افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران ام اس با نقص در شناخت اجتماعی مرتبط است

 نوروسافاری | یک مطالعه جدید توسط محققان بنیاد کسلر، نقایص شناخت اجتماعی در مولتیپل اسکلروزیس را با علائم سایر حوزه ها مرتبط کرده است. مقاله “رابطه بین شناخت اجتماعی و خستگی، علائم افسردگی و اضطراب در بیماری مولتیپل اسکلروز” اخیرا توسط مجله عصب روانشناسی منتشر شده است.

نویسندگان این مقاله ها عبارتند از: دکترهلن ژنوا، دکتر کیتی لنکست، دکتر ژان لنگنفلدر، کریستوفر بوبر، دکترجان دلوکا و دکترنانسی چیاراوالوتی، بنیاد کسلر.

به گزارش نوروسافاری از بنیاد کسلر، محققان با استفاده از تست های تشخیص عواطف چهره و نظریه ذهن، ۲۸ فرد مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس را برای بررسی اختلالات شناخت اجتماعی آزمایش کردند و با غربالگری خستگی، افسردگی و اضطراب به دنبال ارتباط بین نقایص شناخت اجتماعی با  این مشکلات معمول در این جمعیت بودند. آنها همچنین با استفاده از روش آزمون SDM، توانایی شناختی غیر اجتماعی، مانند توجه و سرعت پردازش را اندازه گیری کردند.

یافته های اولیه نشان داد که بین عملکرد ضعیف تر در زمینه معیارهای شناخت اجتماعی و افزایش علائم افسردگی، اضطراب و خستگی، بیشتر از همه خستگی روانی رابطه استوار وجود داشت. توانایی شناختی عامل مداخله گر در ارتباط  بین این متغیرها نبود.

دکتر ژنوا، معاون بنیاد مرکز روانشناسی عصبی و تحقیقات علوم اعصاب گفت:

این تحقیق اهمیت موضوع علیت و تاثیرات متقابل را مطرح می کند. ماهیت روابط میان این متغیرها همچنان ناشناخته باقی مانده است.

وی توضیح داد:

ما نمی توانیم بگوییم که آیا نقص شناخت اجتماعی وضعیت خلق و خو و خستگی را بدتر می کند یا برعکس. ماهیت روابط آنها ممکن است دوطرفه باشد. شناخت ضعیف اجتماعی ممکن است خستگی، افسردگی و اضطراب را بدتر کند و منجر به انزوای اجتماعی بیشتر شود. این به نوبه خود، ممکن است عملکرد شناختی اجتماعی را بدتر کند.

بیشتر بدانید:  ترکیبی جدید باعث بهبودی میلین در بیماری ام اس می شود

نیاز به بررسی بیشتر

محققان بر ماهیت مقدماتی بودن یافته های خود تأکید کردند و تحقیقات بیشتر را در مورد روابط این عوامل در افراد مبتلا به ام اس توصیه کردند، و همچنین توصیه کردند در سایر جمعیت های غیر مبتلا به مشکلات عصبی و افراد سالم به عنوان کنترل انجام شود. دکتر ژنوا گفت:

همه این شرایط بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد. برای کاهش تأثیر آنها، باید تعامل شناخت اجتماعی، خلق و خو و خستگی را درک کنیم. مطالعه ما یک گام اولیه برای درک پویایی این مساله در جمعیت مبتلا به MS است.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Kessler researchers investigate social cognition, mood and fatigue in multiple sclerosis

لینک مقاله:

Relationship between social cognition and fatigue, depressive symptoms, and anxiety in multiple sclerosis

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *