یکشنبه , اسفند ۶ ۱۳۹۶
Home / عصب روانشناسی / ۶ درصد افراد سالم هم دچار توهم می‌شوند

۶ درصد افراد سالم هم دچار توهم می‌شوند

strange-reality-140623

 

نوروسافاری| بررسی‌ها نشان می‌دهد از هر ۲۰ نفر تقریبا یک نفر در دوره‌ای از زندگی‌ خود حداقل یک نوع از توهم را تجربه می‌کند که با مصرف دارو، مواد الکلی یا رویا دیدن ارتباطی ندارد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، متخصصان به تحلیل اطلاعات بیش از ۳۱ هزار نفر از ۱۸ کشور مختلف پرداخته و در مصاحبه‌ای از آنان پرسیده‌اند که آیا تاکنون صدایی را شنیده یا شیئی را دیده‌اند که وجود خارجی نداشته یا اینکه آیا هرگز این تصور را داشته‌اند که کسی ذهن‌شان را تحت کنترل قرار داده یا احساس کنند که تحت تعقیب هستند؟

در این مطالعه تمام افرادی که احتمال داشته به اختلالات روانی همچون شیزوفرنی یا افسردگی مبتلا باشند کنار گذاشته شدند چرا که این اختلالات خود می‌توانند عامل توهم در فرد باشند. بنابراین این یافته‌ها حاکی از آن است که توهم همیشه با بیماری‌های روانی جدی مرتبط نیست.

دکتر «جان مک‌گرات»، نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه مغز کوئینزلند در استرالیا گفت: معمولا این باور وجود دارد که تنها افراد مبتلا به بیماری‌های روانی صداهای غیرواقعی می‌شنوند یا دچار توهم می‌شوند اما اکنون مشاهده می‌شود که حتی افراد سالم نیز این تجربه را دارند. در مجموع نزدیک به شش درصد از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه حداقل در طول زندگی‌شان یک نوع از توهم را تجربه کرده‌اند.

اختلالات روان‌پریشی در زنان بیش از مردان شایع است. در مطالعه انجام گرفته مشخص شد ۶٫۶ درصد از زنان در دوره‌ای از زندگی‌شان توهم را تجربه داشته‌اند در حالی که این رقم در مردان ۵ درصد بوده است. همچنین افراد مجرد در مقایسه با متاهلین بیشتر تجربیات روان‌پریشانه دارند.

 

بیشتر بخوانید:  اضطراب درک مغز از واقعیت را به هم می ریزد/تعمیم افراطی

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال JAMA Psychiatry:

Psychotic Experiences in the General Population A Cross-National Analysis Based on 31261 Respondents From 18 Countries

 

Check Also

منشا فیزیکی افسردگی شناسایی شد/پتانسیل برای درمان های جدید

این محتوا صرفا برای کاربران ویژه سایت در نظر گرفته شده است. اگر میخواهید به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *