شناسایی تفاوت در “تقارن ساختاری” مغز زنان و مردان

Rate this post

نوروسافاری | بر طبق مطالعه ای که اخیرا در ژورنال Brain Imaging and Behavior منتشر شده است، تنوع یا تفاوت و عدم تقارن ساختاری دو نیمکره به سن و جنس افراد مرتبط بوده و این تفاوت ها در ساختارهای اصلی مغز دیده میشوند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایت خبری psypost، عملکردهای انسانی مانند زبان، شناخت و حرکت، توسط  نواحی از مغز کنترل می شوند که به طور نامتقارن در دو نیمکره قرار گرفته اند. این بدان معنی است که مکانیزم های عصبی ای که مسئول عملکرد های خاص مغز هستند، عمدتا در نیمی از مغز قرار می گیرند. این پدیده را تقسیم بندی نیمکره ای یا lateralization می نامند.

به طور کلی، تقسیم بندی نیمکره ای، در میان انسان ها بسیار متفاوت است زیرا ساختار مغز هر فرد منحصر به فرد است. علاوه بر این، ادعا می شود که تفاوت هایی در تقسیم بندی نیمکره ای، بین مردان و زنان (تفاوت بر اساس جنسیت) نیز وجود دارند. به عنوان مثال، مطالعات MRI نشان داده که مراکز زبانی در قشر مغز مردان، نسبت به زنان، عدم تقارن بیشتری دارد. تقسیم بندی نیمکره ای غیر طبیعی قشر مغزی، به اختلالات زبانی و روانی مربوط می شود.

اگر چه پدیده ی تقسیم بندی قشر مغزی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته، اما تقسیم بندی نیمکره ای در ساختارهای عمیقتر/ پایینتر مغز که با عنوان ساختارهای زیر-قشری  شناخته می شوند، به خوبی  مطالعه و درک نشده اند.

تفاوت های وابسته به سن و جنسیت در ساختارهای زیر-قشری

گروهی از دانشمندان به رهبری تولیو گوادالوپ در بخش روانشناسی زبان مؤسسه مکس پلانک – هلند تحقیقاتی را درخصوص تاثیرات (تفاوت ها) جنسیتی، راست یا چپ دستی و سن افراد بر روی تنوع عدم تقارن ساختارهای زیر-قشری مغز انجام دادند. این تیم اطلاعاتی را که از یک نمونه بزرگ ۱۵۸۴۷ نفری از ۵۲ مجموعه داده ی موجود MRI گرفته شده بود، جمع آوری کرد.

بیشتر بدانید:  مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نویز دارد!

نتایج نشان داد که تفاوت های جنسیتی در قالب عدم تقارن گلوبوس پالیدوس globus pallidus و پوتامن putamen وجود دارند. همچنین مشخص شد که عدم تقارن در قشر مغز افراد به سن آنها وابسته است. ارتباطی بین راست یا چپ دستی با عدم تقارن نواحی زیر-قشری پیدا نشد.

نواحی نامتقارن وابسته به عامل وراثت

در میان ساختارهای تجزیه و تحلیل شده ی مغز، عدم تقارن در گلوبال پالیدوس ، قشر مغز cortex ، هیپوکامپ hippocampus  و تالاموس thalamus به شدت وراثتی بودند. به این معنی که این مناطق زیر-قشری مغز، با تاثیرپذیری از تنوع ژنتیکی، بیشترین احتمال تاثیر بر شناخت فرد و آسیب پذیری در برابر اختلالات مغزی را دارند. این یافته ها با چندین مطالعه ی روی دوقلوها، به صورت مشابه، نشان می دهند ژنتیک در ایجاد تفاوتها در عدم تقارن های ساختاری در نواحی زیر قشری نظیر بخش آمیگدال amygdala نقش مهمی ایفا می کند.

به طور کلی، مشخص شد که اگر چه برخی از ساختارهای زیرقشری به دلیل جنس و سن، نامتقارن هستند، اما بعضی از آنها تحت تاثیر ساختار ژنتیکی ما قرار می گیرند.

محققان به این نتیجه رسیدند، “ما تفاوت های جنسیتی معتبری را در عدم تقارن های ساختاری گلوبال پالیدوس و قشر مغز پیدا کردیم که به همراه هیپوکامپ و تالاموس، عدم تقارن های وراثتی قابل توجهی را در میان هفت ساختار مورد بررسی داشتند.”

این مطالعه درکی مفصلتری از تقسیم بندی نیمکره ای در ساختارهای زیر-قشری مغز را فراهم می کند. با این حال، این مطالعه به وضوح نیاز به تحقیق بیشتر در مورد عدم تقارن ساختارهای زیر قشری و تاثیر آن بر رفتار انسان را پیشنهاد می کند.

بیشتر بدانید:  اشعه های کیهانی به مغز آسیب می زند

ترجمه: فریبا زمانی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت Psypost :

Study of 15,847 people worldwide uncovers gender differences in the asymmetry of major brain structures

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Brain Imaging and Behavior :

Human subcortical brain asymmetries in 15,847 people worldwide reveal effects of age and…

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *