آلودگی هوا “مغز را تحلیل می برد”

Rate this post

635710116758085672
 
نوروسافاری| قرار گرفتن در معرض ریزگرد‌ها و ذرات معلق تأثیری منفی در میزان ماده سفید در مغز بر جا خواهد گذاشت.

به گزارش نوروسافاری به نقل از  آنا، پژوهشگران آمریکایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اعلام کردند در مغز افراد مسنی که در مناطق آلوده‌تر زندگی می‌کنند، ماده سفید کمتری یافته‌اند. ماده سفید مناطق مختلف مغز را به یکدیگر مرتبط می‌سازد و در پردازش اطلاعات در مغز نقشی تعیین کننده دارد.

 دکتر ژیو شیوآن چن استادیار طب پیشگیری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و سرپرست نگارش مقاله پژوهشی گروه پژوهشگران این دانشگاه نوشته است: «تحقیق در مورد تأثیر آلودگی هوا در مغز انسان حوزه‌ای جدید در حیطه عصب‌شناسی است. مطالعه ما شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه داده است مبنی بر اینکه در زمان سالخوردگی چندین بخش از مغز، به‌ویژه ماده سفید آن هدف مهمی برای آثار مخرب اعصاب ناشی از قرار گرفتن بلند مدت در معرض ذرات ریز معلق در هوا قرار می‌گیرد.»

پژوهشگران در این تحقیق از اسکن‌های تصویری تشدید مغناطیسی (MRI) مغز ۱۴۰۳ زن سالخورده در سنین ۷۱ تا ۸۹ سال استفاده کردند که مربوط به برنامه‌ای موسوم به WHIMS بود که از سال ۱۹۹۶ آغاز شده بود. آنها همچنین سوابق مربوط به محل زندگی این افراد را برای تخمین میزان قرار گرفتن آنها در معرض آلودگی هوا در مدت شش تا هفت سال را مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش مشخص شده است زنان سالخورده که در مناطق با آلودگی ذرات PM2.5 بیشتر قرار گرفته‌اند، از حجم ماده سفید به مراتب کمتری نسبت به همتایان خود برخوردارند و این پدیده را به هیچ‌وجه نمی‌توان با عوامل دیگری مانند منطقه جغرافیایی سکونت، پسزمینه قومی، شرایط اقتصادی-اجتماعی، سبک زندگی یا شرایط بهداشتی دیگر توضیح داد.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره دوم)

ذرات ریز کوچکتر از ۲٫۵ میکرومتر موسوم به PM2.5 شکلی از آلودگی است که به سادگی در ریه نفوذ می‌کند و می‌تواند وارد جریان خون شود.

نتایج کامل این پژوهش در سالنامه Annals of Neurology منتشر شده است:

Ambient Air Pollution and Neurotoxicity on Brain Structure: Evidence from Women’s Health Initiative Memory Study

خلاصه ای از مضرات آلودگی هوا:

Air-Pollution-Impacts-Brain-Health-1

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *