انتقال خاطره از طریق تزریق RNA

Rate this post

نوروسافاری | محققان توانسته اند یک خاطره را از یک حلزون دریایی به حلزون دریایی دیگر از طریق تزریق RNA و ایجاد خاطره ی مصنوعی، انتقال دهند. این روش می تواند راه جدیدی برای کاهش آسیبهای ناشی از خاطرات دردناک بوسیله RNA و یا حتی بازیابی خاطرات فراموش شده باشد.
دیوید گلانزمن، محقق ارشد این مطالعه و پروفسور فیزیولوژی و نوربیولوژی دانشگاه کالیفرنیا، بیان می کند:
” در آینده ای نه چندان دور میتوانیم با استفاده از RNA باعث بهبود اثرات ناشی از بیماری آلزایمر و یا اختلال استرس پس از سانحه شویم”.
به گزارش نوروسافاری از دانشگاه UCLA مطالعه ی این گروه در تاریخ ۱۴ ماه می در ژورنال eNeuro ، یک ژورنال آنلاین مختص نوروساینس، به چاپ رسیده است.
مولکول RNA و یا همان ریبونوکلئیک اسید، به عنوان پیام رسان سلولی که پروتئین ها را می سازد و فرمان های DNA را به دیگر نقاط سلول حمل می کند، شناخته می شود. اکنون می دانیم که RNA ها علاوه بر نقش مهمی که در کد کردن پروتئین ها دارد، در تنظیم پروسه های مختلف سلولی مرتبط با رشد و بیماری نیز دخیل هستند.

طراحی مطالعه

محققین این تیم، شوک خفیف الکتریکی را به ناحیه ی انتهایی دم یک گونه از حلزون های دریایی به نام Aplysia وارد کردند. این حلزون ها هر ۲۰ دقیقه و به تعداد ۵ بار شوک الکتریکی خفیف را دریافت کردند و سپس بعد از ۲۴ ساعت دیگر و دوباره به همین تعداد به حلزون ها شوک وارد شد. این شوک ها باعث افزایش واکنش دفاعی گوشه گیری، پاسخی برای محافظت در برابر خطرات احتمالی، در حلزون ها شد. پس از آن هنگامی که دانشمندان ضربه ی آرامی را به همان ناحیه از دم حلزون های شوک دیده وارد کردند، این حلزون ها یک حالت انقباض تدافعی را به مدت ۵۰ ثانیه از خود نشان دادند که این عمل نوعی یادگیری به نام ” حساس سازی ” است، اما حلزون هایی که شوک را دریافت نکرده بودند تنها یک ثانیه این حالت را از خود نشان دادند.
محققین RNA هایی را از سیستم عصبی حلزون هایی که شوک را در ناحیه دم دریافت کرده بودند، یک روز پس از سری دوم وارد کردن شوک، جمع آوری نمودند. همچنین RNA هایی نیز از حلزون های که مورد شوک واقع نشده بودند نیز جمع آوری شد. RNA های گروه اول حلزون ها ( حساس سازی شده ) و گروه دوم به دو دسته هفت تایی از حلزون هایی که به آنها شوک وارد نشده بود، تزریق شد.
قابل توجه بود که آن گروه از حلزون هایی که RNA گروه اول را دریافت کرده بودند در پاسخ به ضربه ی آرام آنگونه رفتار کردند که انگار خود آنها از ابتدا مورد شوک الکتریکی قرار گرفته اند و حالت انقباضی تدافعی خود را به مدت ۴۰ ثانیه نگه داشتند. این در حالی است که حلزون های گروه کنترل واکنش تدافعی انقباضی طولانی از خود نشان ندادند.
در مرحله ی بعدی دانشمندان این RNA ها را به پتری دیش هایی که محتوی سلول های عصبی از حلزون های مورد شوک واقع نشده بود، اضافه کردند. در بعضی از این دیش ها RNA حلزون های شوک دیده و در بعضی دیگر RNA گروه حلزون های شوک ندیده گنجانده شد. همچنین بعضی از این پتری دیش ها حاوی نورون های حسی و بعضی دیگر نورون های حرکتی بودند که مسئول واکنش در حلزون ها هستند.

بیشتر بدانید:  تحصیلات بالاتر منجر به بهبودی بهتر بعد از آسیب‌های تروماتیک مغزی می‌‌شود

هنگامی که به دم حلزون دریایی شوک وارد می شود، نورون های حسی تحریک پذیر تر می شوند و جالب است که اضافه کردن RNA این گروه از حلزون ها به پتری دیش های حاوی نورون های حسی نیز باعث افزایش تحریک پذیری این نورون ها می شود و این در حالی است که این RNA ها تاثیری بر تحریک پذیری نورون های حرکتی ندارند. همچنین RNA های استخراج شده از حلزون هایی که مورد شوک واقع نشدند تاثیری بر تحریک پذیری نوروهای حسی درون پتری دیش ها نداشته است.

اهمیت مطالعه

در علوم اعصاب، تا کنون تصور بر این بوده است که خاطرات در سیناپس ها ذخیره می شوند اما گلانزمن بر این باور است که خاطرات در هسته ی نورون ها نگه داری می شوند و بیان می کند که ” اگر خاطرات در سیناپس ها نگه داری می شدند آزمایش های ما به هیچ وجه به نتیجه نمی رسیدند”.
گلانزمن همچنین به این نکته اشاره می کند که دانشمندان درباره ی بیولوژی سلولی این شکل ساده از یادگیری در این حیوان، بیشتر از هر شکل یادگیری در سایر موجودات، اطلاعات دارند و پروسه های سلولی و مولکولی بین حلزون دریایی و انسان شبیه است و این در حالی است که حدود ۲۰,۰۰۰ نورون در سیستم عصبی مرکزی حلزون دریایی وجود دارد ولی تعداد نورون های سیستم عصبی مرکزی انسان حدود ۱۰۰ میلیارد می باشد.
گلانزمن ادعا می کند که در آینده این امکان دارد که با استفاده از RNA بتوان خاطراتی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر فراموش شده اند را دوباره زنده کرد و باور دارند که خاطرات فراموش شده را می توان بازیابی کرد.
انواع مختلفی از RNA وجود دارد که دکتر گلانزمن قصد دارد در در پژوهش های آتی اش انواع RNA هایی که می توانند در انتقال خاطرات مورد استفاده قرار بگیرند را مشخص کند.

بیشتر بدانید:  چرا رویاهای خود را به یاد نمی آوریم؟ راه حل چیست؟

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر :

UCLA biologists ‘transfer’ a memory

لینک مقاله اصلی:

RNA from Trained Aplysia Can Induce an Epigenetic Engram for Long-Term Sensitization in Untrained Aplysia

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *