تاثیر عجیب دو زبانه بودن بر ادراک زمان

4.8/5 - (6 امتیاز)


نوروسافاری | محققان با بررسی دقیق پردازش زبان در ذهن افراد دو زبانه دریافتند که فرایند گذر زمان در این افراد با توجه به زبان مورد استفاده متفاوت است.
به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه لنکستر، در این پژوهش مشخص شد افراد دوزبانه مسلط به دو زبان اسپانیایی و سوئدی درک متفاوتی از گذر زمان را در هنگام استفاده از هر زبان تجربه می‌کنند.

 در این پژوهش از افراد دو زبانه خواسته شد با مشاهده نمایشگر اعلام کنند که چقدر زمان برای نمایش کلمه به کلمه یک خط از هر زبان صرف شده است.

با توجه به تفاوت‌های فاحش بین معنای کلمات و شکل نوشتاری آنها در زبان اسپانیایی و سوئدی، عملکرد شرکت‌کنندگان در این بخش غیرقابل پیش‌بینی بود.

محققان پس از بررسی نتایج دریافتند اثر قدرتمند زبان طبق انتظار حتی در درک انسان‌ها به ویژه افراد دوزبانه از گذر زمان نیز اثرگذار است.

در واقع افراد کاملا مسلط به دو زبان، اغلب درک متفاوتی از زمان دارند و این درک به طور مستقیم به زبان مورد استفاده بستگی دارد.

نتیجه این پژوهش ثابت کرد که چگونه زبان قادر است علاوه بر تاثیر مستقیم بر احساسات مثل بینایی بر درک ما از زمان نیز اثرگذار باشد.

این پژوهش که در دانشگاه لنکستر انگلستان انجام شد نشان داد هنگامی که افراد دو زبانه، زبان مورد استفاده را تغییر می‌دهند، پدیده‌ای جالب توجه موسوم به تغییرکدبندی یا تغییر ادراک از یک زبان به زبان دیگر در مغز آنها روی می‌دهد. بنابراین با توجه به تفاوت‌های گسترده‌ ساختاری و گرامری هر زبان، استفاده از زبان جدید تاثیر خود را به صورت مستقیم بر احساسات و عواطف انسان می‌گذارد.

علت این مساله به نوع کلمات استفاده شده در زبانهای مختلف برای توصیف مقادیر زمانی برمی گردد، در زبانهای سوئدی و انگلیسی کلماتی که برای توصیف زمان سپری شده به کار می روند کلماتی هستند که برای توصیف فاصله فیزیکی هم استفاده می شوند در حالی که در زبانهای اسپانیولی و یونانی با کلماتی مشترک هستند که برای نشان دادن حجم فیزیکی به کار میروند. در این تحقیق محققین با تغییر حجم یا تغییر طول نشانگر زمانی روی صفحه به بررسی تغییر ادراک زمان در سویچ کردن مغز از زبانی به زبان دیگر پرداخته اند.

لینک گزارش پژوهشی:

The Whorfian Time Warp: Representing Duration Through the Language Hourglass

لینک خبر:

Language shapes how the brain perceives time

 

بیشتر بدانید:  چرا طوطی ها در "تقلید صدا" ماهرند؟

همچنین ببینید

دوره مبانی عصب-روانشناسی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *