تحمل از دست دادن سگ می تواند سختتر از فقدان دوست و یا حتی اعضا خانواده باشد

4.2/5 - (4 امتیاز)

نوروسافاری | اخیرا من و همسرم یکی از دردناکترین اتفاقات زندگیمان را تجربه کردیم که آن مرگ ” مورفی ” سگ خانگیمان بود.
به یاد دارم که در آخرین لحظات زندگی اش در چشمان او نگاه میکردم و با نگاهی مهربان که قوت قلبش را بواسطه ی حضور ما در کنارش نشان می داد.
کسانی که هیچ وقت صاحب سگی نبوده اند، هنگامی که سوگواری زیاد دوستانشان که سگ خود را از دست داده اند را می بینند، با خود فکر میکنند که واکنش دوستشان مقداری بیش از اندازه است و آن چیزی که از دست داده اند فقط صرفا یک سگ بوده است.
دوستانی داشته ام که خیلی از اوقات از این بابت احساس گناه و شرمساری داشته اند که پس از مرگ سگشان بیشتر از مرگ دوست و یا اعضاء خانواده شان سوگواری کرده اند.

به گزارش نوروسافاری از کانورسیشن، تحقیقات تایید کرده اند که برای بیشتر مردم درد از دست دادن سگ، تقریبا از هر لحاظی، قابل قیاس با درد از دست افرادی است دوستشان داریم. حتی در فرهنگ غرب هیچ مراسم سوگواری، آگهی تسلیت در روزنامه و خدمات برای کمک به کنار آمدن با درد از دست دادن حیوان خانگی وجود ندارد و باعث شود که کمتر از بابت نشان دادن ناراحتی خود از مرگ سگ هایمان در میان مردم، احساس شرمساری داشته باشیم.
شاید اگر افراد می دانستند که رابطه ی بین سگ و صاحبش تا چه اندازه قوی و شدید است، سوگواری زیاد برای از دست دادن سگ بیشتر مورد قبول آنها واقع میشد و به صاحبان سگ ها در کنار آمدن با مرگ حیوان خانگیشان و ادامه دادن زندگی، کمک شایانی داشته باشد.

یک ارتباط بین گونه ای بی همتا: سگ ها دقیقا چه ویژگی هایی دارند که باعث می شود انسان ها ارتباط نزدیکی با آنها داشته باشد؟

سگ ها از حدود ده هزار سال پیش با زندگی در کنار انسان ها خود را انطباق داده اند در این آداپته شدن نیز موفق بوده اند زیرا :
آنها تنها حیواناتی هستند که با انسان رابطه ی دوستی برقرار می کنند. مردم شناسی به نام برایان هایر “تئوری اهلی کردن” را ارائه داد که بیان می دارد سگ ها چگونه از اجداد گرگ های خاکستری خود به حیواناتی دارای مهارت اجتماعی که با ما همانگونه که ما با سایر انسان ها رابطه داریم در ارتباط هستند، تغییر ماهیت داده اند.
شاید یکی از دلایلی که ارتباط با سگ ها برای ما راضی کننده تر از ارتباط داشتن با انسان هاست، فیدبک مثبت بی قید و بندی است که از سمت سگ ها دریافت میکنیم (همانطور که یک مثال قدیمی بیان میکند که خدا کمکم کند تا همان شخصی بشوم که سگ من واقعا فکر میکند من هستم).
اما تمامی این ها اتفاقی نیست، سگ ها طی نسل ها پرورش داده شده اند که به انسان ها توجه کنند و اسکن های MRI نشان داده است پاسخی که مغز سگ ها به جایزه و تشویق از سمت صاحبشان میدهد به همان اندازه ی پاسخ به غذا قوی است (و حتی برای بعضی از سگ ها جایزه مشوق موثرتری از غذا بود). سگ ها افراد را تشخیص می دهند و میتوانند یاد بگیرند که تنها با انواع حالات صورت، احساسات انسان را بفهمند. مطالعات علمی نشان داده اند که سگ ها می توانند نیت افراد را متوجه شوند، به صاحبانشان کمک کرده و از کسانی که با صاحبشان بد رفتاری میکنند اجتناب کنند. غافلگیر کننده نیست که انسان به این چنین محبت، کمک و وفاداری بدون انتظاری پاسخ مثبت میدهد. حتی نگاه کردن به سگ ها می تواند لبخند بر روی لب های انسان بیاورد. صاحبان سگ ها امتیاز بیشتری را در مقیاس های اندازه گیری تندرستی بدست می آورند و به صورت میانگین از افرادی که حیوان خانگی آنها گربه است و یا هیچ حیوان خانگی ندارند، شادتر هستند.

بیشتر بدانید:  با شکم خالی خرید نکنید، ضرر می‌کنید!

همانند یکی از اعضای خانواده

وابستگی قوی ما به سگ ها در یک مطالعه ی “اشتباهی نام بردن” که اخیرا انجام شده است، آشکار شد. اشتباهی نام بردن زمانی اتفاق می افتد که شخصی را با نام اشتباهی صدا میزنید؛ درست مانند زمانی که والدین یکی از فرزندانشان را به صورت اشتباهی با نام دیگر فرزندشان صدا می زنند. هنگامی که اسم سگ خانوادگی با یکی از اعضای خانواده اشتباه گرفته می شود، نشان می دهد قسمت شناختی در این پروسه فعالیت دارد که حاوی اسم بقیه اشخاص خانواده است (جالب توجه است که این اتفاق به ندرت برای نام گربه ها اتفاق می افتد). پس عجیب نیست که صاحبان سگ ها هنگام از دست دادن سگشان به میزان زیادی ناراحت می شوند.
“جولی اگزلراد” به عنوان یک روانشناس بیان می کند که احساس درد شدیدی که با از دست دادن سگ اتفاق می افتد تنها به این خاطر نیست که حیوان خانگی خود را از دست داده اند و در واقع به معنی فقدان یک عشق بدون انتظار، یک حس همراهی باعث امنیت و راحتی و یا حتی یک شاگرد است که مانند فرزند خود می توان چیزهایی را به او آموخت.
از دست دادن سگ حتی بیشتر از از دست دادن دوست و یا اعضای خانواده می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی روزانه صاحب خود شود. برای صاحبان سگ برنامه ی روزانه یا حتی برنامه ی تعطیلات، وابسته به نیاز های سگشان است . تغییرات در سبک و روتین زندگی یکی از عوامل اصلی استرس است.
بر طبق یک بررسی که اخیرا انجام گرفته است، افرادی که از مرگ سگ خود بسیار ناراحت بوده اند متوجه تصاویر و صداهای مبهمی مانند حرکت کردن، نفس کشیدن و ناله ی حیوان از دست رفته ی خود، به صورت اشتباهی شده اند. احتمال اتفاق افتادن این اشتباهات درست بعد از مرگ حیوان و علی الخصوص برای کسانی که وابستگی عمیقتری با سگ خود داشته اند، بیشتر است.
از آنجایی که مرگ سگ بسیار دردناک است و صاحبان سگ با وجود آرام کننده و بدون قضاوت سگ خود بسیار اخت گرفته اند، در نهایت سرپرستی یک سگ جدید را به عهده می گیرند.
من هم بسیار دلتنگ سگ خود هستم، و اطمینان دارم که طی سال های آینده مانند بقیه دوباره صاحب سگی خواهم شد.

بیشتر بدانید:  شناسایی هدف عملکردی نورون های مهاری توسط مدل محاسباتی

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Why losing a dog can be harder than losing a relative or friend
Why do people love their pets? – Evolution and Human Behavior
How Dogs Perceive and Understand Us – Ludwig Huber, 2016
Current Trends in Dog-Human Communication: Do Dogs Inform? – Juliane Kaminski, Patrizia Piotti, 2016
The effects of corpse viewing and corpse condition on vigilance for deceased loved ones – ScienceDirect
Loss of a pet – how to help others cope with the grief
Grieving the Loss of a Pet | Psych Central
Dogs Avoid People Who Are Not Cooperative with Their Owners | Psychology Today
Do Dogs Prefer Food or Praise? | Psychology Today
Just Looking at a Dog Can Make You Smile | Psychology Today
Stop the Presses! Dog Owners Are Happier | Psychology Today
SRRS – Stressful Life Events and Daily Hassles | Simply Psychology
Brian Hare | Scientist. Author. Dog Guy.
il_340x270.1142491229_fvka.jpg (JPEG Image, 340 × ۲۷۰ pixels)

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *