انجام بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | آنچه که درباره میگرن و بوتاکس نیاز دارید که بدانید را در این مقاله خواهید خواند. همه ما درباره بوتاکس شنیده ایم،‌ آنچه که موجب پیشانی های بدون چروک در هالیوود است. ولی بوتاکس برای خیلی از کسانی که از بیماریهای پزشکی مزمن رنج میبرند هم تسکینی است. در سال ۲۰۱۰، بوتاکس برای استفاده در میگرن مزمن تأیید شد و خیلی از بیماران گزارش موفقیت این روش درمانی را میدهند. ولی قبل از در نظر گرفتن این درمان چه چیزی باید بدانید؟

چه نوع سردردی بهترین جواب را به بوتاکس میدهد؟

 به گزارش نوروسافاری از بنیاد میگرن امریکا، بوتاکس تنها تأیید FDA را برای میگرن های مزمن دارد که به معنای سردرد در ۱۵ روز یا بیشتر در طول یک ماه است. دکتر اندرو بلومنفلد، مدیر مرکز سردرد کالیفرنیای جنوبی میگوید:

هرچه سردردها مکررتر باشند بوتاکس اثرگذارتر است. بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از ۱۵ روز در ماه سردرد دارند توصیه نمی شود.

بیشتر بدانید:  بوتاکس از جریان خون به مغز راه می یابد

بوتاکس چیست؟

    بوتاکس شکلی از سم بوتولینیوم است، یک سم عصبی تولید شده توسط باکتری ای که موجب مسمومیت بوتولیسم می شود. وقتی بوتاکس سم بوتولینیوم تصفیه می شود و در مقادیر اندک در مناطق خاصی استفاده می شود، انقباض عضلانی را برای تقریباَ ۳ ماه کاهش می دهد.

بوتاکس چگونه کار میکند؟

    بوتاکس در اطراف فیبرهای عصبی که در سردرد درگیر هستند تزریق میشود. بوتاکس در اطراف جایی که تزریق شده است وارد پایانه های عصبی می شود و آزادسازی مواد شیمیایی درگیر در انتقال درد را مسدود کرده و نهایتا از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند.

    بوتاکس از سردردهای میگرنی قبل از اینکه شروع شوند،‌ پیشگیری می کند ولی زمان می برد تا شروع به کار کند. دکتر اندرو بلومنفلد میگوید:

من درمان های دوم و سوم را برای به حداکثر رساندن اثرات مورد توجه قرار می دهم. بیماران فواید بیشتری با افزایش در تعداد دوره های درمانی می بینند.

یک درمان برای ۱۰ تا ۱۲ هفته طول می کشد و بیماران گزارش داده اند که دو دوره درمان بوتاکس تعداد روزهایی که سردرد داشتند را تقریباَ ۵۰٪ کاهش داده است.

بیشتر بدانید:  دارویی که طول مدت حملات میگرنی را نصف می‌کند

چه کسی از بوتاکس استفاده میکند؟

    FDA استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالانی که بالای ۱۸ سال سن دارند را تأیید می کند. بوتاکس در صورتی که برای کودکان یا نوجوانان مورد استفاده قرار بگیرد، یک درمان نامناسب است. این امر به این معناست که یک دکتر می تواند آن را تجویز کند ولی شرکت های بیمه ممکن است پرداختی برای آن نداشته باشند.

پیدا کردن یک دکتر که با بوتاکس، میگرن را درمان کند

    اگر میخواهید بوتاکس را برای میگرن امتحان کنید، باید دنبال یک متخصص سردرد یا نورولوژیست باشید. ما استفاده از لیست دکترهای بیمه تان یا منبع اطلاعات دکترهای سازمان های میگرن را پیشنهاد می دهیم.

    دکتر لورا بنکس،‌ نورولوژیست در مرکز پزشکی ناتیویداد پیشنهاد  میکند که از پزشک منتخبت بپرسیم که  کجا تزریق بوتاکس را آموخته اند و چند بار آن را انجام داده اند. او میگوید:

نشان دهید شما دنبال تجربه زیاد هستید. دکتر اندرو بلومنفلد پیشنهاد می دهد که از دکترها بپرسیم که قرار است چند تزریق و کجا انجام شود.

بیشتر بدانید:  ۸ ماده غذایی تشدیدکننده سردرد/ماشه کشهای میگرن را بشناسیم

پوشش بیمه ها برای پرداخت هزینه درمان بوتاکس

    در کل، مقدار ۱۵۵ واحد که توسط FDA پیشنهاد شده هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای هر دوره درمان در بر دارد. از آنجایی که بوتاکس برای میگرن مزمن مورد تأیید FDA است، توسط بیشتر برنامه ها،‌ شامل Medicare و Medicaid مورد پوشش است. Allergan یک کارت پس انداز بوتاکس ارائه می کند که هزینه های بیماران را کاهش می دهد.

    لطفاَ توجه کنید که قبل از اینکه شرکت بیمه شما بوتاکس را به عنوان یک درمان برای میگرن شما تأیید کند، شما اصولاَ باید دو درمان پیشگیرانه دیگر را با عدم موفقیت تجربه کرده باشید که ممکن است شامل داروهای ضدصرع، داروهای ضدافسردگی یا فشار خون باشند که معمولاَ برای پیشگیری از میگرن استفاده میشوند.

بیشتر بدانید:  میگرن و ۷ روش اثبات شده برای جلوگیری از آن

درمان به چه شکل است؟

     وقتی شما اولین درمان بوتاکس خود را دریافت می کنید، انتظار ۲۰ دقیقه زمان تا تأثیر را داشته باشید. دکتر یک سوزن بسیار کوچک استفاده میکند که احساسی شبیه تماس با سر سوزن ایجاد می کند. او مقادیر کمی از بوتاکس را به ماهیچه های سطحی در پوست تزریق می کند. هر درمان معمولاَ شامل ۳۱ تزریق در هفت ناحیه کلیدی سر و گردن است.

رایج ترین اثرات سوء بوتاکس گردن درد است و ما پیشنهاد استفاده از یک کیسه یخ برای کاهش ناراحتی را می دهیم.

 ممکن است تا ۶ ماه زمان ببرد تا حداکثر تاثیر را از بوتاکس ببینیم. در این فاصله، شما می توانید از داروهای معمولتان هم استفاده کنید و نگران خطرات تداخل دارویی نباشید.

ترجمه: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

منبع:

Botox for Migraine: What You Need to Know About Migraine and Botox

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.