برترین دانشمند مغز و اعصاب حال حاضر جهان کیست؟

3.2/5 - (8 امتیاز)

برترین دانشمند مغز و اعصاب

نوروسافاری | سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد علاقه مند به دانش مغز و علوم عصبی و مشتاقان بیشمار رشته های مرتبط را به خود مشغول خود کرده باشد این است که چه کسی یا کسانی بهترینهای این رشته حال حاضر جهان هستند. دانستن این مساله کمکی شایان توجه به انتخاب مسیر شغلی صحیح و یافتن منابع مناسب در این رشته خواهد کرد.

تاکنون رویکردهای مختلفی در جامعه ما برای جواب دادن به این سوال به کار رفته است ولی سوالی که بی جواب مانده این است که:

  1. آیا کسانی که کتابهای معروف رشته های مختلف علمی را نوشته اند، برترین دانشمندان حال حاضر آن رشته هستند؟
  2. آیا کسانی که در یک رشته ای نوبل گرفته اند برترینهای حال حاضر هستند؟
  3. آیا کسانی که تبلیغات رسانه ای وسیع کرده اند واقعا برترین هستند؟

در جواب باید گفت جواب هر سه سوال منفی است. لزوما برترین دانشمندان رشته های علمی روی به نوشتن کتاب نمی آورند، با اینکه نوشتن کتاب کار بسیار ارزشمندی است و باعث آشنایی تعداد بیشتری با آن رشته علمی به صورت ساختاریافته می شود ولی اتفاقا دانشمندان خط شکن علمی فرصت کمتری برای نوشتن کتاب دارند. در جواب سوال دوم باید گفت بسیارند دانشمندانی که حتی جایزه نوبل به خاطر کارهای قبلیشان دریافت کرده اند ولی در حال حاضر فعالیت علمی قابل توجهی ندارند و زمینه تحقیقاتی فعلی آنها به روز نیست، پس لزوما این مورد هم نشانه درستی نیست تا دانشمند برتر حال حاضر رشته خودمان را بیابیم. شاید منفی ترین جواب را بشود به سوال سوم داد که فردی بدون استناد به سامانه علم سنجی معتبری خود را دانشمند برتر معرفی نماید.

ما در اینجا روش معتبرترین سامانه علم سنجی جهان یعنی وبسایت ای اس ای را برای شما توضیح خواهیم داد و مروری بر رتبه بندی دانشمندان برتر مغز و اعصاب خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: علوم اعصاب چیست و دانشمند علوم اعصاب کیست؟

به گزارش نوروسافاری، لیست دانشمندان برتر جهان در تمام رشته ها هر چند ماه یکبار توسط این سامانه محاسبه، به روز رسانی و اعلام عمومی می گردد. روش رتبه بندی بر مبنای تعداد استنادات در ۱۰ سال گذشته به مقالات آن دانشمند در ۱۰ سال گذشته است. روش این رتبه بندی اول لیست کردن اسم همه افرادی است که در ۱۰ سال گذشته در رشته ای مشخص مقاله یا مقالاتی داشته اند، سپس چینش اسامی بر مبنای تعداد کل ارجاعات هر شخص در ۱۰ سال گذشته به همان مقالات چاپ شده در ده سال گذشته و سپس انتخاب ۱درصد اول این افراد بر مبنای بیشترین میزان ارجاعات و معرفی این افراد است.

 این روش امتیازات متعددی دارد که با ماهیت دینامیک و پیوسته در حال تغییر علم در دنیای کنونی سازگار است:

  • در صورتی که دانشمندی تا قبل از ده سال پیش تولید علمی خوبی داشته ولی در ده سال گذشته افت کرده است در رتبه بندیهای  جدیدتر جایگاهش را از دست خواهد داد.
  • استنادات فقط به مقالات ۱۰ سال گذشته هر شخص محاسبه می شود و نه به کل مقالات. حسن این کار این است که اگر افرادی قبلا کارهای خوبی انجام داده اند ولی در ده سال گذشته تولید علمی قابل توجهی نداشته اند جایگاه خود را به کسانی دیگر خواهند داد.
  • برای رسیدن به ۱ درصد دانشمندان جهان حتما باید مقالات با استناد زیاد در یک بازه زمانی ۱۰ ساله داشت.  اگر فرایند تولید مقالات خوب با ارجاع بالا ادامه پیدا نکند و روند کند شود امکان از دست دادن جایگاه و حتی خروج از لیست ۱ درصد دانشمندان جهان به راحتی وجود دارد. این امر انگیزه به روز ماندن و تولید کارهای پرمخاطب علمی را در محققین افزایش می دهد.

نگاهی می اندازیم به ۸۰ نفر اول آخرین لیست برترین دانشمندان مغز و اعصاب حال حاضر جهان:

در آخرین لیست منتشر شده (ژانویه ۲۰۱۸)  ۶۲۳۴ نفر در لیست یک درصد رشته علوم اعصاب قرار دارند که اگر لیست ۱۰۰ نفر اول را با ۵ سال پیش مقایسه کنیم تغییرات بسیار زیادی داشته است و حتی برخی از برندگان جایزه نوبل به رتبه های زیر ۲۰۰۰ افول کرده اند.

 

بیشتر بدانید:  رشد دادن یک مغز کوچک به همراه اعصاب خروجی در آزمایشگاه

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره یازدهم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *