امواج مغزی ایده های بدیهی را برای افزایش خلاقیت سرکوب می کنند

نوروسافاری | با توجه به یافته دانشمندان دانشگاه کویین ماری لندن و دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز دارد تا ایده های بدیهی را سرکوب کند تا به خلاقانه ترین ایده ها دست یابد.

برای خلاق بودن نیاز است که ما ایده های رایج و سهل الوصول را از خود دور کنیم ولی ما اطلاعات کمی درباره ی اینکه این اتفاق چگونه در مغزمان رخ می دهد داریم.

مطالعه ای که در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ شده است نشان می دهد که امواج مغزی نقشی حیاتی در مهار کردن وضعیت تفکر همیشگی و عادت شده دارند تا مسیر دستیابی به ایده های غیرمعمول و دور از دسترس را هموار سازد.

محققان یافته اند که این امواج مغزی یا نوسانات آلفا در ناحیه ی تمپورال راست مغز وقتی افراد نیاز به سرکوب کردن ارتباط های گمراه کننده در تکالیف خلاقانه دارند افزایش می یابد.

این ارتباطات رایج در هر دو نوع تفکر همگرا و واگرا (وقتی که افراد باید با ایده های خلاقانه ی زیادی کنار بیایند) یافت می شوند.

سطوح بالاتر امواج آلفا، انسان را قادر می سازد تا با ایده هایی کنار آیند که با کاربردهای شناخته شده و رایج فاصله دارند.

بیشتر بدانید:  افزایش هشت درصدی خلاقیت با تحریک الکتریکی مغز

تقویت تفکر خلاقانه

محققان نشان داده اند که تحریک ناحیه ی تمپورال راست مغز در فرکانس موج آلفا توانایی مهار کردن ارتباطات کلیشه ای و همیشگی را در هر دو نوع تفکر خلاقانه افزایش می دهد.

این مسئله از طریق اعمال جریان الکتریکی به مغز از طریق روشی غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی فراجمجمه ای با جریان متناوب (tACS)  که اثرات جانبی حسی را به حداقل می سازد, نشان داده شده است.

این یافته ها دستاوردهای جانبی هم دارد از جمله اینکه ما چگونه خلاقیت را درک می کنیم و راه های بالقوه ای را پیش رویمان قرار می دهد که چگونه فرایند خلاقیت را تحت تاثیر قرار دهیم، مثلا از طریق روش هایی مثل tACS.

محقق ارشد دکتر کارولین دی برناردی لوفت از دانشگاه کویین مری لندن می گوید:

اگر ما بخواهیم استفاده هایی متفاوت از لیوان را ابداع کنیم ابتدا باید تجربه ی قبلیمان را مهار کنیم که می گوید لیوان یک ظرف است. تازگی مطالعه ی ما این است که نشان می دهد نوسانات آلفای تمپورال راست, یک مکانیسم نورونی کلیدی برای کنار زدن این ارتباطات کلیشه ای است. به منظور فهمیدن فرایند هایی که اساس تولید ایده های بدیع و منحصر بفرد هستند  نیاز است که آن را به فرایند های تشکیل دهنده اش مجزا سازیم و خلاقیت را تا جای ممکن کالبدشکافی و تشریح کنیم و این اجزا را در یک زمینه ی خاص تحلیل کنیم. پیش از آن که این اجزا را دوباره کنار هم قرار دهیم و فرایند را به طور کلی ببینیم.

بیشتر بدانید:  ریشه اخلاق در ساختارهای مغزی است؟/افزایش فعالیت سیستم پاداش مغز در افراد با سطح بالای استدلال اخلاقی

سنجش فعالیت مغز

محققان مکانیسم نورونی مسئول خلاقیت را از طریق به نمایش درآوردن فعالیت الکتریکی مغز به وسیله ی الکتروانسفالوگرافی نشان دادند. الکتروانسفالوگرافی (EEG) سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسور های کوچکی که در روی جمجمه جایگذاری شده اند جمع آوری می کند. همچنین استفاده از tACS  آن ها را قادر ساخت تا نقش علت و معلولی امواج را مورد کاوش قرار دهند.

در آزمایش هایی که اجرا کردند به این مسئله دقت کردند که چگونه مغز از عهده ی مجموعه ای از تکالیف خلاقانه برمی آید مثل پیدا کردن کلمه ای که با کلمه ای دیگر ارتباط داشته باشد. برای مثال هر بار که ما مفاهیمی مرتبط با یک کلمه را جست و جو می کنیم ابتدا با ارتباطات قویتر شروع می کنیم و به تدریج به سمت ارتباطات ضعیف تر یا دور تر پیش می رویم. (برای مثال:گربه>سگ>حیوان>حیوان خانگی>انسان>مردم>خانواده)

مطالعات قبلی نشان داده بود که بعضی از افراد از بعضی دیگر خلاق ترند زیرا آنها قادرند از ارتباطات قوی و دم دستی پرهیز کرده و این امر منجر به یافتن موارد دورتر از ذهن می شود و این مطالعه نشان می دهد که امواج مغزی آلفا به طرزی حیاتی در این فرایند درگیر است.

بیشتر بدانید:  پنج پندار نادرست درباره خلاقیت

طی طریق کمتر پیموده شده

جویدیپ باتاچاریا استاد دانشگاه لندن و نویسنده ی همکار در این مطالعه افزود:

همان طور که رابرت فراست در این شعر معروفش سروده: دو مسیر در جنگل از یکدیگر جدا می شدند و من آن مسیری را انتخاب کردم که کمتر پیموده بودم  و این همه ی تفاوت ها را ایجاد کرد.

انتخاب مسیر کمتر پیموده شده برای خلاقانه فکر کردن لازم است و یافته های ما شواهدی را فراهم می آورد که چگونه این فرایند در مغز ما انجام می شود.

اکنون محققان امیدوارند بفهمند که چگونه فرایند های نورونی هنگام حل مسائل خلاقانه در خارج از شرایط آزمایشگاهی یکپارچه می شوند و اینکه آیا ممکن است وسایل تحریکی بسازیم که مغز را مانیتور کند و خلاقیت را هرموقعی که لازم است برانگیزد.

ترجمه: محمدحسن ابوالحسنی – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  طعنه و کنایه 'خلاقیت را زیاد می‌کند'

لینک مقاله:

Right temporal alpha oscillations as a neural mechanism for inhibiting obvious associations

لینک خبر:

Brainwaves suppress obvious ideas to help us think more creatively

بیشتر بدانید:  فراموشی غیر اخلاقی: "زمانیکه مغز برای حفظ خودانگاره مثبت، رفتارهای بد را فراموش می کند"

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره هفدهم)

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر …

۲ comments

  1. پس میشه گفت که اگه ما به مغزمون میدون بدیم که راه هایی کمتر پیموده شده رو امتحان کنه و به کل از یکنواخت شدن شیوه ها و راه ها جلوگیری کنیم ، کمک کردیم که مغزمون خلاق تر بشه؟ درست فهمیدم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *