خانه / تصویربرداری عصبی / آیا پرخوری یک نوع اعتیاد است؟/ارتباط چاقی و آزادسازی مخدرهای طبیعی در مغز

آیا پرخوری یک نوع اعتیاد است؟/ارتباط چاقی و آزادسازی مخدرهای طبیعی در مغز

نوروسافاری | محققان مرکز تصویربرداری PET در دانشگاه Turku دریافتند که غذا خوردن موجب آزاد سازی گسترده opioid (مخدر طبیعی موجود در بدن) در مغز شده که احتمالا در ایجاد حس سیری و لذت موثر است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایت خبری دانشگاه Turku، خوردن یک پیتزای خوشمزه سبب افزایش چشمگیر حس لذت میشود، این در حالی است که نوشیدن یک نوشیدنی با همان میزان ماده ی مغذی و همان میزان کالری این لذت را به وجود نمی آورد. با این حال، هر دو مورد سبب افزایش آزادسازی مخدرهای طبیعی در مغز میشوند.

مخدرهای طبیعی بدن، با احساس لذت و سرخوشی در ارتباط هستند. این مطالعه نشان میدهد که مقادیر قابل توجهی از اندورفین (endorphins) پس از خوردن یک پیتزای خوشمزه و حتی پس از مصرف یک نوشیدنی بدون مزه (اما با همان میزان کالری) در تمام مغز آزاد میشود. جالب تر اینکه میزان آزاد سازی اندورفین پس از مصرف نوشیدنی بدون مزه، بیشتر از خوردن یک پیتزای خوشمزه است. بنابراین شدت آزادسازی مخدرهای طبیعی (اندورفین) مستقل از حس لذت ایجاد شده از خوردن غذا است. با این حال، محققین معتقدند که احتمالا سیستم مخدر درونی، در تنظیم احساس سیری و لذت نقش دارد.

دکتر لاری نومنما از مرکز تصویربرداری PET دانشگاه Turku اینگونه بیان میکند: ” سیستم مخدر درونی، تنظیم کننده ی اشتها و غذا خوردن است؛ و پیش از این متوجه شده بودیم که از نقص عملکردی این سیستم، یکی از علائم بیماری چاقی (یا چاقی بیمارگونه) است. یافته های اخیر نشان میدهد که پرخوری ممکن است باعث تحریک بیش از حد سیستم مخدر درونی مغز شده (مشابه اعتیاد) و موجب ایجاد چاقی در فرد شود. این یافته ها فرصت هایی جدیدی را برای درمان پرخوری و چاقی در اختیار محققان قرار میدهد.”

دکتر جترو تولاری، پزشک و محقق این مرکز میگوید: ” شگفت انگیز است که اندورفین در تمام سطوح مغز آزاد میشود و این پدیده در مورد مصرف نوشیدنی بدون مزه شدیدتر رخ میدهد. این یافته، پایه ای برای مطالعات آینده در مورد پرخوری، بروز چاقی، اختلالات غذا خوردن و اعتیاد در اختیار محققان قرار میدهد.”

طراحی آزمایش

این مطالعه با تکنیک تصویربرداری PET انجام شد. به شرکت کنندگان ترکیب رادیواکتیوی تزریق شد که به گیرنده های مخدر مغز آنها متصل می شد. فعالیت رادیواکتیو موجود در مغز، سه بار با دستگاه PET اندازه گیری و ثبت شد: ۱٫ پس از خوردن یک وعده غذای خوشمزه (پیتزا) ۲٫ پس از خوردن یک وعده غذای بدون مزه (نوشیدنی بی مزه) ۳٫ پس از برخاستن از خواب و پیش از خوردن صبحانه.

 

بیشتر بدانید:  پس از مرگ 'هوشیاری از بین نمی‌رود'

ترجمه: سید محمدرضا گواهی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت دانشگاه Turku:

Eating Triggers Endorphin Release in the Brain

لینک مقاله پژوهشی در J Neurosci: 

Feeding releases endogenous opioids in humans

همچنین ببینید

درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5.0 49 نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند …

یک نظر

  1. سلام. خووب باشید.
    من ی مسئله ایی رو متوجه نشدم اینجا، اونم اینکه تعریف دقیق لذت چیه پس؟ یعنی چ اتفاقی میفته توو مغز ک ما میفهمیم بیشتر لذت بردیم؟
    این تعریف رو میدونیم آیا؟ یا هنوز نمی‌دونیم دقیقا؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *