تاثیر روش جدید تحریک مغزی در درمان افسردگی اساسی

نوروسافاری | آزمایشات بالینی جدیدی، امکان استفاده از روش غیر تهاجمی کمتر مطالعه شده ای را در درمان افسردگی اساسی مورد بررسی قرار داده است. نتایجی که تاکنون به دست آمده است، خیلی امیدوار کننده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی اخیرا مطالعه بالینی مقدماتی دوسو کوری را برای آزمایش نوعی درمان تحریک الکتریکی مغزی به نام “تحریک فراجمجمه ای مغز با جریان متناوب” (tACS) در افراد مبتلا به افسردگی اساسی انجام داده اند.

‎در مطالعات دو سو کور، نه شرکت کنندگان و نه دانشمندان که درمان را هدایت می کنند، از نقش دقیق شرکت کنندگان و شیوه ی درمان اطلاعی ندارند.

‎این رویکرد، به دلیل بی طرفی همه افراد دخیل، نتایج قابل اعتمادتری را ارائه می دهند.

بیشتر بدانید:  افزایش هشت درصدی خلاقیت با تحریک الکتریکی مغز

روشی کمتر مطالعه شده

محققان UNC که این آزمایش اولیه را انجام دادند، به روش tACS به عنوان یک روش درمانی برای افسردگی و به طور بالقوه برای سایر بیماری های روان علاقه مند بودند. این روش نسبت به سایر روشهای تحریک الکتریکی مغز به عنوان روشی کمتر مطالعه شده و مناسب تر برای بیماران در نظر گرفته شده است.

تحریک الکتریکی مغز، یک رویکرد جدید در درمان افسردگی نیست، اما متخصصان به طور معمول به تحریک اعصاب با جریان مستقیم (tDSC) مبادرت می ورزند که جریان الکتریکی مستقیم ضعیفی را از طریق الکترودهای متصل به سر به سیستم عصبی فرد می فرستد.

‎اگر چه این نوع درمان تاکنون برخی نتایج قابل قبول ارائه داده است، اما  مشخص شده است که این روش اثرات ماندگاری نداشته است. به همین دلیل محققان تصمیم گرفتند روش tACS را امتحان کنند.

به جای ارسال مداوم جریان الکتریسیته به مغز که در  tDCS صورت می گیرد، tACS می تواند نوسان های آلفا را که امواج مغزی بین ۸ تا ۱۲هرتز هستند، درگیر کند. متخصصین می توانند این امواج را با استفاده از الکتروانسفالوگرام اندازه گیری نمایند.

بیشتر بدانید:  درمان افسردگی حاد با تحریک الکتریکی مغز

مطالعه ای در نوع خود  بی سابقه

محققان توضیح می دهند که این امواج مغزی، وقتی که یک فرد در حال خیالپردازی، مدیتیشن یا تمرکز بر یک ایده ای خاص – یعنی زمانی که مغز به طور کامل متمرکز شده و محرک های منحرف کننده حواس را سرکوب می کند- شدت می یابند.

در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی، نوسانات آلفا بیشتر نامتقارن هستند، به این معنی که آنها در یک قسمت مغز – قشر چپ پیشانی مغز – بسیار فعالتر از سمت دیگر هستند.

در مطالعه ی جدیدی که نتایج آن در ژورنال   Translational Psychiatry به چاپ رسیده, محققان تأثیر  tACS بر این نوسانات را با  این هدف نهایی بررسی کرده اند که آیا رویکرد جدید می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد.

فلاویو فرولیش نویسنده ی ارشد مقاله می گوید:

ما مطالعه کوچکی بر روی ۳۲ نفر انجام دادیم، زیرا این نوع رویکرد قبلا هرگز انجام نشده بود.

وی افزود:

مهم است که توجه داشته باشیم که این یک مطالعه ی در نوع خود بی سابقه است.

مقیاس افسردگی مونتگومری

هرکدام از ۳۲ شرکت کننده تشخیص افسردگی اساسی را دریافت کرده بودند، اما محققان همچنین با استفاده از مقیاس افسردگی مونتگومری، یک ابزار استاندارد برای ارزیابی افسردگی، شدت علایم  بیماری را ارزیابی کردند.

در طول مطالعه، محققان گروه را به سه دسته  تقسیم می کنند:

    گروه اول یک تحریک الکتریکی دارونما دریافت کرد که احساس درمان را همانندسازی میکرد.
    گروه دوم، تحریک مغز tACS با ۴۰ هرتز را دریافت کردند که خارج از محدوده ای است که می تواند بر روی نوسانات آلفا عمل کند.
    گروه سوم، که گروه اصلی بود، درمان مناسب شامل جریانهای الکتریکی tACS با ۱۰ هرتز را دریافت کردند که الگوهای نوسان آلفای فرد را با هدف متعادل کردن آنها هدف قرار میداد.

بیشتر بدانید:  تقویت حافظه با تحریک الکتریکی مغز در افراد جوان

اکنون ما می توانیم روش خود  را به طور مناسبی تنظیم کنیم

هر شرکت کننده در طی یک جلسه ۴۰ دقیقه ای در هر یک از ۵ روز متوالی، درمان اختصاصی خود را دریافت کرد. محققان شرکت کنندگان را که در مقیاس MADRS مورد سنجش قرار گرفته بودند، بلافاصله بعد از ۵ روز درمان و در ۲ و ۴ هفته بعد از آزمایش برای بررسی اثرات درمان، ارزیابی کردند.

فرولیش و همکارانش متوجه شدند که افرادی که در گروه اصلی آزمایش شده بودند و تحریک tACS با فرکانس ۱۰ را دریافت کرده بودند، در نوسانات امواج مغز در قشر پیشانی چپ، کاهش همتراز کننده ای داشتند.

در هفته ی چهارم، در مقایسه با دو گروه دیگر، بهبود معنی داری در نشانه های افسردگی در مقایسه با دو گروه دیگر مشاهده نشد.

کاهش ۵۰ درصدی علائم افسردگی

با این حال، داده هایی که تیم ۲ هفته پس از پایان مطالعه بالینی به دست آورد، کاملا متفاوت بود. در این زمان بررسی، ۷۷٫۸ درصد از شرکت کنندگان در گروه آزمایشی کاهش علائم افسردگی را حداقل ۵۰ درصد نسبت به وضعیت آنها در ابتدای مطالعه نشان دادند. محققان خاطر نشان کردند که این اثر مثبت در گروه اصلی درمان به طور معنی داری بیشتر از دو گروه دیگر بود.

فرولیش گفت:

هنگامی که ما این تحقیق را با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری و مطالعات پیشین آغاز کردیم، نامشخص بود که هیچ گونه تاثیری در افراد پس از درمان با tACS ببینیم چه رسد به این که tACS را بتوان به عنوان درمانی برای بیماری های روان در نظر گرفت.

وی ادامه داد:

نمیدانستیم چه اتفاقی می افتد اگر ما چندین روز بیماران را به طور مرتب تحت درمان قرار دهیم یا اینکه چه تاثیری ممکن است چند هفته بعد ببینیم.

وی افزود:

این واقعیت که ما چنین نتیجه مثبتی از این مطالعه را دیدیم به من این اطمینان را میدهد که این روش می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی کمک کند.

اکنون ما مستنداتی  به دست آورده ایم  دال بر این که چگونه این نوع از tACS می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد، ما می توانیم این رویکرد را  برای کمک به بسیاری از مردم در یک روش نسبتا ارزان و غیرتهاجمی به شکلی مناسب تنظیم کنیم.

در حال حاضر، فرولیش وهمکارانش  به دنبال شرکت کنندگانی برای دو مطالعه برای بررسی بیشتر بهترین روشهای استفاده از روش tACS هستند.

ترجمه: دنا ممبینی – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  کنترل خودآگاه رویاها با تحریک الکتریکی مغز

لینک منابع:

Double-blind, randomized pilot clinical trial targeting alpha oscillations with transcranial alternating current stimulation (tACS) for the treatment of major depressive disorder (MDD) | Translational Psychiatry
Frontal EEG asymmetry as a moderator and mediator of emotion. – PubMed – NCBI
Transcranial Direct Current Stimulation (tDCS): A Promising Treatment for Major Depressive Disorder?
New brain stimulation therapy is effective against depression
Depression: Tests, symptoms, causes, and treatment
Mental health: Definition, common disorders, and early signs
Placebos: The power of the placebo effect
بیشتر بدانید:  بازیابی هوشیاری بعد از ۱۵ سال زندگی نباتی با تحریک الکتریکی

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروسایکولوژی

5 / 5 ( 1 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) …

۲ comments

  1. باسلام وخسته نباشید من سوالی داشتم اینکه مشکل خونرسانی به مغز دارم وداپلر هم انجام داده ام مشکلی در شاهرگهام نداشتم ولی به گفته پزشگان بخاطر همین مشکل چند لکه داخل مغزم بوجود امده و به من میگویند مرگ خاموش داری ایا درمانی وجود دارد ممنون از راهنمای شما

    • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

      سلام
      اگر مشکل در عروق و شواهدی در داپلر ندارین چه طور مشکل خونرسانی براتون تشخیص دادن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *