خانه / علوم اعصاب بالینی / الکتروآنسفالوگرافی شناختی چیست؟ (قسمت اول)

الکتروآنسفالوگرافی شناختی چیست؟ (قسمت اول)

eeg

نوروسافاری | الکتروآنسفالوگرافی شناختی به مطالعه این موضوع میپردازد که چطور کارکردهای شناختی (مثل ادراک، حافظه، زبان، هیجان، کنترل و نظارت رفتار و همچنین شناخت اجتماعی) با فعالیت الکتریکی مغز حمایت یا بازنمایی میشوند.

بنابراین الکتروآنسفالوگرافی شناختی طیف گسترده ای است که در یک سمت آن پژوهشگرانی هستند که در کل به پردازش های شناختی علاقمند هستند. الکتروآنسفالوگرافی برای این دسته از پژوهشگران به این دلیل مفید است که نسبت به مقیاس های رفتاری مثل “زمان واکنش” یا “روش های خودگزارش دهی درون نگرانه” حساسیت بالاتری دارد، بنابراین بهتر میتواند پردازش های شناختی و زیرعناصر آنها را از هم تمیز دهد. در این طیف طراحی آزمایش و نظریه مهم و حیاتی هستند درحالی که توانایی های تحلیل پیشرفته داده  و تفسیر های نوروفیزیولوژیکی دقیق اهمیت کمتری دارند. در این طیف هدف عمده، مجزا کردن و فهمیدن عناصر شناختی رفتار است.

به نوشته نوروسافاری، در سمت دیگر این طیف محققانی هستند که به ویژگی های کارکردی شبکه های عصبی علاقمند هستند و از پارادایم های شناختی به عنوان ابزار استفاده میکنند تا الگوهای خاصی از فعالیت عصبی را برانگیزانند. برای این دسته از محققان الکتروآنسفالوگرافی به این دلیل مفید است که مقیاس مستقیمی از فعالیت جمعیتی نورون ها است و میتواند پژوهش در انسان ها را با مدل های محاسباتی پردازش های نوروبیولوژیکی و نوروفیزیولوژیکی مرتبط کند و فرصتی برای مقایسه های تطبیقی فراهم کند. این دسته تکالیف شناختی تا حد ممکن ساده هستند و شامل حالتهای محدود و تکرار آزمایشهای زیاد است.

بنابراین ما طیفی داریم که در یک سمت آن روانشناسی و در سمت دیگر آن علوم اعصاب است. به عنوان یک الکتروآنسفالوگرافیست شناختی مهم است که جایگاه خودتان را در این طیف تشخیص دهید چون به شما کمک میکند که آزمایشات، فرضیه ها، تحلیل داده ها، مجلات هدف و کنفرانس ها و مسیر شغلی تان را بهتر انتخاب کنید. همچنین به شما کمک می کند که انتخاب کنید مقالات روانشناسی شناختی را بخوانید یا مقالات علوم اعصاب را مطالعه کنید، این مسئله همچنین بر نوع تحلیل هایی که باید اجرا کنید و نوع مجلاتی که برای انتشار یافته هایتان انتخاب میکنید تأثیرگذار است.

چگونه به طور حرفه ای در این حوزه وارد شویم؟

در ادامه پایه های مفهومی، ریاضیاتی و اجرایی (از طریق برنامه نویسی متلب) تحلیل های مربوط به زمان، زمان-فرکانس و تحلیل های برپایه همزمانی در مگنتوآنسفالوگرافی ([MEG[1)، الکتروآنسفالوگرافی ([EEG[2) و پتانسیل های میدان موضعی ([LFP[3) بررسی خواهد شد.

الکتروآنسفالوگرافی غیرتهاجمی انسان برای مدت زیادی است (حداقل از دهه ۱۹۶۰) که وجود دارد، هرچند که تاریخچه آن به ثبت هانس برگر در اواخر ۱۹۲۰ برمیگردد. این تاریخچه طولانی را مدیون افزایش توان محاسباتی، نرم افزارهایی مثل متلب با زبان های برنامه نویسی روان و توسعه جعبه ابزارهای رایگان (مثل eeglab، fieldtrip، spm، nutmeg، cartool و BrainStorm) و نرم افزار های تجارتی (مثل Brain Vision Analyzed، Curry و BESA) هستیم.

سه جعبه ابزار مفید متلب برای تحلیل های داده های ای ای جی بر اساس میزان استفاده بدین قرارند: signal-processing toolbox، statistics toolbox و image-processing toolbox.

بیشتر مطالب آموزشی که در ادامه می آید برای EEG، MEG، electrocorticogram (ECoG-intracranial EEG) ، LFP، EMG (electromyography)، fMRI، near-infrared spectroscopy یا هرنوع سیگنالی که به صورت مجزا نمونه گیری میشود و در طول زمان متغیر است، مفید است.

منبع: کتاب analyzing neural time series data اثر Mike X Cohen

ترجمه: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

………………………………………………………………………………..

بیشتر بدانید:  "نقشه فعالیتی مغز" مانند اثر انگشت منحصر به فرد است

[۱] Magnetoencephalography

[۲] Electroencephalography

[۳] Local field potential

همچنین ببینید

چگونه استرس بی اشتهایی عصبی ایجاد می کند؟

4.9 11 نوروسافاری | مطالعه ای نشان می دهد که چگونه استرس در مدل حیوانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *