استفاده از “مونوریل تومور” برای استخراج تومور مغزی!

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | سازمان غذا و داروی آمریکا اولین “فناوری برداشت تومور مغزی” ابداعی دانشمندان دانشگاه دوک را که تومور را در نهایت امنیت از داخل مغز خارج می‌کند تایید کرد.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه دوک، محققان این دانشگاه یک فناوری استخراج تومور مغزی را به نام “مونوریل تومور” (Tumor Monorail) توسعه داده‌اند که شیوه جالبی برای درمان تومور مغزی دارد.

این روش جدید زیست‌پزشکی به طرزی شگفت‌انگیز به تومور نفوذ می‌کند و آن را با پیشگیری از عوارض برداشت تومور برداشت می‌کند.

این فناوری در حال حاضر توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا(FDA) تأیید شده است و به عنوان یک ابزار خارق العاده شناخته شده است. این وضعیت به این معنی است که سازمان غذا و داروی آمریکا قصد دارد تا توسعه این ابزار را تسریع کند تا برای استفاده عمومی آماده شود.

این دستگاه با شبیه‌سازی خواص فیزیکی ماده سفید مغز، تومورها را به پیشروی به سمت بیرون مغز هدایت می‌کند. پس از آنکه تومور به قشر مغز رسید، این دستگاه که به شکل یک نوار است سلول‌های تومور را با خیال راحت سوار مونوریل و آنها را برداشت می‌کند.

“بارون برهما” جراح مغز و اعصاب بیمارستان کودکان آتلانتا که از ابتدای سال جاری به تیم تحقیقاتی این پروژه پیوسته است، گفت:

مونوریل تومور دستگاهی است که بازی را تغییر می‌دهد و نحوه درمان تومورهای مغزی را متحول می‌کند.

وی افزود:

تومورهای زیادی وجود دارند که به دلیل محل قرارگیری یا ضعف بیمار غیرقابل جراحی هستند. این دستگاه باعث می‌شود تا پزشکان توانایی جراحی این تومورها را با حداقل دسترسی داشته باشند.

بیشتر بدانید:  نقش افکار در رشد یک نوع تومور مغزی

هدایت تومور به دور از تومور مادر

این دستگاه تومور را از بین نمی‌برد، اما با هدایت بخشی از تومور به یک مخزن باعث می‌شود که آنها قابل کنترل باشند و اطمینان حاصل شود که تومور مغزی دیگر به معنای حکم مرگ نیست.

مطالعه اولیه برای توسعه این دستگاه در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و از آن زمان در آزمایشات روی موش‌ها با موفقیت عمل کرده است. محققان نیز در حال طراحی مجدد آن برای استفاده انسانی هستند.

“نصیر مکرم” سرپرست این مطالعه می‌گوید:

مهمترین مسئله این است که تومور به وسیله دستگاه ما به یک محدوده کنترل شده و به دور از تومور مادر برده می‌شود و در بافت سالم مغز پخش نمی‌شود.

محققان در حال حاضر این دستگاه را ارتقا داده‌اند تا توسط بدن انسان به خوبی تحمل شود. تیم سازنده در حال حاضر در تلاش برای اثبات این است که این دستگاه در نهایت برای استفاده انسانی امن است.

مکرم افزود:

هیجان انگیزترین بخش در مورد این مطالعه این است که به ما فرصتی می‌دهد تا به FDA به عنوان یک شریک و نه صرفاً یک بررسی کننده نگاه کنیم.

وی ادامه داد:

وظیفه ما اول از همه این است که ثابت کنیم که این دستگاه برای بیماران خطرناک نیست که این یک فرآیند بسیار پیچیده است. با دسترسی مستقیم به بازرسان FDA می‌توانیم واکنش‌های کارآمدتر و سریع‌تری را به دست آوریم تا اطمینان حاصل شود که همه نگرانی‌هایمان حل شده است.

بیشتر بدانید:  ابتلا به تومور مغزی "در افراد تحصیلکرده شایع تر است"

منابع:

FDA labels Duke researchers’ device to help extract brain tumors a ‘breakthrough’ – The Chronicle
Brain Tumor ‘Pied Piper’ Device Gains Breakthrough Status | Duke Pratt School of Engineering
Guiding intracortical brain tumour cells to an extracortical cytotoxic hydrogel using aligned polymeric nanofibres | Nature Materials

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.