“تست صدا” شیوه جدید تشخیص زودرس آلزایمر و پارکینسون

A dynamic microphone and a waveform monitor.

 

نوروسافاری| پژوهشگران به تازگی روش جدیدی را برای تشخیص بیماری آلزایمر کشف کرده اند که تنها با شنیدن صدای فرد از طریق تلفن می توان این بیماری را تشخیص داد.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از خبرگزاری مهر، یکی از پژوهشگران دانشگاه نیوجرسی آمریکا روش جدیدی را برای تشخیص بیماری آلزایمر شناسایی کرده که می تواند در درمان این بیماری بسیار موثر باشد. او برای تشخیص این بیماری از آزمایش صدا استفاده می کند که بسیار ساده بوده و با شنیدن صدای فرد از طریق تلفن نیز امکان پذیر است.    

 

پروفسور «سونا پاتل» در این رابطه اعلام کرد که او در این پروژه تحقیقاتی از مطالعات پیشین در رابطه با تفاوت الگوهای صوتی بین میانسالان و افراد مبتلا به بیماری پارکینسون استفاده کرده است. او در توضیحاتش می گوید: «صدای شما واقعا مهم است. شما به طور اتوماتیک با صدای خود واکنش نشان می دهید. در حال حاضر این سوال مطرح می شود که آیا ما می توانیم در شناسایی سایر اختلالات عصبی از صدا استفاده کنیم یا نه ؟»

 

بر اساس گفته های پروفسور پاتل، علائم مراحل اولیه بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون بسیار به یکدیگر شباهت دارند. وی در توضیح این پدیده می گوید: « زمانی که این بیماری به اندازه کافی پیشرفت کرده و سپس تشخیص داده شود، کار زیادی برای درمان آن نمی توان انجام داد. اما تشخیص این بیماری ها در حالی که مراحل اولیه خود را طی می کنند، در روند درمان بسیار موثر است.»

 

پروفسور پاتل معتقد است که اگر تغییراتی در الگوهای صدای یک فرد ایجاد شود، می توان با روش های غیرتهاجمی و ارزان تر، بیماری های پارکینسون و آلزایمر را در حالی که مراحل اولیه خود را طی می کنند، تشخیص داد. علاوه بر این او اظهار داشت که آزمایش تغییرات الگوی صدا بسیار ساده بوده و می توان آن را از طریق تلفن نیز انجام داد.

 

بیشتر بدانید:  رسانه های اجتماعی در خدمت پیشبرد تحقیقات

لینک منابع:

Feature selection for spontaneous speech analysis to aid in Alzheimer’s disease diagnosis: A fractal dimension approach

Innovative diagnostic tools for early detection of Alzheimer’s disease

On the Selection of Non-Invasive Methods Based on Speech Analysis Oriented to Automatic Alzheimer Disease Diagnosis

SHMS Researcher Studies Voice to Develop App for Early Detection of Parkinson’s, Alzheimer’s and Other Degenerative Brain Diseases

Development of a speech based system for the early detection of Alzheimer’s disease

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *