بلندی افکار ما درک بلندی صداهای بیرونی را تغییر می دهد

نوروسافاری | تیمی از محققان دانشگاه نیویورک و شانگهای دریافتند که بلندی افکار ما یا اینکه ما چطور گفتن چیزی را تصور میکنیم بر اینکه چطور بلندی صداهای خارجی واقعی را قضاوت میکنیم اثرگذار است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه نیویورک، این مطالعه با عنوان “صحبت خیالی بر بلندی اصوات دریافت شده تأثیر میگذارد” که در مجله Nature Human Behaviour چاپ شد، دیدگاه های جدیدی به ماهیت فعالیت مغز باز میکند. این پروژه پژوهشی با Tian Xing و Bai Fan از NYU Shanghai و با David Poeppel و Teng Xiangbin از NYU و Ding Nai از دانشگاه Zhejiang اجرا شد.

Poeppel پروفسور روانشناسی و علوم اعصاب میگوید: افکار ما برای دیگران ناپیداست ولی برای خودمان و در ذهنمان اینطور نیست. بنابراین بلندی افکار ما بر بلندی آنچه ما میشنویم اثرگذار است.

با استفاده از یک پارادایم تکرار ادراک کاذب، این تیم دریافت که تصور شنیداری، حساسیت ادراک بلندی واقعی صدا را کاهش خواهد داد، این یافته در این مطالعه هم با درجه بندی رفتاری میزان بلندی صدا توسط شرکت کنندگان و هم با نتایج الکتروفیزیولوژیکی (EEG و MEG) حمایت شده است.

Tian استادیار علوم شناختی و عصبی در NYU Shanghai توضیح میدهد: “به عبارت دیگر بعد از مکالمه تخیلی در ذهن، صداهای واقعی که شما میشنوید آرام تر میشود. هرچه درجه بلندی صدا درطول تخیل بلندتر باشد، ادراک آرام تر خواهد بود. به این دلیل که تصور و ادراک مناطق مغزی شنیداری مشابهی را فعال میکنند. ابتدا تصور اولیه مناطق شنیداری را فعال میکنند و وقتی که همان مناطق مغزی برای ادراک واقعی لازم میشوند، این مناطق خسته هستند و کمتر پاسخ میدهند.”

براساس گفته Tian، این مطالعه نشان میدهد که ادراک، نتیجه تعامل بین پردازش های بالا به پایین (مثل شناخت ما) و پایین به بالا (مثل پردازش حسی محرک های بیرونی) است. به این دلیل که انسانها نه تنها سیگنال های خارجی آتی را به صورت منفعل دریافت و تحلیل می کنند بلکه همچنین به صورت فعال آنها را تفسیر و دستکاری میکنند تا ادراک را شکل دهند.

این یافته ها آخرین مطالعه از مجموعه مطالعات این تیم با استفاده از پارادایم تصور ذهنی است تا پایش مکالمه و کنترل پروسه تولید را مطالعه کنند. به عبارتی یک پروسه پیشبینی بر پایه حرکت که میتواند ویژگی های شنیداری سطح پایین مثل بلندی صدا را پیش بینی کند.

Tian میگوید: با ترکیب ادراک با پایش و کنترل تولید گفتار، این مطالعه میتواند در شناسایی مکانیزم های اختلالات روانی کاربرد داشته باشد که مرتبطترینش توهم شنیداری و عمدتاَ در اسکیزوفرنی است.

ترجمه: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Imagined speech influences perceived loudness of sound

لینک خبر:

The “Loudness” of Our Thoughts Affects How We Judge External Sounds, New Research Finds

بیشتر بدانید:  التهاب منجر به عدم تعادل شیمیایی در اسکیزوفرنی می شود

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *