اختلالات مغزی نوزادان زودرس “قبل از تولد در رحم مادر شروع می شود”

نوروسافاری | براساس تحقیقاتی که در نوع خود از اولین موارد است، حتی قبل از تولد، نوزادان زودرس یا نارس ممکن است تغییراتی در رشد مدارهای مغزی خود نشان دهند.

به گزارش نوروسافاری، براساس تحقیقات محققان مدرسه پزشکی Yale و همکارانشان در موسسات ملی سلامت (NIH) و دانشگاه ایالتی Wayne، نوزادان نارس حتی قبل از تولد خود هم تغییراتی در رشد مغز خود نشان می دهند. یافته های مذکور در نشریه گزارشات علمی، گروه انتشاراتی Nature منتشر گردیده است. براساس نظر محققان، ۱۰ تا ۱۱ درصد از نوزادان آمریکایی بصورت نارس متولد می شوند. این مطالعه ‌جدید نشان می دهد عوامل دخیل در تولد زود هنگام می توانند بر رشد مغز در همان رحم مادر هم تاثیر بگذارند و باعث ایجاد اختلالات قابل توجهی در رشد اعصاب، از قبیل اختلالات اوتیسم، بیش فعالی همراه با نقص توجه و نیز فلج مغزی شوند. در این تحقیق، محققان مدرسه پزشکی Yale شامل Laura Ment, M.D., Dustin Scheinost و R. Todd Constable همکاری نزدیکی با محقق اصلی یعنی Moriah Thomason از دانشگاه ایالتی Wayne و نیز Roberto Romero, M.D رئیس شاخه تحقیقات پیش از تولد و مدیر برنامه مامایی و پزشکی مادر ـ نوزاد NICHD/NIH داشته اند.

روش تحقیق

این تیم تحقیقاتی از تصویر برداری رزونانس مغناطیسی کارکردی در حالت خوابیده استفاده کرده اند تا ارتباط اعصاب در مغز را در درون رحم و برای ۳۲ جنین دارای آناتومی نرمال مغز مشخص کنند که ۱۴ مورد از آنها در ادامه بصورت زایمان پیش از موعد، متولد شده اند (بین ۲۴ تا ۳۵ هفته). بیماران در دانشگاه Wayne State مورد مطالعه قرار گرفته اند و Scheinost بعنوان استادیار در مرکز تحقیقات MRI در مدرسه پزشکی Yale از استراتژیهای نوین fMRI برای تشخیص تفاوت در شبکه های اعصاب میان گروههای مورد مطالعه، استفاده کرده است.

این تیم متوجه شد که ارتباط عصبی در جنین هایی که بعدا بصورت نارس متولد شده اند، کمتر بوده است. یافته ها بیشتر مربوط به نیمکره چپ و نواحی پیش زبانی مغز بوده اند. Scheinost بیان داشته است که دیدن تفاوتهای مرتبط با تولد نارس آنهم چند هفته قبل از وقوع تولد زودهنگام، خیلی جالب است. نوزادان زودرس معمولا  تغییراتی در نواحی زبانی مغز  دارند و نکته ای که بخصوص تعجب آور است این است که تفاوتهای جنینی تشخیص داده شده توسط ما هم مربوط به همین نواحی زبانی هستند.

Ment بعنوان محقق دیگر و استاد پزشکی اطفال و عصب شناسی در مدرسه پزشکی Yale بیان داشته که این یافته ها نشان می دهند که نوزادان نارس تغییراتی را در سیستم عصبی خود و قبل از تولد نشان می دهند. اختلال در ارتباط اعصاب در نواحی زبانی در نوزادان و مدتها قبل از تولد آنها نیاز به مطالعه ‌بیشتر دارد اما برای تحقیقات آینده مهم است که هر دوی علتهای پیش از تولد و پیامدهای تولد زود هنگام بررسی شود.

تحقیقات آتی این تیم بر علتهای احتمالی تولد زود هنگام از قبیل عفونت و التهاب تمرکز خواهد داشت تا مشخص شود که آیا این شرایط بر رشد مغز در رحم تاثیر می گذارند یا خیر و اگر موثر هستند، چگونه این تاثیر گذاری رخ می دهد. آنها همچنین مطالعه ای طولانی مدت بر روی کودکان شرکت کننده انجام خواهند داد تا پیامدهای بلند مدت را هم ثبت کنند.

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش پژوهشی:

Weak functional connectivity in the human fetal brain prior to preterm birth

لینک خبر در وبسایت دانشگاه یل:

Brain impairments in premature infants may begin in the womb

بیشتر بدانید:  چگونه کتامین مغز را برای مبارزه با افسردگی تغییر می دهد

همچنین ببینید

دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری از مدارهای عصبی (دوره هفتم)

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *