خانه / پلاستیسیته عصبی / تاثیر ترسناک اعتیاد به اینترنت بر مغز

تاثیر ترسناک اعتیاد به اینترنت بر مغز

نوروسافاری | تحقیقات اخیر به وسیله MRI نشان داده مغز افرادی که زیاد به اینترنت سروکار دارند، شبیه مغز کسانی است که به مواد مخدر معتادند.
«نیکلاس کار» درباره کتابش با عنوان « کم عمق: چطور اینترنت مغز ما را تغییر می‌دهد» از تاثیر فرسایشی تکنولوژی بر توانایی تمرکزش می‌نویسد:« زمانی من یک شیرجه رو عمیق در دریای کلمات بودم، اما حالا با جت اسکی روی آن‌ها اسکی می‌کنم».

به گزارش نوروسافاری به نقل از هافینگتون پست، روانشناسان هم از تاثیر عمیق این رخداد بر شیوه تفکر و مغز ما سخن می‌گویند. نخستین تاثیرش همان‌طور که نویسنده کتاب تحسین شده کم عمق می‌گوید بر توانایی تمرکز ما است. حالا زندگی ما و مغز ما چنان به تکنولوژی وابسته است که نمی‌توانیم برای چند لحظه مناسب فکر آن‌ها را مغزمان بیرون کنیم.

محققان در تحقیقی دریافته‌اند، نسلی که در آستانه قرن بیست و یکم به سن و سال نوجوانی رسیده از سالمندان فراموش‌کار تر است. انتقال اطلاعات از ذهن خودآگاه به حافظه بلند‌مدت نیازمند فرآیند با همراهی زمان و تمرکز حواس است. ما درباره اطلاعات براساس اهمیتشان دوباره می‌اندیشیم و در مغزمان آن‌ها را می‌شنویم و آن را از طریق موضوعات مرتبط به یاد می‌آوریم. اما اگر حواس ما در طی این فرایند مرتبا توسط اطلاعات جدید و متناقض پرت شود چطور؟

نتایج پژوهشها

یک مطالعه که توسط دانشگاه کلمبیا انجام شده نشان می‌دهد، وقتی مردم فکر می‌کنند می‌توانند اطلاعات را از روی اینترنت به دست بیاورند، دیگر تمایلی برای به خاطر سپردن آن ندارند. اما این تاثیر تنها به اطلاعات ختم نمی‌شود و آن‌طور که مشخص شده تکنولوژی حتی مغز ما را هم تغییر می‌دهد. در حالی‌که به نظر می‌رسد جهان مجازی به ما کمک کرده تا تبدیل به موجوداتی چند وجهی و چند مسئولیتی شویم، اما این رخداد قیمت خودش را دارد. مثلا تحقیقات اخیر به وسیله MRI نشان داده مغز افرادی که زیاد به اینترنت سروکار دارند، شبیه مغز کسانی است که به مواد مخدر معتادند.

مطالعه MRI نشان می‌دهد که چطور جستجوی اینترنتی سیستم شبکه عصبی مغز را درگیر می‌کند. عکس سمت چپ بالا فعالیت مغز در هنگام خواندن کتاب را نشان می‌دهد و عکس سمت راست فعالیت مغزی فرد در حین جستجوی اینترنتی. فعالیت نخست اعصاب کمتری را به طور عمیق و فعالیت بعدی اعصاب بیشتری را به طور سطحی درگیر می‌کند. مطالعه نشان می‌دهد این رخداد باعث تغییر در ارتباطات عصبی مغز ما می‌شود.

حتی یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که گرفتن دسترسی اینترنت به برخی افراد باعث بروز مشکلات روحی و جسمی جدی در آن‌ها خواهد شد. مطالعه MRIروی مغز کاربران فیس‌بوک نشان می‌دهد مغز این افراد به طور غیر معمول به مسائل مربوط به دیگران اهمیت می‌دهد و نقاط مربوط در مغز آن‌ها از افراد معمولی فعال تر‌است. مطالعه کارازمایی بالینی این فراد نشان می‌دهد حس حسادت در این افراد بیشتر است که با مطالعه MRI همخوانی دارد. همچنین مطالعه‌ای که دانشگاه استنفورد انجام شد نشان می‌دهد مغز افرادی که به طور مستمر در جریان اطلاعات الکترونیکی هستند، در تمرکز و به خاطر آوردن دچار مشکل است.

لینک منابع:

Media multitaskers pay mental price, Stanford study shows
Cognitive control in media multitaskers
Online time can hobble brain’s important work | KTH
This Is How The Internet Is Rewiring Your Brain | HuffPost
The Power of the Web: A Systematic Review of Studies of the Influence of the Internet on Self-Harm and Suicide in Young People
Facebook Study Says Envy Is Rampant On The Social Network | HuffPost
Facebook Depression | Psychology Today
Addicted! Scientists show how internet dependency alters the human brain | The Independent
Student ‘addiction’ to technology ‘similar to drug cravings’, study finds – Telegraph
Author Nicholas Carr: The Web Shatters Focus, Rewires Brains | WIRED
UCLA study finds that searching the Internet increases brain function | UCLA
First-time Internet users find boost in brain function after just one week | UCLA
ترجمه و تلخیص  و نشر اولیه: خبرآنلاین
بیشتر بدانید:  ساخت "نورون مصنوعی" با تقلید از سلول‌های عصبی

همچنین ببینید

اندازه مغز بستگان درجه یک بیماران اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی متفاوت است

5.0 42  نوروسافاری | مغز بستگان درجه یک مبتلایان به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی …

۲ نظر

 1. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  خانم اخوت:
  سپاس از مطالب علمی و مفیدی ک به اشتراک میگذارید🙏
  یه بخشیشو به درستی متوجه نشدم!نوشته شده فعالیت نخست باعث درگیری اعصاب کمتری بطور عمیق و فعالیت دوم باعث درگیری اعصاب بیشتری بطور سطحی میشه.
  این دو مورد از نظر محتوایی به یه معنی هستن و یه نتیجه رو تداعی میکنن که؟
  و اینکه اگر منظور از فعالیت اول،کتابخوانی باشه چرا اعصاب کمتری بطور عمیق درگیر شن؟

 2. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

  Mir-Shahram Safari, [07.08.17 20:42]
  [In reply to ND-STSRC]
  این دو مفهمو یکسان نیستند با اینکه از نوعی نگاه مفهومی مثل هم به نظر میان

  Mir-Shahram Safari, [07.08.17 20:45]
  از این نظر شبیه هستند که میتونیم بگیم “اگر اعصاب کمتری به صورت عمیق درگیر بشه در واقع در همون حالت یعنی اعصاب بیشتری به طور سطحی درگیر هستند” که برداشت درستی هم هست ولی این مفهوم زمانی درست هست که در هر دو حالت میزان درگیر شدن مساو ی باشه.

  Mir-Shahram Safari, [07.08.17 20:46]
  در حالت ذکر شده منظور این هست که کل فعالیت یا اعصاب درگیر شده در یک حالت کم ولی در نواحی عمقی هست و در یک حالت زیاد ولی در نواحی سطحی هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *