افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران ام اس با نقص در شناخت اجتماعی مرتبط است

 نوروسافاری | یک مطالعه جدید توسط محققان بنیاد کسلر، نقایص شناخت اجتماعی در مولتیپل اسکلروزیس را با علائم سایر حوزه ها مرتبط کرده است. مقاله “رابطه بین شناخت اجتماعی و خستگی، علائم افسردگی و اضطراب در بیماری مولتیپل اسکلروز” اخیرا توسط مجله عصب روانشناسی منتشر شده است.

نویسندگان این مقاله ها عبارتند از: دکترهلن ژنوا، دکتر کیتی لنکست، دکتر ژان لنگنفلدر، کریستوفر بوبر، دکترجان دلوکا و دکترنانسی چیاراوالوتی، بنیاد کسلر.

به گزارش نوروسافاری از بنیاد کسلر، محققان با استفاده از تست های تشخیص عواطف چهره و نظریه ذهن، ۲۸ فرد مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس را برای بررسی اختلالات شناخت اجتماعی آزمایش کردند و با غربالگری خستگی، افسردگی و اضطراب به دنبال ارتباط بین نقایص شناخت اجتماعی با  این مشکلات معمول در این جمعیت بودند. آنها همچنین با استفاده از روش آزمون SDM، توانایی شناختی غیر اجتماعی، مانند توجه و سرعت پردازش را اندازه گیری کردند.

یافته های اولیه نشان داد که بین عملکرد ضعیف تر در زمینه معیارهای شناخت اجتماعی و افزایش علائم افسردگی، اضطراب و خستگی، بیشتر از همه خستگی روانی رابطه استوار وجود داشت. توانایی شناختی عامل مداخله گر در ارتباط  بین این متغیرها نبود.

دکتر ژنوا، معاون بنیاد مرکز روانشناسی عصبی و تحقیقات علوم اعصاب گفت:

این تحقیق اهمیت موضوع علیت و تاثیرات متقابل را مطرح می کند. ماهیت روابط میان این متغیرها همچنان ناشناخته باقی مانده است.

وی توضیح داد:

ما نمی توانیم بگوییم که آیا نقص شناخت اجتماعی وضعیت خلق و خو و خستگی را بدتر می کند یا برعکس. ماهیت روابط آنها ممکن است دوطرفه باشد. شناخت ضعیف اجتماعی ممکن است خستگی، افسردگی و اضطراب را بدتر کند و منجر به انزوای اجتماعی بیشتر شود. این به نوبه خود، ممکن است عملکرد شناختی اجتماعی را بدتر کند.

بیشتر بدانید:  ترکیبی جدید باعث بهبودی میلین در بیماری ام اس می شود

نیاز به بررسی بیشتر

محققان بر ماهیت مقدماتی بودن یافته های خود تأکید کردند و تحقیقات بیشتر را در مورد روابط این عوامل در افراد مبتلا به ام اس توصیه کردند، و همچنین توصیه کردند در سایر جمعیت های غیر مبتلا به مشکلات عصبی و افراد سالم به عنوان کنترل انجام شود. دکتر ژنوا گفت:

همه این شرایط بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد. برای کاهش تأثیر آنها، باید تعامل شناخت اجتماعی، خلق و خو و خستگی را درک کنیم. مطالعه ما یک گام اولیه برای درک پویایی این مساله در جمعیت مبتلا به MS است.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Kessler researchers investigate social cognition, mood and fatigue in multiple sclerosis

لینک مقاله:

Relationship between social cognition and fatigue, depressive symptoms, and anxiety in multiple sclerosis

همچنین ببینید

دوره آموزشی استفاده از پایتون در علوم اعصاب (دوره ششم)

4.7 / 5 ( 12 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *