خانه / داروشناسی اعصاب و روان / تزریق داخل مغز انسان با سوزنی به ضخامت یک تار مو

تزریق داخل مغز انسان با سوزنی به ضخامت یک تار مو

نوروسافاری | درمان اختلالات مغزی اغلب سخت و دشوار است زیرا داروها را نمی توان فقط در قسمتهایی از مغز که باید درمان شوند، تجویز کرد. به مدد سیستم جدیدی که در دانشگاه ام آی تی ساخته شده است می توان داروها را به طور مستقیم در ناحیه خاصی از مغز تزریق کرد.

درمان هدفمند

به گزارش نوروسافاری به نقل از فیوچریسم، محققان دانشگاه ام آی تی سیستمی را اختراع کرده اند که می تواند داروها را به طور مستقیم درون نواحی از مغز به کوچکی یک میلیمتر مربع تزریق کند. از طریق این سوزن می توان به طور مستقیم بیماری هایی را که مغز را از طریق یک مسیر خاص یا یک منطقه محدود درگیر می کنند،  بدون آسیب یا دخالت در نواحی اطراف منطقه مورد نظر، درمان کرد. این مطالعه در مجله Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.

این نیدل بسیار نازک دارای مجراهایی است که می توانند داروها را دراعماق مغز تزریق کنند. تمام اجزاء استفاده شده در این وسیله، بسیار ظریف هستند و به پزشک این اجازه را میدهند تا فرآیندهای درمانی را از لحاظ جاگذاری، عمق نیدل و همچنین مقدار داروی تجویز شده را در حد امکان کنترل کند. محققان این تکنولوژی را بر روی حیوانات آزمایشگاهی بطور موفقیت آمیزی آزمودند و آنها قادر بودند تا مقادیری از داروها را به یک ناحیه خاص از مغز که عملکرد حرکتی موش را تحت تاثیر قرار داده بود، تجویز کنند.

کانن داگدویسن استادیار و نویسنده اصلی این مقاله در ام آی تی افزود: ما می توانیم مقادیر بسیار کوچکی از چند دارو را در مقایسه با تزریق داخل وریدی یا مصرف خوراکی تجویز کنیم. و همچنین می توانیم تغییرات رفتاری را از طریق انفوزیون دارو دستکاری نماییم.

تاثیر فوق العاده

محققان ام آی تی نه تنها قادر بودند که داروها را بطور موفقیت آمیزی در نواحی کاملا اختصاصی تزریق کنند بلکه آنها توانستند یک تک دوز نرمال سالین را جهت شستشوی داروی تزریق شده بکار ببرند. که این امر خود امکان کنترل بسیار زیادی بخصوص وقتی که بحث دوز دارو مطرح است به پزشکان می دهد.

توانایی تجویز مستقیم دارو داخل مغز نه تنها می تواند به درمانهای جدیدی منتهی گردد بلکه بطور شاخصی درمانهای موجود را بهبود می بخشد. در حال حاضر بسیاری از داروهایی  که  جهت درمان بیماری ها و اختلالات مغزی بکار می روند اغلب منجر به عوارض جانبی عمدتا بدلیل تآثیر داروها بر روی نواحی دیگری از مغز فراتر از منطقه مورد نظر می شوند.

روبرت لانگر استاد دانشگاه ام آی تی بیان کرد: “ما معتقدیم که این وسیله بسیار ظریف بتواند تاثیر فوق العاده ای در فهم بیماری های مغزی داشته باشد. همچنین راه های جدیدی جهت انتقال مواد زیست-دارویی  و حسگرهای زیستی در مغز را در اختیار ما قرار دهد.

ترجمه مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Miniaturized neural system for chronic, local intracerebral drug delivery

لینک خبر:

A Needle the Size of a Human Hair Makes Brain Injections Possible

بیشتر بدانید:  ابتلا به تومور مغزی "در افراد تحصیلکرده شایع تر است"

همچنین ببینید

درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5.0 43 نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *