اندازه مغز بستگان درجه یک بیماران اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی متفاوت است

 نوروسافاری | مغز بستگان درجه یک مبتلایان به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی با افراد فاقد سابقه خانوادگی این اختلالات متفاوت است. بستگان مبتلایان به اختلال دوقطبی حجم داخل جمجمه ای بیشتری داشتند، در حالی که کسانی که با فردی اسکیزوفرنی رابطه نسبی داشتند حجم مغز کمتری داشتند.

به گزارش نوروسافاری از الزوایر، براساس یک مطالعه در ژورنال روانپزشکی زیستی، ناهنجاری های مغزی در افراد در معرض خطر خانوادگی ابتلا به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی با وجود علائم و همپوشانی ژنتیکی این اختلالات، در الگوهای منحصر به فردی بروز می کنند. شباهت های بین اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی باعث شده است که تشخیص ها به طور فزاینده ای در مطالعات مربوط به جنون ترکیب شوند، اما یافته ها حاکی از آن است که خطر ابتلا به این اختلالات دارای تأثیرات متفاوتی بر مغز است.

اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی تمایل به بروز به صورت خانوادگی دارد، زیرا بستگان بیمار در فاکتورهای خطر ژنتیکی و همچنین قرار گرفتن در معرض حوادث زندگی مشترک هستند، که می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند و به عنوان عوامل خطر ژنتیکی و محیطی شناخته شده اند. سونجا M.C نویسنده اول دزوارته، کارشناسی ارشد، مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت، هلند گفت:

ما به رابطه بین خطر افزایش یافته برای اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی و رشد مغزی علاقه مند شده ایم.

بستگان بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی حجم داخل جمجمه بیشتری داشتند- سنجشی که شامل کل بافت مغزی و مایع مغزی نخاعی بود- و بستگان بیماران اسکیزوفرنی حجم مغزی کمتری در مقایسه با افراد فاقد سابقه خانوادگی این اختلالات داشتند.

خانم دزوارت گفت:

اندازه حجم داخل جمجمه نشانگر رشد اولیه مغز محسوب می شود. بنابراین، یافته های ما نشان می دهد که خطر خانوادگی این اختلالات بر رشد مغز در اوایل زندگی و به روشی متفاوت تأثیر می گذارد.

بیشتر بدانید:  آیا شخص مبتلا به اسکیزوفرنی واقعا چندین شخصیت دارد؟

ژنتیک یا محیط؟

تفاوت در رشد مغز بین اختلالات متفاوت، یک نکته مهم برای مطالعات آینده تصویربرداری از مغز در اختلالات روانپزشکی خواهد بود.

دکتر جان کریستال، ویراستار روانپزشکی زیستی گفت:

تمرکز اخیر بر روی ویژگیهای تشخیصی متقاطع چند بعدی در اختلالات روانپزشکی، بر تمایزهای طبقه بندی مکمل مهمی تأکید کرده است. این مطالعه تصویربرداری ژنومیک به ما اهمیت بالقوه این تمایزهای طبقه بندی شده را یادآوری می کند.

محققان همچنین وقتی شرکت کنندگان را توسط رابطه آنها با بیماران از هم جدا کردند، تفاوت هایی را در ناهنجاری های مغزی مشاهده کردند، اگر چه هیچ الگوی مشخصی بر اساس نوع نسبت ایجاد نشده است. بستگان درجه یک حدود ۵۰ درصد از ژنهای خود را با هم مشترک هستند، بنابراین تنوع بین انواع بستگان درجه یک نشان می دهد که عوامل خطر محیطی نیز در ناهنجاری های مغزی در اعضای خانواده نقش دارند.

مطالعه مشترک بین المللی توسط محققان کنسرسیوم ENIGMA بزرگترین معاینه بستگان درجه یک بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی بود، از جمله شامل بیش از ۶۰۰۰ مجموعه تصویربرداری از مغز در یک فراتحلیل بود. این مطالعه بر مفید بودن مطالعه اعضای خانواده افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی برای درک بهتر تأثیر خطر بیماریها بر مغز تأکید دارد، رویکردی که از اثرات بیماری یا دارو که باعث پیچیدگی مطالعه بیماران می شود، جلوگیری میکند.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  اختلال روانی دوقطبی چرا به وجود می‌آید؟: نقشه مغزی در اختلال دوقطبی

لینک خبر:

What Is the Brain Telling Us About the Diagnoses of Schizophrenia and Bipolar Disorder?

لینک مقاله:

The Association Between Familial Risk and Brain Abnormalities Is Disease Specific: An ENIGMA-Relatives Study of Schizophrenia and Bipolar Disorder

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

One comment

  1. شاهرخ زعفری نوبری

    باسلام طبق تجربه اینجانب در اطرافیان مبتلا به بیماری دوقطبی این بیماران نیز دچار توهم وعدم تشخیص درست نه بصورت بیمااران اسکیزوفرنی بلکه کمی رقیقتر میشوند که این امر باعث رفتارهای نادرست در این افراد میشود که اغلب باعث گرفتاریهای آنها میگردد یکی از دلایل پرونده های قضایی مربوط به این امر است متاسفانه همکاری روانپزسکی با دستگاه قضا بسیار ضعیف است وهر کدام ازمنظر خود به قضایا مینگرند همکاری جامع بین این گروه میتواند هراز هر نظر چه درمان وچه کمتر نمودن پروندهای قضایی مفید باشد .با تشکر از مسیولین خوب سایت نوروسافاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *