند. براساس تحقیقات دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۲، محصولات غذایی که برچسب روی آن ها به رنگ سبز بود  با القاء حس سلامتی فروش بالاتری داشتند. در مقابل همان محصولات زمانی که برچسبی به رنگ قرمز داشته باشد فروش موفقی نخواهد داشد.

 

بیشتر بخوانید:  دستکاری قدرت و دقت خاطرات در طول‌ خواب

۴-     زرد

شادترین رنگ در طیف رنگ ها که متابولیسم بدن را افزایش می دهد و باعث ارتقاء انرژی بدن می شود.  ثابت شده است نوزادانی که در معرض رنگ زرد قرار می گیرند تمایل بیشتری به گریه کردن دارند، بنابراین بهتر است که در اتاق کودکان از رنگ زرد استفاده نشود.

 

۵-     نارنجی

رنگی سرشار از زندگی که مغز را به هیجان می آورد و باعث ایجاد اشتیاق در فرد می شود. نارنجی پررنگ حس گرما را نیز تداعی می کند در حالی که نارنجی کمرنگ نمایانگر هشدار بوده و فرد را وا می دارد تا هوشیار باشد.

 

۶-     صورتی

این رنگ گرم و آرام برای نشان دادن عشق  و زنانگی به کار می رود. تأثیر این رنگ برروی مغز آنچنان زیاد است که پس از کشف روانشناسان در اواخر دهه ۷۰ میلادی مبنی بر نقش این رنگ در آرام کردن کودکان مدارس کانادایی، زندانبانان برای آرام کردن زندانیانی که رفتارهای خصمانه و پرخاشگرانه بیش از حد دارند، دیوار برخی سلول ها را به رنگ صورتی رنگ آمیزی می کنند.

 

۷-     بنفش

رنگ حکمرانی، ثروت و موفقیت. مغز را به تجمل سوق می دهد و افکار نخبه مآبانه را در ذهن تقویت می کند. بسیاری از پادشاهان جامه هایی به رنگ بنفش می پوشیدند. بنفش کمرنگ افراد عصبی را آرام می کند و به آن ها کمک می کند که آرامش خود را بازیابند.

 

۸-     مشکی

بدیمن ترین رنگ که سایه مرگ و عزاداری را به تصویر می کشد. مصریان باستان عقیده داشتند که رنگ سیاه علامت زندگی و تولد دوباره است. نشان های تجاری مانند شَنل و پرادا برای القای حس کمال از رنگ سیاه در محصولات خود استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید:  با شکم خالی خرید نکنید، ضرر می‌کنید!

۹-     سفید

رنگ خلوص، بی گناهی و تهی بودن که به عنوان نشان صلح و همچنین پهناوری و وسعت هم استفاده می شود.  از رنگ سفید برای ایجاد احساس آرامش و خنثی بودن نیز استفاده می شود که علت مبلس بودن بسیاری از پرسنل بیمارستانی به لباس های سفید رنگ نیز همین نکته می باشد.

 

۱۰- طلایی/نقره ای

رنگی درخشان و تداعی کننده فلز که رابطه نزدیکی با مفاهیم عشق، خرد، زرق و برق و ثروت دارد. رنگ نقره ای نیز با همین ویژگی ها تداعی کننده امنیت و سَبک است. از آن جایی که نقره در ساخت وسایل باارزش و جواهرات استفاده می شود، برای ذهن تداعی کننده اشیاء تجملاتی نیز می باشد.

 

تلخیص و ترجمه: گروه نوروسافاری – میترا دهقان  “کارشناس ارشد علوم کامپیوتر”

لینک منابع مرتبط:

Color Psychology: 10 Ways Colors Trick You Every Day
Impact of color on marketing: Management Decision: Vol 44, No 6
How Color Shapes Our Lives – The Atlantic
Clothing Color and Tipping: Gentlemen Patrons Give More Tips to Waitresses With Red Clothes
Color-coded labels, healthier food | Harvard Gazette
‘Drunk Tank Pink’ Finds Clues To Behavior : NPR

۹۸Mre

 

Check Also

استقلال معلولین با “رابطهای مغز-ماشین تقویت شده”

نوروسافاری | از قربانیان سوانح رانندگی که مجبور به استفاده از صندلی چرخ‌دار هستند تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *